ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
05 листопада 2014 року м. Київ № 826/16813/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кармазін О.А., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва
про визнання дій та бездіяльності протиправними, а також зобов'язання вчинити певні дії,-
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва про визнання дій та бездіяльності протиправними, а також зобов'язання вчинити певні дії.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до положень статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; 5) подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2 ст. 48 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.
Проте, в контексті наведених положень позивачем не додано до матеріалів справи копії паспорту громадянина України (щодо встановлення дієздатності особи та перевірки її права на звернення до суду), необхідність щодо чого зумовлюється положеннями ст. 48 та п.1. ч.1. ст. 107 КАС України (щодо з'ясування на стадії відкриття провадження у справі питання, чи подано позовну заяву особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність).
Окрім того, згідно п. 4 ч. 1 статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що позивач, крім іншого, просить зобов'язати УПФУ в Голосіївському районі м. Києва надати до Голосіївського районного суду м. Києва звіт про виконання судового рішення у тридцяти денний строк з дати набрання постановою законної сили.
Однак, всупереч викладеному вище, позовна заява не містить обґрунтування наведеної вимоги із посиланням на конкретні норми законодавства, які на думку позивача давали б підстави, у разі задоволення даного позову, подавати відповідачем звіт про виконання судового рішення саме до Голосіївського районного суду м. Києва.
Відсутність наведеного є недоліком позову та створює перешкоди для відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків шляхом подання до канцелярії суду (м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корп. 1, блок «А») до 17 листопада 2014 року включно: 1) належним чином засвідчену копію паспорта громадянина України щодо заявника; 2) обґрунтування заявленої вимоги щодо зобов'язання відповідача надати до Голосіївського районного суду м. Києва звіт про виконання судового рішення.
Керуючись ст. 106, ч. 1 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків до 17 листопада 2014 року включно.
3. Попередити позивача про те, що у випадку неусунення недоліків позовної заяви позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
4. Роз'яснити позивачу, що залишення позовної заяви без руху не позбавляє його права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
5. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
6. Звернути увагу заявника на можливість додаткового інформування суду про хід виконання даної ухвали засобами електронної пошти.
Ухвала набирає законної сили в порядку і строки визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.А. Кармазін