Постанова від 07.11.2014 по справі 823/3364/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2014 року справа № 823/3364/14

15 год. 21 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Гайдаш В.А.,

суддів: Бабич А.М., Паламара П.Г.,

при секретарі - Шоколенко Т.М.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1 (за довіреністю), представника третьої особи - ОСОБА_2 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_4, про визнання протиправним і скасування протоколу та зобов'язання встановити підсумки голосування,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №198, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Центральна виборча комісія, кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_4 про визнання протиправним і скасування протоколу та зобов'язання встановити підсумки голосування.

В обґрунтування позовних вимог з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивач зазначає, що 04 листопада 2014 члени окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198, члени з яких на той момент вже не були членами окружної виборчої комісії, провели перерахунок голосів на окремих виборчих дільницях та внесли зміни через систему «Вибори» до протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198. Протокол про підсумки голосування з поміткою «Уточнений» відвезли до ЦВК. Позивач вважає, що при складенні вищевказаного протоколу ОВК № 198 порушено вимоги ст.ст. 95, 96 Закону України «Про вибори народних депутатів України» і Постанови ЦВК від 7 травня 2014 року № 501, а саме: при встановленні підсумків голосування окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 не враховано протоколи дільничних виборчих комісій виборчих дільниць № № 710232, 710519, 710524, 710531, 710707, 710714, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710529, 710535, 710695, 710705, 710729, 710734, 710922, 710928, 710929, 710911, 710733, 710255 про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях з поміткою «Звичайний», складених відповідно до ст. 91 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Тому позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати протокол окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04.11.2014 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198, з поміткою «Уточнений»; зобов'язати відповідача встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на підставі та з урахуванням протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710531, 710707, 710714, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710529, 710535, 710695, 710705, 710729, 710734, 710922, 710928, 710929, 710911, 710733, 710255 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою «Звичайний».

Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, аналогічні викладеним в адміністративному позові та просив задовольнити його в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні 06.11.2014 зазначив, що не може ні визнати позов, а ні заперечити проти його задоволення. В судове засідання 07.11.2014 ОВК № 198 представника не направила та не надала документів, які витребовувались ухвалою суду.

Представник третьої особи, заперечив проти позову та пояснив, що підрахунок голосів виборців проводився відповідно до чинного законодавств, порушень не зафіксовано. Крім того наголосив, що скарг до комісії з приводу неправильного підрахунку голосів не надходило. Також зазначив, що у протоколах дільничних виборчих комісій та ОВК №198 відсутні зауваження та окремі думки членів цих комісій, щодо встановлення підсумків голосування, як дільничними виборчими комісіями, так і ОВК № 198.

Згідно із ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

Заслухавши представників позивача та третьої особи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.

Статтею 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 №4061-VI визначено, що суб'єктом виборчого процесу є: Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; партія, що висунула кандидата у депутати; кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_3 згідно з постановою Центральної виборчої комісії від 22.09.2014 № 1054 зареєстрований кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 198 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року.

Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів народних депутатів України є Закон України від 17.11.2011 № 4061-VI «Про вибори народних депутатів України» (надалі - Закон № 4061-VI).

З матеріалів справи вбачається, що 26 жовтня 2014 відбулися вибори народних депутатів України в одномандатному та загальнодержавному виборчому окрузі № 198.

Підсумки голосування встановленні окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 на підставі першого та другого примірників протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці про що складено протокол 28.10.2014 о 14 год. 30 хв.

31.10.2014 ЦВК було прийнято рішення про зобов'язання ОВК № 198 до 03.11.2014 розглянути питання про внесення змін до встановлених підсумків голосування виборців у межах одномандатного виборчого округу № 198 в порядку встановленому ч. 7 ст. 94 Закону № 4061-VI.

На виконання вищезазначеного рішення ЦВК 04.11.2014 окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 склала протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 з приміткою «Уточнений», який 06.11.2014 зданий до ЦВК.

