Постанова від 03.11.2014 по справі 2а-3051/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2014 року № 2а-3051/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - суддіДем»яновського Г.С.

за участю секретаря - Гавірко О.О.

позивача ОСОБА_1

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Львівській області у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації транспортного засобу, -

ВСТАНОВИВ:

17.03.2011р. ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до УДАІ ГУМВС України в Львівській області про визнання дій протиправними та скасування державної реєстрації транспортного засобу Мерседес -БенцСпрінтерд.н.з. НОМЕР_2 1998р.в. Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що ніколи не ввозила на територію України і не реєструвала вищезгаданого транспортного засобу, доручення на купівлю за кордоном та транспортування їх на територію України, розмитнення на своє ім»я, а також реєстрацію в державтоінспекції, а також копією свого паспорта нікому не давала та не доручала. Відповідно ніколи заяви на реєстрацію автомобіля не подавала, яким чином і хто зареєстрував на її ім'я автомобіль не знає. У зв'язку з цим звернулась в прокуратуру Шевченківського району м. Львова, Управління ВВБ ГУМВС України у Львівській області, ДПІ у Шевченківському районі м. Львова про вчинення відносно неї злочину, так як ні особисто, ні через представника автомобіль в Україну не ввозила, на документах про реєстрацію не її підпис. З огляду на це, позивач вважає дії відповідача по реєстрації автомобіля протиправними, оскільки податок при реєстрації ніким не сплачено, а орган реєстрації не пересвідчився в особі, що реєструвала автомобіль. Враховуючи ці обставини просить скасувати реєстрацію транспортного засобу, зареєстрованого на її ім'я.

Представник відповідача проти позовув наданих письмових поясненнях заперечував.

Дослідивши надані докази, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

18 січня 2011 року позивач отримав ухвалу Львівського окружного адміністративного суду, згідно якої відкрито провадження у справі № 2а-123/10/1370 за позовом ДПІ у Шевченківському районі м.Львова про стягнення податку із власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. У своєму позові ДПІ посилалась на те, що у відповідності до листа № 9/2074 від 09.06.2010 р. відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУМВСУ у Львівській області на ім'я позивача 25.09.2009 р. зареєстровано автомобіль МЕРСЕДЕС-БЕНЦ СПРІНТЕР д.н.з. НОМЕР_2 1998 року випуску. Також ДПІ у Шевченківського районі м. Львова зазначала що за вищенаведений транспортний засіб не сплачено податку, який стягувався у той час у відповідності до вимог Закону України«Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Позивач посилається на те, що доручення на купівлю за кордоном та транспортування їх на територію України, розмитнення на своє ім'я, а також реєстрацію в ДАІ, а також копію свого паспорта позивач нікому не давала. З даного приводу звернулась із письмовою заявою в ГУМВС України у Львівській області, Прокуратуру Шевченківського району міста Львова, ДПІ Шевченківського района міста Львова.

Виходячи з вищенаведеного позивач вважає дії працівників відповідача протиправними, а реєстрацію вищезгаданого транспортного засобу такою, що підлягає скасуванню.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що відповідно до вимог п.40 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 року № 1371), передбачено підстави для скасування державної реєстрації транспортних засобів, зокрема у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявленнятранспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку впідрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чипідробленими документами або таких, що розшукуються правоохороннимиорганами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи,скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби. Зогляду на це, відповідач вважає, що немає підстав для скасування реєстрації транспортних засобів, передбачених п. 40 Порядку, яким передбачено єдиний на території України порядокреєстрації та обліку транспортних засобів.

Також зазначає що постановою старшого слідчого відділу прокуратури Львівської області молодшим радником юстиції ОСОБА_2 від 23.05.2011р. накладено заборону на проведення реєстраційних операцій (реєстрація, перереєстрація, зняття з обліку) відносно транспортних засобів, серед яких і згаданий вище автомобіль Mercedes-Benz Sprinter 208CDI, 1998 р.в., реєстраційний номер НОМЕР_1 до вирішення питання у кримінальній справі №181-0311. Постанова слідчого у кримінальній справі не скасована, транспортні засоби не звільненні з-під заборони, відповідно скасування реєстрації автомобіля не можливе.

Як вбачається з вищенаведеного, на ім'я позивача зареєстрованотранспортний засіб та не було сплачено податку у відповідності до вимог ст. 5 Закону України«Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Відповідно до вимог п.6 Постанови КМУкраїни«Про затвердження Порядку державної реєстрації (переєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, та інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» передбачено, що транспортні засоби реєструються за юридичними та фізичними особами в реєстраціно-екзаменаційних підрозділах Державтоінспекції.

