30 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4138/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новокаховської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області до Комунального підприємства "Новокаховське управління комунального господарства" про стягнення податкового боргу,
встановив:
Новокаховська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Херсонській області (далі - позивач, Новокаховська ОДПІ) звернулась до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства "Новокаховське управління комунального господарства" (далі - відповідач, КП "Новокаховське управління комунального господарства"), у якому, з урахуванням збільшення позовних вимог, просить стягнути податковий борг по податку на додану вартість у сумі 725648,16 грн. за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків.
Вказані вимоги позивач обґрунтовує не сплатою в добровільному порядку загальної суми боргу 725648,16 грн., яка виникла згідно податкових декларацій з податку на додану вартість за березень - липень 2014 року, податкового повідомлення - рішення №00003391502 від 29.11.2013 р., №00003401502 від 29.11.2013 р., №0000882200 від 16.04.2014 р., з урахуванням нарахованої пені, а тому просив суд стягнути з КП "Новокаховське управління комунального господарства" вказану суму боргу в судовому порядку.
Відповідач згідно заяви від 29.10.2014 року №534 визнав вказані позовні вимоги та просив суд розстрочити виконання постанови суду про стягнення вказаної податкової заборгованості.
В судове засідання, призначене на 30.09.2014 р. сторони не прибули, представник позивача та відповідача надали заяви про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, оцінивши в сукупності надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Комунальне підприємство "Новокаховське управління комунального господарства" зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку платників податків в Новокаховській ОДПІ.
Як вбачається з наданого позивачем розрахунку податкового боргу, заборгованість по податку на додану вартість у загальній сумі 725648,16 грн. складається з несплачених грошових зобов'язань -
- у сумі 502895,64 грн. самостійно задекларованих у деклараціях з ПДВ за березень - липень 2014 року та визначених податковим органом згідно податкового повідомлення - рішення від 16.04.2014 року №0000882200;
- у сумі 209653,61 грн. визначених податковим органом згідно податкових повідомлень - рішень від 29.11.2013 року № 0003391502 та від 29.11.2013 року №0003401502;
- у сумі 13098,91 грн. нарахованої податковим органом пені за несвоєчасну сплату грошових зобов'язань з ПДВ.
Перевіряючи обґрунтованість вказаного розрахунку суми заборгованості, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, протягом квітня - серпня 2014 року КП "Новокаховське управління комунального господарства" було подано до Новокаховської ОДПІ наступні податкові декларації по податку на додану вартість, а саме:
- за березень 2014 року №9021537680 від 18.04.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 162668,64 грн. зі строком сплати 30.04.2014 року;
- за квітень 2014 року №9028217688 від 19.05.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 66824,00 грн. зі строком сплати 30.05.2014 року;
- за травень 2014 року №9034374200 від 17.06.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 49224,00 грн. зі строком сплати 30.06.2014 року;
- за червень 2014 року №9041253800 від 18.07.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 5633,00 грн. зі строком сплати 30.07.2014 року;
- за липень 2014 року №9034374200 від 19.08.2014 року, згідно якої визначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного періоду та сплачується до загального/спеціального фонду державного бюджету, у розмірі 102615,00 грн. зі строком сплати 30.08.2014 року.
Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1. ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зворотного боку інтегрованої картки платника податків, судом встановлено що грошове зобов'язання у сумі 386964,64 грн. по податку на додану вартість за поданими деклараціями відповідачем не сплачено.
Крім цього, податковим органом 29.11.2013 року на підставі акта перевірки від 29.11.2013 року №1364/21-02-15-02/36227223 були прийняті податкові повідомлення - рішення №0003391502 про збільшення грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 192402,56 грн. та №0003401502 про збільшення грошового зобов'язання по податку на додану вартість за штрафними санкціями у сумі 17251,05 грн., які були направлені відповідачу у грудні 2013 року. Вказане поштове відправлення повернулось до Новокаховської ОДПІ з відміткою "за закінченням терміну зберігання", про що свідчить наявна в матеріалах справи його копія. Відповідно до п. 58.3 ст.58 Податкового кодексу України, такі податкові повідомлення - рішення вважаються врученими платнику податків.
