ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
05 листопада 2014 року м. Київ № 826/16980/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Добрянська Я.І., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали позивача ОСОБА_1 до відповідача Публічного акціонерного товариства «Київський склотарний завод», третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання незаконними дій, визнання дійсною довідки та визнання права на пільгову пенсію,
Позивач ОСОБА_1 звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовом до відповідача Публічного акціонерного товариства «Київський склотарний завод», третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання незаконними дій, визнання дійсною довідки та визнання права на пільгову пенсію.
Відповідно до вимог статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу (пункт 3 частини першої). Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга).
Так, вирішуючи питання про відкриття провадження у справі за даною позовною заявою, судом з'ясовано наступне.
У позовній заяві позивач просить суд:
- визнати дійсною довідку про трудовий стаж для призначення пенсії № 01-190 від 18.06.2012 р.;
- визнати незаконними дії Публічного акціонерного товариства «Київський склотарний завод»;
- визнати право ОСОБА_1 на пільгову пенсію.
Тобто, як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1, позовні вимоги останнього стосуються обчислення та здійснення позивачу пенсійних виплат.
З даного приводу, частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Так, відповідно до вимог пункту 4 частини 1 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України (Предметна підсудність адміністративних справ), місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, оскаржуючи рішення, дії або бездіяльність суб'єктів владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, фізична особа має звертатися із позовною заявою до місцевого загального суду, як адміністративного, згідно територіальної підсудності такого спору, визначеної Цивільним процесуальним кодексом України, в даному випадку - до Подільського районного суду м. Києва.
Крім того, відповідно до вимог ч. 2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму;
7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації.
Однак, в даному випадку позивачем у його позовній заяві визначено єдиним відповідачем - Публічне акціонерне товариство «Київський склотарний завод», що відповідно до вимог ч. 2 ст. 17 КАС України, на може бути відповідачем в адміністративній справі, оскільки останній не є суб'єктом владних повноважень, а відповідно такий спір не підсудний адміністративним судам.
Відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі встановленого, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до відповідача Публічного акціонерного товариства «Київський склотарний завод», третя особа - Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання незаконними дій, визнання дійсною довідки та визнання права на пільгову пенсію.
2. Ухвалу направити позивачу.
3. Надіслати позовну заяву з матеріалами справи позивачу після закінчення строку на оскарження ухвали про відмову у відкритті провадження.
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Порядок і строки апеляційного оскарження ухвали суду першої інстанції встановлено статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України
Суддя: Я.І. Добрянська