З аналізу ч. 3-6 ст. 35 Закону № 4061-VI вбачається, що рішення виборчої комісії оформляється у формі постанови, а з питань поточної діяльності приймаються протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу засідання виборчої комісії.

Відповідно до ч. 7, 8 ст. 35 Закону № 4061-VI виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлену і визнану комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акту чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, довірені особи кандидата у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.

Отже, суд дійшов висновку, що протокол окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а є лише документом, що фіксує факти та не має зобов'язального характеру.

Частиною 2 КАС України, визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п.1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

З огляду на викладене, провадження по справі в частині визнання протиправним та скасування протоколу окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04.11.2014 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198, з приміткою «Уточнений» підлягає до закриття.

Щодо вимоги зобов'язати відповідача встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на підставі та з урахуванням протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710531, 710707, 710714, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710529, 710535, 710695, 710705, 710729, 710734, 710922, 710928, 710929, 710911, 710733, 710255 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою «Звичайний», суд зазначає таке.

Відповідно до ч.1 ст.95 Закону № 4061-VI окружна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою "Уточнений", на підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та повідомлень про зміст таких протоколів дільничних виборчих комісій, переданих за допомогою технічних засобів зв'язку з спеціальних виборчих дільниць, утворених на суднах, що перебувають у день голосування у плаванні під Державним Прапором України, на полярній станції України, а у разі повторного підрахунку голосів виборців - також протоколу окружної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу встановлює: кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, одержаних окружною виборчою комісією; кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, погашених окружною виборчою комісією; кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, одержаних дільничними виборчими комісіями одномандатного округу; кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, виготовлених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу; кількість невикористаних виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, погашених дільничними виборчими комісіями одномандатного округу; загальну кількість виборців, внесених до списків виборців на виборчих дільницях одномандатного округу; кількість виборців, внесених до витягів із списку виборців на виборчих дільницях одномандатного округу; кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі у приміщенні для голосування; кількість виборців, що отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі, за місцем перебування; сумарну кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу; кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, що не підлягають врахуванню, виявлених на виборчих дільницях одномандатного округу; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному окрузі у приміщенні для голосування; кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному окрузі за місцем перебування; загальну кількість виборців, які взяли участь у голосуванні у загальнодержавному окрузі, в межах одномандатного округу; кількість виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі, визнаних недійсними; кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати, включених до виборчого списку кожної партії.

Згідно з ч.7 ст.94 Закону № 4061-VI протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі почергово, в порядку відкриття пакетів з відповідними протоколами, розглядаються окружною виборчою комісією після оголошення відомостей, зазначених у відповідному протоколі.

У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині дванадцятій статті 91 цього Закону, зберігаються в окружній виборчій комісії.

У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.

Суд наголошує, що окружною виборчою комісією №198 для встановлення підсумків голосування приймалися перший та другий примірники протоколів дільничних виборчих комісій, що відповідає вимогам ч.2 ст.91 Закону № 4061-VI.

Суд встановив відсутність розбіжностей в даних протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710695, 710705, 710734, 710922, 710928, 710929 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою «Звичайний», - наданих позивачем в оригіналах (засвідчені копії головуючим суддею долучено до матеріалів справи) в обґрунтування підстав позову, та в даних протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 з приміткою «Уточнений», наданий ЦВК України 06.11.2014 (а.с.18-35).

Позивач, не зважаючи на зобов'язання суду, не надав до матеріалів справи як докази протоколи по виборчих дільницях №№710232, 710930 з розбіжностями, на які посилається у позові.

У примірниках протоколів решти виборчих дільниць, наданих позивачем в обґрунтування позову, які не надавалися в ОВК №198, вбачаються дописування в даних про кількість голосів за окремих кандидатів, що візуально істотно відрізняються від загального рукописного тексту протоколу за стилем написання та видом чорнил. Тому суд вважає такі протоколи недостовірними та неналежними доказами у справі.

