20 жовтня 2014 року м. Київ К/800/24540/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Бившевої Л.І.
Борисенко І.В.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України
на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2014
та постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2014
у справі № 826/20319/13-а
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Союзінтертрейд»
до 1. Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві,
2. Міністерства доходів і зборів України
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії
Товариство з обмеженою відповідальністю «Союзінтертрейд» звернулось до суду з позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, Міністерства доходів і зборів України щодо неприйняття податкових накладних для реєстрації протягом операційного дня в Єдиному державному реєстрі податкових накладних та зобов'язання відповідачів визнати прийнятими та зареєструвати протягом операційного дня накладні та розрахунки коригування в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.02.2014 позов задоволено; визнано протиправними дії ДПІ у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві та Міністерства доходів і зборів України щодо неприйняття податкових накладних для реєстрації протягом операційного дня, коли зазначені податкові накладні були надіслані для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, виписаних ТОВ «Союзінтертрейд»; зобов'язано Міністерство доходів і зборів України визнати прийнятими та зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, коли їх було надіслано.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2014 постанову суду першої інстанції скасовано в частині позовних вимог до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві та прийнято в цій частині нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог, у решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.
В касаційній скарзі відповідач-2 просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині задоволених вимог; прийняти нове рішення в цій частині про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, між позивачем та Державною податковою інспекцією у Святошинському районі м. Києва було укладено договір № 190620121 від 19.06.2012 про визнання електронних документів, предметом якого є визнання податкових документів (податкової звітності, реєстрів отриманих та виданих податкових накладних з податку на додану вартість та інших звітних податкових документів), поданих платником податків в електронному вигляді із застосування електронного цифрового підпису до органу державної податкової служби засобами телекомунікаційного зв'язку або на електронних носіях, як оригіналу.
Позивачем засобами електронного документообігу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних подано податкові накладні від 01.07.2013 № 1, від 03.07.2013 № 3, від 03.07.2013 № 6, а також розрахунки коригування, виписані ТОВ «Союзінтертрейд» за період з 03.07 по 31.07.2013 та 05.11.2013.
По кожній податковій накладній позивач отримав квитанції, у яких вказано, що документи не прийнято у зв'язку з виявленням помилки, а саме: невідповідність місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказаного у документах, інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Матеріалами справи встановлено, що визначене позивачем у податкових накладних місцезнаходження: 04128, м. Київ, вул. Ак. Туполева, 17-Ж, повністю відповідає відомостям з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Факт знаходження ТОВ «Союзінтертрейд» за вказаною адресою з квітня 2012 року підтверджується листом Святошинського РУ ГУ МВС України в м. Києві від 20.06.2013 № 51/6615 та договором оренди нерухомого майна від 20.04.2013 №12/98.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що місцезнаходження ТОВ «Союзінтертрейд», зазначене у податкових накладних та розрахунках коригування, виписаних за період з 01.07.2013 по 31.07.2013, 05.11.2013 відповідає даним, що містяться в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, тому Міністерством доходів і зборів України неправомірно відмовлено у прийняті податкових накладних та безпідставно невключено їх до Єдиного реєстру податкових накладних.
Скасовуючи частково рішення суду першої інстанції та відмовляючи в частині позовних вимог до Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві, суд апеляційної інстанції посилався на те, що обов'язок щодо реєстрації та внесення податкових накладних та розрахунків коригувань кількісних і вартісних показників позивача до Єдиного реєстру податкових накладних не виник у податкової інспекції, оскільки такі накладні не були прийняті на рівні центрального порталу прийому звітності Держаної податкової служби України.
Враховуючи оскарження відповідачем-2 судових рішень в частині задоволення позовних вимог та межі перегляду, визначені ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про часткове задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим. У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України); ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції. Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин. Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п. п. 7, 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, та проводиться їх реєстрація. Для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому Державною податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в Державній податковій службі.
Причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є: 1) наявність помилок; 2) відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; 3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами (п. 9 зазначеного Порядку).
За встановлення в судовому порядку з підтвердженням матеріалів справи достовірності інформації, зазначеної в податкових накладних та розрахунках коригування, виписаних ТОВ «Союзінтертрейд», висновок Міністерства доходів і зборів України про неприйняття вказаних податкових накладних та не включення їх до Єдиного державного реєстру податкових накладних є безпідставним.
Зважаючи на вказані обставини, відсутність порушень норм матеріального та процесуального права, висновок суду апеляційної інстанції про часткове задоволення позовних вимог є вірним, а касаційна скарга відповідача-2 - необґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 08.04.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий В.В. Кошіль
Судді Л.І. Бившева
І.В. Борисенко