Справа № 819/2211/14-a
"30" жовтня 2014 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Субтельній Л.О.
за участю: представника позивача товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмет" Гонти М.С., довіреність від 08.06.2014 року
представника відповідача Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області Вонятівської О.В., довіреність від 06.10.2014 року №28470/7/10-16/2421
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмет" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансмет" звернулося до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 05.08.2014 року №0019551501 про збільшення суми грошового зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю "Трансмет" за платежем податок на додану вартість в сумі 124319,00 грн. в тому числі за основним платежем в сумі 82879,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 41440,00 грн.
Змінивши позовні вимоги позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 02.10.2014 року №0027731501 про збільшення суми грошового зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю "Трансмет" за платежем податок на додану вартість в сумі 103598,75 грн. в тому числі за основним платежем - 82879,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 20719,75 грн., оскільки суперечить нормам чинного законодавства України, а тому є незаконним та необґрунтованим.
В судовому засіданні представник позивача - товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмет" позовні вимоги підтримав повністю з мотивів викладених у позовній заяві та просить задовольнити.
Представник відповідача - Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області заперечила проти задоволення позову, свою позицію виклала в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Так, працівниками Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТзОВ "Трансмет" (код за ЄДРПОУ 24628559) за травень 2014 року, результати якої оформлено актом перевірки від 17.07.2014 року за №4964/15-01/24628559.
Перевіркою встановлено завищення податкового кредиту в декларації по податку на додану вартість за травень 2014 року в сумі 82879,00 грн., що призвело до заниження податку на додану вартість за травень 2014 року на суму 82879,00 грн., в порушення п.198.6 ст.198, абзацу 9, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме в декларації з ПДВ за травень 2014 року податкової накладної № 2 від 30.05.2014 року, що отримана ТзОВ "Трансмет" від ПП "Західпромгруп" (ІПН 373070813259) не зареєстрована у Єдиному реєстрі податкових накладних.
05.08.2014 року за результатами розгляду акта перевірки Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення № 0019551501, яким збільшено ТзОВ "Трансмет" суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість у розмірі 124319 грн., в тому числі 82879 грн. основного платежу та 41440 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Згідно п.123.1 ст.123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
20.08.2014 року не погоджуючись з зазначеним податковим повідомленням - рішенням позивач звернувся до Головного управління Міндоходів у Тернопільській області із скаргою №14/166 про скасування податкового повідомлення - рішення № 0019551501 від 05.08.2014 року на суму 124319,00 грн.
Рішенням про результати розгляду скарги від 22.09.2014 року № 10779/10/19-00-10-02-06/297 визначено, що в матеріалах справи по розгляду скарги відсутні докази того, що податкове зобов'язання з податку на додану вартість, визначене контролюючим органом податковим повідомленням - рішенням від 05.08.2014 року №0019551501 ТзОВ "Трансмет" є визначеним повторно протягом 1095 днів, у зв'язку з чим підвищений розмір санкції (50%) відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України застосовано безпідставно.
Враховуючи викладене, керуючись главою 4 Податкового кодексу України, Головне управління Міндоходів у Тернопільській області скасовує податкове повідомлення - рішення Тернопільської ОДПІ від 05.08.2014 року №0019551501 в частині 20720,25 грн. застосованої санкції, а скаргу платника в іншій частині залишає без задоволення.
У разі незгоди ТзОВ "Трансмет" з рішенням Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, прийнятим за розглядом скарги, зазначене рішення може бути оскаржене до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання рішення, прийнятого за розглядом скарги (абзац перший та другий пункту 56.3 статті 56 Податкового кодексу України) або з врахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого - органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення пункт 56.18. статті 56 Кодексу).
02.10.2014 року Тернопільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Тернопільській області прийнято податкове повідомлення - рішення форми "Р" за №0027731501 про збільшення суми грошового зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю "Трансмет" за платежем податок на додану вартість в сумі 103598,75 грн. в тому числі за основним платежем - 82879,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 20719,75 грн.
Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.
У разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.
Згідно з пунктом 201.6 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця. Контролюючі органи за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.
Платнику відправлено електронне повідомлення ТзОВ "Трансмет" від 25.06.2014 про наявність розбіжностей у реєстрах з даними контрагентів та платник не скористався можливістю уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, при цьому в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За таких встановлених обставин, аналізуючи наведені вище норми законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Керуючись ст.ст.2,6,11,122,160-163,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Трансмет" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 02.10.2014 року №0027731501 про збільшення суми грошового зобов'язання товариству з обмеженою відповідальністю "Трансмет" за платежем податок на додану вартість в сумі 103598,75 грн. в тому числі за основним платежем 82879,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 20719,75 грн. відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.