Постанова від 06.11.2014 по справі 817/1119/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №817/1119/14

06 листопада 2014 року 14год. 30хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М., за участю секретаря судового засідання Климчук В.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник не прибув,

відповідача: представник не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі

до Сільськогосподарського виробничу кооперативу "Заболоття"

про стягнення боргу , -

ВСТАНОВИВ:

Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі звернулося до суду з позовом до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Заболоття" про стягнення заборгованості зі сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за січень-березень 2014 року в сумі 2264,94 грн.

Сторони в судове засідання не прибули. Про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином. Подали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів.

Повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Відповідно до п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 року №1788-XII, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 року №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Абзацом 4 підпункту 3 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-ІV) передбачено, що жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 15 років страхового стажу.

Абзацом 5 підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону №1058-ІV визначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

В свою чергу, процедура відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663 (надалі - Інструкція №21-1).

Підпунктом 6.4 пункту 6 Інструкції №21-1 встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

В силу вимог підпункту 6.8 пункту 6 Інструкції №21-1 (в редакції, що була чинною на час виникнення спірних правовідносин), підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Судом встановлено, що Управлінням Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі надіслано для Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Заболоття" розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з січня 2014 року, яким визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 1565,93 грн./міс., в тому числі по працівнику ОСОБА_1 у сумі 810,95 грн./міс., по працівнику ОСОБА_2 у сумі 754,98 грн. (а.с. 6-7).

За даними обліку позивача, відповідачем не сплачено фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, визначених цим розрахунком, за січень-березень 2014 року по працівнику ОСОБА_2 у загальному розмірі 2264,94 грн. (а.с. 5).

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 01.07.2014 року по справі №817/1217/14 позов Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Заболоття" до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі про скасування розрахунку задоволено повністю. Скасовано розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з січня 2014 року, в частині витрат по працівнику ОСОБА_2 (а.с. 72-74).

Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014 року постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 01.07.2014 року по справі №817/1217/14 залишено без змін (а.с. 75-76).

Вказані судові рішення набрали законної сили.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно з ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Таким чином, обставини протиправності розрахунку в частині, що стала підставою для виникнення у відповідача заборгованості, стягнення якої є предметом позовних вимог, встановлені судовими рішеннями, які набрали законної сили та не доказуються і не можуть оспорюватись сторонами при розгляді та вирішенні даної адміністративної справи.

За наведених обставин, позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, в їх задоволенні слід відмовити повністю.

В силу вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь сторін не присуджуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Заболоття" про стягнення боргу відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Шарапа В.М.