Суд допитав в якості свідка члена ОВК №198 ОСОБА_5, який пояснив, що протокол про підсумки голосування в окрузі складався на підставі даних протоколів дільничних виборчих комісій. Після рішення ЦВК України про уточнення протоколу ОВК щодо виправлення помилок у написанні прізвищ, імен, по батькові кандидатів у народні депутати України та розбіжностей у цифрах комісією проводилося засідання з цих питань, під час якого проводився також перерахунок голосів на двох виборчих дільницях відповідно до рішення Київського апеляційного адміністративного суду. У протоколі ОВК №198 з позначкою «Уточнений» крім виправлень, зазначених ЦВК, також було змінено результати голосування за кандидатів у народні депутати України відповідно до зазначеного перерахунку.

На підставі викладеного та з огляду на те, що виборчий округ №198 складається з 136 виборчих дільниць, враховуючи наявність інших невиконаних рішень Київського апеляційного адміністративного суду щодо перерахунку голосів виборців на окремих виборчих дільницях, суд вважає безпідставними вимоги позивача про зобов'язання відповідача встановити підсумки голосування лише на підставі оригіналів 32 виборчих дільниць.

Щодо посилання позивача на порушення порядку транспортування відповідачем протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 до ЦВК України суд зазначає.

Згідно з ч.9 ст.95 Закону № 4061-VI транспортування виборчих документів, зазначених у частині восьмій цієї статті, здійснюється у порядку, передбаченому частиною дев'ятою статті 95 цього Закону. Так, воно здійснюється головою окружної виборчої комісії та його заступником, а також двома членами цієї виборчої комісії - представниками двох інших суб'єктів подання, які набрали найбільшу кількість голосів у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу. Якщо голова чи заступник голови окружної виборчої комісії, який повинен транспортувати зазначені документи, представляє одного з двох суб'єктів подання, які набрали найбільшу кількість голосів у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, або представник такого суб'єкта подання вмотивовано не може брати участь у транспортуванні виборчих документів до Центральної виборчої комісії, участь у транспортуванні бере представник суб'єкта подання, який набрав наступну кількість голосів.

Відповідно до листа ЦВК України від 06.11.2014 №21-23-6939 транспортування протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 до ЦВК України з поміткою «Уточнений» було доставлено заступником голови ОВК №198 Голубцем С.В. членами комісії: Дубовським Б.В., Мельниченком М.М., Савченком В.В., - та громадянином ОСОБА_10, повноваження якого як члена ОВК одномандатного виборчого округу №198 були припинені достроково постановою ЦВК від 04.11.2014 №2119.

Згідно з ч.ч.2-5 ст.36 Закону № 4061-VI член виборчої комісії набуває своїх повноважень з моменту складення ним присяги на першому засіданні окружної виборчої комісії, в якому він бере участь.

Законом № 4061-VI не передбачено супроводжування протоколу ОВК з поміткою «Уточнений» працівниками органів внутрішніх справ.

Отже, твердження позивача щодо порушення порядку транспортування виборчої документації до ЦВК є помилковим.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч. 1 ст. 86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч. 2 ст. 86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст. 86).

Закріплений у ч. 1 ст. 11 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з ч.9 ст.72 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Позивачем не сплачувався судовий збір, а тому він підлягає стягненню.

Керуючись статтями 2, 17, 94, 158-163, 167, 172, 177, 185-186 КАС України, Черкаський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позовної вимоги щодо зобов'язання відповідача встановити підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 на підставі та з урахуванням протоколів дільничних виборчих комісій № № 710232, 710519, 710524, 710531, 710707, 710714, 710720, 710905, 710912, 710914, 710918, 710930, 710233, 710237, 710241, 710252, 710258, 710523, 710525, 710527, 710529, 710535, 710695, 710705, 710729, 710734, 710922, 710928, 710929, 710911, 710733, 710255 про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу, у тому числі з поміткою «Звичайний» - відмовити.

Провадження в частині позовної вимоги визнати протиправним та скасувати протокол окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 198 від 04.11.2014 про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198, з поміткою «Уточнений» - закрити.

Стягнути з кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 КАС України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 КАС України.

Головуючий В.А. Гайдаш

Судді А.М. Бабич

П.Г. Паламар