Згідно з п.57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази оскарження або докази скасування податкових повідомлень - рішень від 29.11.2013 року №0003391502 та №0003401502 в судовому або адміністративному порядку, тому податкові повідомлення - рішення є чинним, а у відповідача виникає обов'язок щодо сплати визначеного в них грошового зобов'язання у сумі 209653,61 грн. відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України.
Також, податковим органом 16.04.2014 року на підставі акта перевірки від 11.02.2014 року №1/22-02-22-047/36227223 та рішення від 02.04.2014 року №2285/10/21-22-10-06-06 (2423/7/21-22-10-06-07) було прийнято податкове повідомлення - рішення №0000882200 про збільшення грошового зобов'язання по податку на додану вартість за основним платежем у сумі 115931,00 грн. та за штрафними санкціями у сумі 28983,00 грн., яке було вручено відповідачу 18.04.2014 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. З матеріалів справи судом встановлено, що вказане податкове повідомлення - рішення було оскаржено Комунальним підприємством "Новокаховське управління комунального господарства" в судовому порядку по справі №821/1840/14 в частині збільшення грошового зобов'язання за штрафними санкціями у сумі 28983,00 грн., а тому грошове зобов'язання за основним платежем у сумі 115931,00 грн. згідно вищевказаного податкового повідомлення - рішення є узгодженим та таким, що підлягає сплаті.
Крім цього, позивач просить також стягнути пеню по податку на додану вартість у сумі 13098,91 грн., нараховану за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання відповідно до пп. 129.1.1 п.129.1 ст. 129 Податкового кодексу України.
Щодо правомірності нарахування вказаної суми пені, то суд зазначає наступне.
Згідно п. 129.1 ст. 129 ПК України пеня нараховується:
- після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Нарахування пені розпочинається:
а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;
б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;
- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);
- у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.
З огляду на вказані приписи ПК України, підставою для нарахування пені є наявність певних обставин, зокрема сума своєчасно не сплачених узгоджених грошових зобов'язань та підстави їх виникнення та момент сплати таких зобов'язань.
На підтвердження обґрунтованості нарахування пені у загальній сумі 13098,91 грн. та її не сплати відповідачем податковим органом до матеріалів справи надано відповідний розрахунок, згідно якого судом встановлено, що -
- пеня у сумі 2274,95 грн. була нарахована 20.05.2014 року за період з 31.01.2014 року по 19.05.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 66824,00 грн. за податковою декларацією №9087652685 від 17.01.2014 року зі строком сплати до 30.01.2014 року;
- пеня у сумі 820,80 грн. була нарахована 26.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 25.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 18000,00 грн. за податковою декларацією №9087652685 від 17.01.2014 року зі строком сплати до 30.01.2014 року;
- пеня у сумі 607,14 грн. була нарахована 27.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 26.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 13224,00 грн. за податковою декларацією №9087652685 від 17.01.2014 року зі строком сплати до 30.01.2014 року;
- пеня у сумі 826,42 грн. була нарахована 27.06.2014 року за період з 31.01.2014 року по 26.06.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 18000,00 грн. за податковою декларацією №9087652685 від 17.01.2014 року зі строком сплати до 30.01.2014 року;
- пеня у сумі 412,06 грн. була нарахована 28.07.2014 року за період з 31.01.2014 року по 27.07.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 5633,00 грн. за податковою декларацією №9087652685 від 17.01.2014 року зі строком сплати до 30.01.2014 року;
- пеня у сумі 2262,67 грн. була нарахована 21.08.2014 року за період з 31.01.2014 року по 20.08.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 27256,54 грн. за податковою декларацією №9087652685 від 17.01.2014 року зі строком сплати до 30.01.2014 року;
- пеня у сумі 1129,54 грн. була нарахована 21.08.2014 року за період з 31.03.2014 року по 20.08.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 19220,60 грн. за податковою декларацією №9014783170 від 20.03.2014 року зі строком сплати до 30.03.2014 року;
