про повернення позовної заяви
Справа № 817/3285/14
03 листопада 2014 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Кравчук Т.О., розглянувши позовну заяву
Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області
доФізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення податкової заборгованості,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулась Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за землю у сумі 28877,22 грн.
Податкова заборгованість відповідача з орендної плати виникла на підставі податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2014 рік внаслідок несплати орендних платежів за квітень 2014 року у сумі 1125,57 грн., за травень 2014 року у сумі 3098,41 грн., за червень 2014 року у сумі 3098,41 грн., за липень 2014 року у сумі 3098,41 грн., за серпень 2014 року у сумі 3098,41 грн., також, згідно податкового повідомлення-рішення від 13.05.2014 року №0001381503 від 13.05.2014 року на суму 1556,77 грн. та податкового повідомлення-рішення від 13.05.2014 року №0001371503 на суму 13381,38 грн., та внаслідок нарахування пені у сумі 419,86 грн.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі суд перевіряє, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження (пункт 6 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України).
Так, відповідно до пункту сьомого частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позовну заяву із вимогою стягнення грошових коштів, яка ґрунтується на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, подано суб'єктом владних повноважень до закінчення строку, передбаченого частиною п'ятою статті 99 цього Кодексу, позовна заява повертається позивачеві.
В свою чергу, частиною п'ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлюється місячний строк для оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів
Між тим, порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95 - 99 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI. Зазначені норми визначають перелік заходів, що можуть вживатися податковим органом до платника податків із метою погашення податкового боргу, зокрема стягнення коштів, які перебувають у власності платника податків, а також продаж майна платника податків, що перебуває в податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
При цьому згідно з пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI стягнення коштів та продаж майна платника податків провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги.
Водночас відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Таким чином, пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI встановлено особливий порядок стягнення податкового боргу платників податків - фізичних осіб у порівнянні з порядком погашення податкового боргу юридичних осіб.
З урахуванням викладеного норми статей 95 - 99 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI можуть застосовуватися до процедури стягнення податкового боргу з фізичних осіб лише в тій частині, що не суперечить вимогам пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
Водночас пунктом 87.11 статті 87 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI не встановлено особливостей щодо моменту, з якого у податкового органу виникає право на стягнення податкового боргу. Зокрема, не передбачено особливостей щодо направлення платникові податку - фізичній особі податкової вимоги як умови для виникнення права на примусове стягнення податкового боргу, передбаченої пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
Отже, фізичним особам податкова вимога надсилається в тому самому порядку і з тих самих підстав, що і платникам податку - юридичним особам. Зазначене випливає зі змісту статті 59 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI, яка передбачає уніфіковані правила направлення податкових вимог усім платникам податків.
При цьому правове значення факту надіслання податкових вимог не розрізняється залежно від того, фізичній чи юридичній особі надсилається відповідна податкова вимога. Таке правове значення в будь-якому разі полягає в тому, що право на стягнення податкового боргу виникає у податкового органу через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги, як це передбачено пунктом 95.2 статті 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI.
Таким чином, право на звернення з позовом про стягнення податкового боргу з фізичної особи - платника податків виникає через 60 календарних днів з моменту надіслання такому платнику податкової вимоги.
Такі висновки суду узгоджуються з правовою позицією Вищого адміністративного суду України у листі від 04.05.2012 року №1198/12/12-12.
Як вбачається з доданих до позовної заяви матеріалів, податковий орган виставив ОСОБА_1 податкову вимогу 03.10.2014 року за №4062-25 на суму податкового боргу 9527,56 грн., яку надіслав поштою 09.10.2014 року, та звернувся з відповідним позовом до суду 30 жовтня 2014 року, тобто до сплину встановленого статтею 95 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI 60-денного строку, що є передчасним.
Суд зазначає, що право на звернення до суду з позовною заявою про стягнення податкового боргу з відповідача у податкового органу виникне по закінченню 60 календарних днів з моменту надіслання податкової вимоги.
За таких обставин, відповідно до пункту 7 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, що не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом (частина шоста статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості у сумі 28877,22 грн., - повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний судпротягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кравчук Т.О.