Постанова від 21.10.2014 по справі 804/15922/14

копія

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2014 р. Справа № 804/15922/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОлійника В. М.

при секретаріПрихно К.С.

за участю:

представника позивача представника відповідача ОСОБА_8. Кравченко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

30 вересня 2014 року ОСОБА_5 звернувся до суду з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, в якому просить:

визнати протиправною бездіяльність начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, як керівника органу приватизації, щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_5 від 16.09.2014 р. вх. №2265 про передачу у приватну власність квартири АДРЕСА_1, що займає ОСОБА_5 спільно з членами його родини на підставі ордеру №676 від 09 березня 1992 року на території відкритого військового містечка;

зобов'язати начальника Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, як керівника органу приватизації, прийняти рішення по суті заяви ОСОБА_5 щодо приватизації квартири яка використовується ним та членами його сім'ї на умовах найму, згідно Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке затверджене Наказом МЖКГ № 396 від 16.12.2009 р., за адресою: АДРЕСА_1.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 16.09.2014 р. подав заяву до КЕВ м. Дніпропетровська про передачу в приватну власність квартири, що займає разом зі своєю родиною на підставі ордеру №676.

Однак ОСОБА_5 отримав відповідь від відповідача про те, що військове містечко смт. Гвардійське включено до числа «закритих» і які не підпадають під приватизацію житлового фонду.

Позивач вважає, що дії відповідача протирічать діючому законодавству України, оскільки відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло на умовах визначених чинним законодавством.

Крім того, в обґрунтування позивач зазначив, що у своїй відповіді відповідач посилався на Перелік військових містечок Начальника Генерального штабу - Головнокомандуючого Збройних сил України від 19 серпня 2013 року, який, стверджує позивач, не відповідає Положенню, затвердженому Наказом Міністра оборони України №215 від 21.04.2011 року та Наказу Міністра оборони України №448 від 03.07.2013 р. в яких відсутнє поняття «військове містечко». Перелік не зареєстрований належним чином в Міністерстві юстиції України, отже відповідач не мав права на нього посилатися.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, адміністративний позов просив задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог позивача, просив відмовити у їх задоволенні та пояснив, що згідно ч.2 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» №2482-ХІІ не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов'язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Начальником Генерального штабу Головнокомандувачем Збройних сил України генерал-полковником ОСОБА_6 в серпні 2013 року був затверджений перелік закритих військових містечок, які мають у своєму складі житловий фонд. В даний перелік ввійшли смт. Черкаське та смт. Гвардійське. До того ж у примітках до цього переліку зазначено, що житловий фонд зазначених військових містечок не підлягає передачі органам місцевого самоврядування та приватизації.

Також в листі від 11 вересня 2013 року №303/4/15/1183 Головного квартирно- експлуатаційного управління Збройних сил України, підписаного полковником ОСОБА_7, також зазначено, що до числа закритих військових містечок включені наступні військові містечка: військове містечко №4 смт. Гвардійське, військове містечко №3 смт. Черкаське, військове містечко №6 смт. Орловщина Дніпропетровської області, військове містечко №1 с. Семиполки, Київської області. Вищевказаним листом Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних сил України зазначає, що до Державної служби з питань інвалідів і ветеранів України направлено звернення з проханням спільно з органами місцевої влади визначитися з колом осіб, які мають право на відселення з цих закритих військових містечок.

Згідно листа Начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України № 303/4/17/418 від 28.07.2014 року з метою захисту інтересів Міністерства оборони України, заступником Міністра оборони України прийнято рішення від 22.07.2014 №180/дск, яким передбачено залишити військові містечка №3 смт. Черкаське та №4 смт. Гвардійське в Переліку закритих військових містечок, які мають в своєму складі житловий фонд.

Згідно рішення заступника Міністра оборони України питання приватизації житла та передачі житлових будинків до комунальної власності територіальних громад розглянути після закінчення АТО та затвердження комплексної програми розвитку і реформування Збройних сил.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.

Судом встановлено, що заявою від 15.09.2014 року позивач - ОСОБА_5 звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська, в якій просив оформити йому та членам його родини передачу в приватну власність квартиру в АДРЕСА_1.

До заяви відповідачем було долучено довідку про склад сім'ї, ордер №676 від 09.03.1992 року, справку від 17.09.2014 р.

