Справа №817/3479/14
08 листопада 2014 р. м. Рівне Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Гломба Ю.О. (головуючий), суддів Дорошенко Н.О. Сало А.Б. , за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: ОСОБА_2, представник ОСОБА_3,
відповідача: представник Назарець І.П.
третьої особи-1: представник ОСОБА_5,
третьої особи-2: представник ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2
доОкружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 156 ОСОБА_8, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Рівненська обласна організація Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина"
про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії,
Кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 про визнання протиправними та скасування постанов №№30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, зобов'язання прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів на дільничних виборчих комісіях №№560778, 560779, 560780, 560781, 560782, 560783, 560784, 560785, 560786, 560787, 560788, 560789, 560790, 560791, 560792, 560793, 560794, 560822 одномандатного виборчого округу №156 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі №156.
При розгляді справи судом встановлені порушення законодавства, допущені Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156, що проявились у наступному.
28.10.2014 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_9 (надалі - ОСОБА_9.) звернувся до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №156 (надалі - Окружна виборча комісія №156) зі скаргами, що зареєстровані за вх. №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, про допущені порушення під час проведення голосування на виборчих дільницях №№560778, 560779, 560780, 560781, 560782, 560783, 560784, 560785, 560786, 560787, 560788, 560789, 560790, 560791, 560792, 560793, 560794, 560822, до яких додано відповідні акти (т. 1 а.с. 10-63).
29.10.2014 року Окружною виборчою комісією №156 прийнято постанову №28, якою скарги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_9 залишено без розгляду (т.1, а.с.64-65).
31.10.2014 року Рівненським окружним адміністративним судом винесено постанову по справі №817/3291/14, яка на даний час набрала законної сили, якою адміністративний позов кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії №156 задоволено, зобов'язано Окружну виборчу комісію №156 розглянути по суті скарги кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_9 від 28.10.2014 року, зареєстровані за вх. №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476 (т. 1, а.с. 66-72).
04.11.2014 року до Окружної виборчої комісії №156 надійшла заява кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2, зареєстрована за вх. №500, про приєднання до скарг кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_9 від 28.10.2014 року, що зареєстровані за вх. №№ 459, 460, 461, 462, 463, 464, 465, 466, 467, 468, 469, 470, 471, 472, 473, 474, 475, 476, в якій просив зазначені скарги задовольнити.
04.11.2014 року Окружна виборча комісія №156 прийняла постанови №№ 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, якими відмовила кандидату в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_9 у задоволенні скарг та постанову №48, якою відмовила кандидату у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №156 ОСОБА_2 у задоволенні вимог заяви (т. 1, а.с.73-108,112-113).
Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з виборів народних депутатів України, затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 31 липня 2012 року № 133 (надалі - Порядок розгляду скарг).
В розумінні Порядку розгляду скарг, під скаргою слід розуміти звернення, в якому міститься інформація щодо порушення законодавства України про вибори депутатів та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, законних інтересів відповідних суб'єктів виборчого процесу, поновити порушені виборчі права (п.1.2).
Відповідно до п. 9.1. Порядку розгляду скарг відповідно до частини першої статті 112 Закону доказами, на підставі яких виборча комісія встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення суб'єкта звернення зі скаргою, суб'єкта оскарження чи заінтересованих осіб, та інші обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги, можуть бути:
1) письмові документи і матеріали (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги;
2) письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, отримані на вимогу виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії;
3) речові докази;
4) висновки експертів, надані письмово на запит виборчої комісії - суб'єкта розгляду скарги, суб'єкта звернення зі скаргою або суб'єкта оскарження.
Згідно із п. 9.5. Порядку розгляду скарг виборча комісія повинна враховувати положення частини п'ятої статті 112 Закону, згідно з якими обставини (факти), для доведення яких законом установлені певні засоби доказування, не можуть доводитися іншими засобами доказування.
Відповідно до п. 10.12 Порядку розгляду скарг, якщо виборча комісія при розгляді скарги визнає необхідним проведення перевірки зазначених у скарзі обставин правоохоронними органами, відповідні правоохоронні органи за зверненням виборчої комісії перевіряють ці обставини та вживають відповідних заходів щодо припинення порушення законодавства у триденний строк з дня отримання звернення виборчої комісії, а якщо таке звернення отримано ними менше ніж за три дні до дня голосування, у день голосування чи на наступний за ним день, - невідкладно. Про наслідки перевірки та вжиті заходи відповідні органи невідкладно повідомляють виборчу комісію, яка до них звернулася.
Поясненнями представників та наявними у справі доказами стверджено, що обставини, викладені в скаргах та підтверджені актами, досліджувались відповідачем формально та без урахування усіх обставин.
