Постанова від 28.10.2014 по справі 161/7377/14а,2а/161/312/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 року Справа № 6223/14/876

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючої судді Хобор Р.Б.,

суддів: Кухтея Р.В., Яворського І.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.05.2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в травні 2014 року звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку про визнання дій неправомірними.

Позовні вимоги мотивує тим, що 23 грудня 2009 року йому була призначена пенсія за вислугу років в розмірі 90 відсотків від розміру середньомісячної заробітної плати відповідно до Закону України «Про прокуратуру». У зв»язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, 01 липня 2012 року позивачу було проведено перерахунок пенсії у розмірі 80% від розміру заробітної плати. Вказує, що після звільнення з органів прокуратури, на підставі його заяви від 05 березня 2014 року йому було проведено перерахунок пенсії в розмірі 80% від розміру заробітної плати, у зв»язку з чим ним 11 квітня 2014 року була подана заява про перерахунок пенсії з розрахунку 90% його заробітної плати починаючи з 01 липня 2012 року та виплати недоотриманих коштів. Однак, в задоволенні заяви позивача щодо перерахунку пенсії в розмірі 90% від його заробітної плати, управлінням Пенсійного фонду України м.Луцьку відмовлено у зв»язку з відсутністю підстав для такого перерахунку.

Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.05.2014 року позовні вимоги задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м.Луцьку щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді.

Забов»язано управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді відповідно до довідки прокуратури Волинської області №18/340 від 08.11.2013 року, починаючи з 01.07.2012 року з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зв»язку зі звільненням з органів прокуратури в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, відповідно до довідки прокуратури Волинської області №18/43 від 04.03.2014 року, починаючи з 05.03.2014 року з урахуванням виплачених сум.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, її в апеляційному порядку оскаржив відповідач - управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Як на доводи апеляційної скарги покликається на те, що на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії частиною 2 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено призначення пенсії працівникам прокуратури в розмірі 80% від суми їхньої місячної заробітної плати, а не в розмірі 90%.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції скасувати з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено те, що ОСОБА_1 11 квітня 2014 року подав заяву до управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку про перерахунок пенсії з розрахунку 90% від заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, починаючи з 01 липня 2012 року та виплати недоотриманих коштів.

Згідно з листом управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку від 24 квітня 2014 року позивачу роз'яснено, що оскільки на момент звернення за перерахунком пенсії діяла норма Закону України «Про прокуратуру», в якій зазначено, що пенсія призначається в розмірі 80 відсотків суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначення, підстави для проведення перерахунку пенсії в розмірі 90% суми місячної заробітної плати відсутні.

Колегія суддів вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних підстав.

Відповідно до частин 1,2,3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (який був чинний на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За приписами ч. 18, ч. 19 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому, розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинності постановою КМУ від 31.05.2012 року № 505 та з урахуванням п.2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Згідно з ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 17.05.2012 року) пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії з 01.07.2012 року в розмірі 80% від суми заробітної плати, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивача на пенсію.

Однак, колегія суддів зазначає, що відповідно до ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно з ч.1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Ст. 100 КАС України визначає наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду і є спеціальною по відношенню до статті 99 КАС України, яка встановлює ці строки. Із аналізу положень ст. 100 КАС вбачається, що у випадку подання адміністративного позову після закінчення строків звернення до адміністративного суду, та відсутності поважних причин пропуску цього строку суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відтак позовні вимоги позивача про зобов»язання УПФУ в м.Луцьку провести перерахунок пенсії та виплатити недоотримані кошти за період з 01 липня 2012 року по 11 листопада 2013 року включно слід залишити без розгляду.

Одночасно колегія суддів зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії у належному розмірі порушено починаючи з 01.07.2012 року, однак останній звернувся до відповідача з метою досудового врегулювання спору у квітні 2014 року, що не може вважатись належним способом захисту порушеного права позивача та зупиняти перебіг строку звернення до адміністративного суду.

Враховуючи докази у справі в їх сукупності, дослідивши усі обставини справи, колегія суддів приходить до висновку про те, що суд першої інстанції не повністю з»ясував обставини, що мають значення для справи, що відповідно до п. 1 ч.1 ст.202 КАС України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Відтак, апеляційний суд приходить до висновку про те, що постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.05.2014 року слід скасувати, а позовні вимоги задовольнити частково.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Луцьку задовольнити частково.

Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 29.05.2014 року у справі № 161/7377/14-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у м. Луцьку щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді відповідно до довідки прокуратури Волинської області №18/340 від 08.11.2013 року, починаючи з 12.11.2013 року з урахуванням виплачених сум.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у зав'язку зі звільненням з органів прокуратури в розмірі 90% від суми заробітної плати працівника прокуратури, який працює на відповідній посаді, відповідно до довідки прокуратури Волинської області №18/43 від 04.03.2014 року, починаючи з 05.03.2014 року з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги про зобов»язання управління Пенсійного фонду України в м. Луцьку провести перерахунок пенсії та виплати недоотриманих коштів за період з 01 липня 2012 року по 11 листопада 2013 року залишити без розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п»ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуюча суддя Р.Б. Хобор

Судді Р.В. Кухтей

І.О. Яворський