- пеня у сумі 3205,48 грн. була нарахована 28.08.2014 року за період з 31.03.2014 року по 27.08.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 52000,00 грн. за податковою декларацією №9014783170 від 20.03.2014 року зі строком сплати до 30.03.2014 року;
- пеня у сумі 38,16 грн. була нарахована 29.08.2014 року за період з 31.03.2014 року по 28.08.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 615,00 грн. за податковою декларацією №9014783170 від 20.03.2014 року зі строком сплати до 30.03.2014 року;
- пеня у сумі 1441,41 грн. була нарахована 22.09.2014 року за період з 31.03.2014 року по 21.09.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 20042,40 грн. за податковою декларацією №9014783170 від 20.03.2014 року зі строком сплати до 30.03.2014 року;
- пеня у сумі 80,28 грн. була нарахована 22.09.2014 року за період з 05.05.2014 року по 21.09.2014 року за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання у сумі 1395,36 грн. за податковою декларацією №9021537680 від 18.04.2014 року.
Таким чином, матеріалами справи підтверджується правомірність нарахування пені у загальній сумі 13098,91 грн. за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання по податку на додану вартість.
Отже, з матеріалів справи судом встановлено, що загальна сума несплаченого грошового зобов'язання по податку на додану вартість складає 725648,16 грн.
Відповідно до пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За таких обставин, якщо платник податку не сплатив у встановлені строки узгоджені грошові зобов'язання, вони стають податковим боргом.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, до яких належить стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України).
Згідно вимог пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п.59.1. ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На виконання вимог ст. 59 Податкового кодексу України, відповідачу була направлена податкова вимога від 03.05.2014 року №38 на суму 439381,82 грн., що підтверджується наявним в матеріалах справи поштовим відправленням, яке повернулось до Новокаховської ОДПІ з відміткою "за закінченням терміну зберігання". Відповідно до п. 58.3 ст. 58 Податкового кодексу України, така податкова вимога вважається врученою платнику податків.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до п.59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Згідно довідки від 29.10.2014 року №6288/10/21-02-25 про стан незаявленої заборгованості податковий борг по податку на додану вартість у сумі 725648,16 грн. залишається не погашеним.
Відповідно до положень п.95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки, сума податкового боргу підтверджена наявними у справі документами, а відповідач не надав суду доказів щодо її погашення, тому суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог Новокаховської ОДПІ про стягнення з Комунального підприємства "Новокаховське управління комунального господарства" податкового боргу по податку на додану вартість у сумі 725648,16 грн.
Щодо заяви КП "Новокаховське управління комунального господарства" про розстрочення постанови суду, то суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або сторони виконавчого провадження, що звернулися із поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі, та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення (ч.2 ст. 263 КАС України).
З огляду на вищевказані норми суд зазначає, що питання відстрочення або розстрочення судового рішення розглядається на стадії виконання судового рішення і є окремою процесуальною дією, і тому заява КП "Новокаховське управління комунального господарства" про розстрочення виконання постанови суду не може бути предметом розгляду одночасно з розглядом позовних вимог про стягнення податкового боргу.
Таким чином, суд вважає, що відповідач передчасно звернувся до суду з вказаною заявою, що є підставою для відмови у її задоволенні.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19, 122, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "Новокаховське управління комунального господарства" (ідентифікаційний код 36227223) до державного бюджету податковий борг по податку на додану вартість у сумі 725648,16 грн. (сімсот двадцять п'ять тисяч шістсот сорок вісім гривень 16 коп.) за рахунок коштів з рахунків у банках, що обслуговують платника податків.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Дубровна В.А.
кат. 8.2.3