У відповідності до ч.1 п.1 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрації, переєстрації транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз на два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд. Приписи ч. 4 ст. 5 даного Закону зазначають, що фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, переєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Згідно з вимогами ч. 4 п.8 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» зазначено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

З вищенаведеного вбачається, що на час проведення реєстрації вищезазначеного транспортного засобу, необхідною умовою її проведення було подання довідки підтверджуючу сплату податку передбаченого ст. 5 Закону України«Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Проте такі документи, як вбачається з матеріалів справи, не були подані. А тому, суд погоджується з думкою позивача, що при реєстрації транспортного засобу МЕРСЕДЕС-БЕНЦ СПРІНТЕР д.н.з. НОМЕР_2 1998 року випуску, дії працівників УДАІ ГУМВС України в Львівській області, щодо реєстрації є протиправними.

Відповідно до вимог п. 8 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» передбачено, що державна реєстрація транспортнихзасобів проводиться на підставі заяввласників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу,підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів, оцінку їх вартості, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів.Як вбачається з вищенаведеної норми, реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників особисто. Проте як відзначалося вище, позивач не вчиняла жодних дій пов'язаних з реєстрацією вищезгаданого транспортного засобу ,що підтверджується висновком експерта від 04.09.2014 року № 6\528..

Суд при розгляді даної справи відзначає також і про те, що відповідно до ст.. 34 Закону України «Про дорожній рух» державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків. Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників. Власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів.

Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджений Постановою КМУ, від 07.09.1998, № 1388, встановлено єдиний на території України порядок державної реєстрації та обліку автомобілів, та видачі реєстраційних документів і номерних знаків. Цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції. Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:1) довідка-рахунок за формою згідно з додатком 1, видана суб'єктом господарювання, діяльність якого пов'язана з реалізацією транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; 2) договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, договори купівлі-продажу транспортних засобів, оформлені в Державтоінспекції, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби; копія рішення суду, засвідчена в установленому порядку, із зазначенням юридичних чи фізичних осіб, які визнаються власниками транспортних засобів, марки, моделі, року випуску таких засобів, а також ідентифікаційних номерів їх складових частин; 3) довідка органу соціального захисту населення або управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, що виділили автомобіль або мотоколяску; 4) акт приймання-передачі транспортних засобів за формою згідно з додатком 6, виданий підприємством-виробником або підприємством, яке переобладнало чи встановило на транспортний засіб спеціальний пристрій згідно із свідоцтвом про погодження конструкції транспортного засобу щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, із зазначенням ідентифікаційних номерів такого транспортного засобу та конкретного одержувача; 5) митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронна митна декларація, або видане митним органом посвідчення про реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції транспортних засобів чи їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери; договір фінансового лізингу; акт пропроведений аукціон або постанова та акт про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу, видані органом державної виконавчої служби.

Враховуючи те, що позивач заперечує будь-яку реєстрацію нею особисто чи через представників реєстрацію на своє ім'я зазначеного автомобіля, суд досліджував письмові докази, які свідчать про реєстрацію транспортного засобу на предмет підтвердження цих обставин. Встановлено, що позивач не здійснювала жодних дій по придбанню та реєстрації цього транспортного засобу, з цього приводу було повідомлено правоохоронні органи, про що вже було згадано.

Враховуючи всі ці обставини в сукупності, суд вважає, що мають місце обставини за яких протиправно, без відома та волі позивача, на її ім'я було зареєстровано автомобіль, а заперечення відповідача не знаходять свого правового обгрунтування.

Таким чином, державну реєстрацію автомобіля МЕРСЕДЕС-БЕНЦ СПРІНТЕР д.н.з. НОМЕР_2 1998 року випускуслід визнати протиправною та скасувати.

Судові витрати стягнути на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 17-19, 94, 160-163 КАС України, Суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольни типовністю.

Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію автомобіля марки МЕРСЕДЕС-БЕНЦ СПРІНТЕР д.н.з. НОМЕР_2 1998 року випуску, проведену 25 вересня 2009 року на ім'я ОСОБА_1.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 3,40 гривень.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Суддя Дем'яновський Г.С.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя Дем'яновський Г.С.