Справа № 750/10836/14
Провадження № 2-а/750/614/14
04 листопада 2014 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова у складі судді Сапона А.В. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
21.10.2014 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати для нарахування пенсії; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові здійснити перерахунок розміру пенсії позивача з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких, сплачені страхові внески відповідно до законодавства.
Відповідачем в межах встановленого строку були надіслані заперечення по справі. Відповідач позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивачу з 16.11.2010 року призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про Державну службу».
29.09.2014 року позивач звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України м. Чернігова з проханням включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення їй пенсії, відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» та відповідно до довідки про складові заробітної плати, що враховуються при призначенні пенсії №1095 від 26.09.2014 року.
В довідку від 26.09.2014 року № 1095 яка видана за формою, затвердженою Постановою УПФУ 14.02.2011 року № 5-1 про складові заробітної плати (за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням на пенсію), були включені "Інші виплати", на які, відповідно були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Це виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Листом від 09.10.2014 року Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові повідомило позивача про відсутність правових підстав для врахування вказаних складових до заробітку при обчисленні розміру пенсії, мотивуючи відмову тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не віднесені до інших надбавок, як передбачено статтею 33 Закону України «Про державну службу».
Статтею 37 Закону України «Про Державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з пп. 2.3.3 п. 2.3 ст. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати, розробленої відповідно до вказаного Закону, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 за № 114/8713, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення) віднесена до інших компенсаційних виплат.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про Державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Із наведеного вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того чи входять до структури заробітної плати.
З цього слідує, що в заробітну плату для обчислення пенсії має включатися індексація заробітної плати, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та матеріальна допомога на оздоровлення, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що даний позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 6-11, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
адміністративний позов позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для нарахування пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати за роботу на державній службі, які враховуються при обчисленні пенсії і з яких сплачені страхові внески відповідно до законодавства та які вказані у довідці про складові заробітної плати, що враховуються при призначенні пенсії №1095 від 26.09.2014 року, починаючи з 29.09.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова суду підлягає негайному виконанню в межах суми платежу за один місяць.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів, які обчислюються з моменту отримання копії постанови.
Суддя А.В. Сапон