На вищевказану заяву відповідач відповів листом, в якому зазначив, що житловий фонд військових містечок селищ Гвардійське, Черкаське у комунальну власність територіальних громад не передано. Згідно Закону України «Про правовий режим майна у Збройних силах України» військові містечка є військовим майном, яке знаходиться в оперативному управлінні військових частин і КЕВ м. Дніпропетровська. Управління військовим майном здійснює Міністерство оборони. Згідно листа квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України №303/22/1/850 від 05.09.2013 року, військове містечко в якому мешкає позивач включено до числа закритих і які не підлягають під приватизацію житлового фонду. Інших керівних документів щодо надання повноважень КЕВ м. Дніпропетровська розпоряджатися житловим фондом військових містечок не надходило.

Таким чином відповідач відмовив позивачу у оформленні до приватної власності квартири АДРЕСА_1, що знаходиться у смт. Гвардійське.

Пунктом 35 Наказу Міністра оборони СРСР від 22.02.1977 р. №75 визначено поняття закритого військового містечка.

Згідно нього (мовою оригіналу) «военные городки подразделяются на закрытые и открытые.

К закрытым военным городкам относятся:

- военные городки воинских частей, расположенные в населенных пунктах и имеющие систему пропусков;

- обособленные военные городки воинских частей, расположенные вне черты населенных пунктов.

Перечни закрытых военных городков утверждаются командующими войсками военных округов.»

На той час життєдіяльність в смт. Гвардійське відповідала вищенаведеному Наказу оскільки в містечку були наявні: військова влада в особі начальника гарнізону; військове населення (особи, які втратили зв'язок зі ЗС відселювались з містечка); військова комендатура; військова торгівля (воєнторг); містечка були відсутні на цивільних мапах.

Як випливає з наведеного, статус військового містечка, виключає можливість перебування на території містечка цивільного населення та взагалі цивільної інфраструктури.

Наказом Міністра оборони Украйни № 215 від 21.04.2011 р. було затверджено Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних сил України та визначено, що Наказ Міністра оборони СРСР № 75 від 22.02.1977 р. вважається таким, що не застосовується в Збройних силах України.

Згідно п. 1.2 Положення, військове містечко це майновий комплекс будівель, споруд, іншого нерухомого військового майна разом з казарменим фондом, житловим фондом, об'єктами соціально-культурного призначення, комунальними спорудами та інженерними мережами, які використовуються для його обслуговування, розміщений на відокремленій земельній ділянці, яка належить до категорії земель оборони.

Територія військового містечка - частина земельної ділянки, що використовується для розквартирування військових частин та розміщення військовослужбовців і працівників ЗС України.

У Положенні №215 від 21.04.2011 р. відсутнє поняття закрите військове містечко та коло осіб, які мають право затверджувати перелік закритих військових містечок.

03 вересня 2010 р. Начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних сил України Педченко Г.М. був затверджений останній чинний Перелік закритих військових містечок, які мають в своєму складі житловий фонд. Селище міського типу Гвардійське та Черкаське Новомосковського району Дніпропетровської обл. не були включені до цього переліку.

Відповідно до п. 9 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого Указом Президента України №406 - 2011 від 06.04.2011 р. Міністр у межах своїх повноважень, на основі та на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.

Накази Міноборони України, прийняті в межах його повноважень, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності і громадянами.

15 вересня 2011 р. видано Наказ Міністра оборони України № 569 "Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад" з Переліком майна, що безоплатно передається у комунальну власність територіальної громади смт. Черкаське та смт. Гвардійське, в який включений в тому числі і житловий фонд.

Згідно Наказу Головне КЕЧ Збройних сил України зобов'язано організувати безоплатне вилучення з балансу Гвардійської КЕЧ району військового майна та його безоплатну передачу в комунальну власність територіальних громад з Переліком військового майна, що безоплатно передається в комунальну власність територіальної громади селища Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області, що визначене у додатку 1 до Наказу.

У Додатку №3 визначено перелік військового майна, що безоплатно передається у спільну власність Новомосковської районної ради Дніпропетровської області.

До переліку входять: житлові будинки; котельня ДКВР №204; мережі водопостачання; мережі каналізації; мережі теплопостачання та інше.