Так, в судовому засіданні представники відповідача надаючи відповідь на запитання суду щодо вжитих заходів для перевірки зазначених у скаргах обставин пояснили, що комісією вжито усіх необхідних заходів, зокрема, було отримано пояснення відповідних голів ДВК, про що зазначено в постановах. Окрім того, комісією враховувались тотожність виявлених порушень, що відображені в усіх скаргах та актах, а також, складення актів про порушення однією особою.
Поряд з цим, судом встановлено, що при розгляді скарг ОВК №156 не відбирались пояснення осіб, що фіксували порушення та складали акти. Як зазначив представник відповідача, таких осіб на засідання 04.11.2014 року не запрошували через скорочений строк розгляду скарг. З цих же підстав ОВК не зверталась для перевірки обставин до правоохоронних органів.
В окремих випадках (ДВК №560787, 560778) взагалі не відбирались пояснення посадових осіб ДВК.
Пунктом 9.6. Порядку розгляду скарг визначено, що відповідно до частини сьомої статті 112 Закону виборча комісія оцінює належність, достовірність кожного доказу, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають наперед встановленої сили, за винятком обставин, фактів, встановлених судовим рішенням, що набрало законної сили.
Відповідно до п. 10.11 Порядку розгляду скарг виборча комісія відмовляє в задоволенні скарги, якщо встановить, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта оскарження вчинені відповідно до закону, в межах повноважень, передбачених законом, і не порушують виборчі права суб'єкта звернення зі скаргою (частина дев'ята статті 113 Закону).
Відповідно до встановлених постановою Рівненського окружного адміністративного суду по справі №817/3291/14 обставин, які в силу ч. 1 ст. 72 КАС України не доказуються, факти, зазначені в скаргах, вказують на те, що відповідні виборчі комісії не здійснювали належного контролю за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування на виборчій дільниці; неналежно організували на виборчій дільниці голосування, тобто не вчинили дій, прямо передбачених Законом. Таким чином, скарги, подані до ОВК № 156, за своїм змістом вказують на протиправну бездіяльність відповідних дільничних виборчих комісій під час проведення голосування, а тому зазначені обставини підлягали до перевірки окружною виборчою комісією під час розгляду таких скарг по суті.
Відповідно до п. 10.4 Порядку розгляду скарг, під час розгляду по суті скарги щодо дії (бездіяльності) суб'єкта оскарження виборча комісія вирішує:
1) чи мала місце оскаржувана дія (бездіяльність) суб'єкта оскарження;
2) чи оскаржувана дія (бездіяльність) здійснювалась (вчинялась) суб'єктом оскарження на законних підставах;
3) які правові норми належить застосувати до цих правовідносин;
4) чи належить задовольнити кожну з вимог суб'єкта звернення, чи відмовити в їх задоволенні;
5) чи належить поновити порушені права чи законні інтереси суб'єкта звернення іншим способом;
6) які рішення слід зобов'язати прийняти чи які дії, що випливають із факту визнання оскаржених дій чи бездіяльності протиправними, вчинити.
Окружна виборча комісія №156 здійснила розгляд скарг та перевірку таких обставин без з'ясування усіх обставин, що мали значення для прийняття такого рішення та не з'ясувала, чи мала місце оскаржувана бездіяльність відповідних дільничних виборчих комісій та чи носила вона протиправний характер.
Неналежний контроль за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування на виборчій дільниці та неналежна організація на виборчій дільниці голосування можуть ставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цих виборчих дільницях. А тому, суд приходить до висновку, що ОВК №156 повторно не вчинила усіх передбачених
Законом України "Про вибори народних депутатів України" дій.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 30 Закону України "Про вибори народних депутатів України", крім повноважень, визначених Законом України "Про Центральну виборчу комісію", Центральна виборча комісія здійснює контроль за додержанням і однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів виборцями, окружними і дільничними виборчими комісіями та їх членами, органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, посадовими і службовими особами цих органів, підприємствами, закладами, установами, організаціями та їх посадовими особами, засобами масової інформації, їх власниками, посадовими особами та творчими працівниками, кандидатами у депутати, партіями, їх представниками у Центральній виборчій комісії та уповноваженими особами, довіреними особами кандидатів у депутати в одномандатних округах, офіційними спостерігачами, громадськими організаціями.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Встановлені судом обставини підтверджують допущення Окружною виборчою комісією №156 порушень вимог чинного законодавства та є підставою для постановлення судом окремої ухвали.
Керуючись ст. 166 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Постановити окрему ухвалу, якою звернути увагу Центральної виборчої комісії на вказані порушення закону з метою недопущення їх в подальшому.
Ухвалу направити Центральній виборчій комісії для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Про результати розгляду окремої ухвали інформувати Рівненський окружний адміністративний суд не пізніше одного місяця з дня її надходження.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання нею законної сили за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 КАС України, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Гломб Ю.О.
Суддя Дорошенко Н.О.
Суддя Сало А.Б.