На виконання вказаного наказу частину об'єктів передано в комунальну власність, однак передача житлових будинків не відбулася через відсутність інвентаризаційних справ.

Рішеннями сесії Гвардійської селищної ради №1 від 31.03.2011 р.; №1-9 від 15.12.2011 р.; №1-12 від 19.04.2012 р. надавалася згода на прийняття у комунальну власність територіальної громади об'єктів житлово-комунального фонду та соціальної сфери.

На протязі 2011-2012 р. р. рішеннями Гвардійської селищної ради були прийняті до комунальної власності низка об'єктів військового майна згідно з Наказом Міністра оборони України № 569 "Про безоплатну передачу військового майна в комунальну власність територіальних громад".

19 серпня 2013 р. Начальником Генерального Штабу - Головнокомандуючим Збройних сил України був підписаний "Перелік закритих військових містечок" № 14492/С.

Однак, вказаний документ не відповідає Положенню, затвердженому Наказом Міністра оборони України № 215 від 21.04.2011 р. та Наказу Міністра оборони України №448 від 03.07.2013 р., в якому відсутнє визначення поняття закрите військове містечко.

Указом Президента України № 493/92, від 03.10.1992 р. було встановлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Перелік № 14492/С не зареєстрований належним чином в Міністерстві юстиції України, тому має вважатися таким, що не набрав чинності і не може бути застосованим.

Згідно Указу Президента України № 406/2011 від 06.04.2011р. "Про Положення про Міністерство оборони України та Положення про Генеральний штаб Збройних сил України" Начальник Генерального штабу не може скасувати своїм розпорядженням Наказ Міністра оборони України № 569 від 15.09.2011 р., який є чинним.

Рішенням виконкому Дніпропетровської обласної ради №187 від 17.05.1990 р. було утворено Черкаську селищну раду з центром в селищі міського типу Черкаське. Гвардійська селищна рада була утворена набагато раніше. На підставі цього рішення смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області в адміністративно-територіальному устрої України включене до переліку населених пунктів Дніпропетровської області зі статусом "селище міського типу".

Фактично в селищах є в наявності:

- цивільна влада в особі селищних рад;

- цивільне населення (особи, які втратили зв'язок зі ЗС, не відселювались з містечка на протязі останніх 20 років);

- цивільна приватна торгівля (магазини, аптеки, кафе, відділення банків, база відпочинку);

- приватизовані належним чином приватними підприємцями земельні ділянки;

- об'єкти комунальної власності.

Згідно ст. 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних силах України", військове майно - це державне майно, а тому житловий фонд у військовому містечку № 3,4 смт. Черкаське та смт. Гвардійське Новомосковського району Дніпропетровської області підпадає під дію Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду".

Відповідно до Закону України "Про приватизацію державного житлового фонду" та з метою приведення у відповідність до законодавства власних нормативно-правових актів наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009 р. затверджено "Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян", яке містить процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури, в т.ч. вищезазначене рішення органу приватизації.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 2482-XII, 19.06.1992 р. до об'єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

Відповідно до ст. 3 Закону №2482-XII приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю.

Згідно ч. 5 ст. 5 Закону №2482-XII кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Таким чином, враховуючи те, що смт. Гвардійське давно втратило ті ознаки, що були характерні та притаманні для військових містечок, що життя у ньому протікає не відокремлено від інших міст, як було характерно для закритих військових містечок, що налагоджений зв'язок та безперешкодно долаються його кордони - посилання відповідача у відмові про приватизацію квартири позивача на Перелік закритих містечок є протиправним.

У зв'язку з викладеним суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову у повному обсязі.

На підставі ст. 94 КАС України суд також вважає за необхідне присудити на користь позивача понесені судові витрати у сумі 73,08 грн.

Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_5 від 16.09.2014 р. вх. №2265 про передачу у приватну власність квартири АДРЕСА_1.

Зобов'язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська прийняти рішення по суті заяви ОСОБА_5 щодо приватизації квартири за адресою: АДРЕСА_1.

Присудити на користь ОСОБА_5 з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 73,08 грн.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.

Повний текст постанови складено 27 жовтня 2014 року.

Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 27 жовтня 2014 року. Суддя З оригіналом згідно. Помічник судді В.М. Олійник В.М. Олійник Е.Г. Лоба