28 жовтня 2014 року Справа № 123061/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 серпня 2011 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Моршинської міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
У лютому 2011 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення сесії Моршинської міської ради Львівської області від 29.09.2009 року № 1099 «Про затвердження змін до плану забудови кварталу № 19 в м. Моршин» в частині відображення фактичного заїзду до будинковолодіння по АДРЕСА_1 та вилучення з земель загального користування заїзду по АДРЕСА_1 площею 0,0175 га та передачі даної земельної ділянки до земель запасу Моршинської міської ради.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуване рішення Моршинської міської ради прийняте з порушенням вимог чинного законодавства.
Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 серпня 2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування не суперечить інтересам сторін та прийняте в межах компетенції Моршинської міської ради.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову і прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, оскільки суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції рішенням № 1077 від 18.08.2009 року Моршинської міської ради зобов'язано міськвиконком в місячний термін внести зміни до плану забудови кварталу № 19 в частині відображення заїзду до будинку по АДРЕСА_1
На виконання даного рішення Моршинською міською радою було прийняте рішення № 1099 від 29.09.2009 року, яким затверджено зміни до плану забудови кварталу № 19 в частині відображення фактичного заїзду до будинковолодіння АДРЕСА_1 та вилучено із земель загального користування заїзд площею 0,0175 га до будинковолодінь по АДРЕСА_1 та передано його до земель запасу Моршинської міської ради.
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції виходив з того, що при прийнятті оскаржуваного рішення Моршинська міська рада діяла в межах своєї компетенції.
Однак колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з таких підстав.
Згідно ст. 39 Земельного Кодексу України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про основи містобудування» визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації місцевих правил забудови з урахуванням планів земельно-господарського устрою. Землі, визначені для перспективного розвитку населених пунктів, спорудження конкретних об'єктів, до часу їх вилучення (викупу) і надання для містобудівних потреб використовуються власниками землі, землекористувачами відповідно до земельного законодавства. Територіальні громади в особі сільських, селищних, міських рад користуються переважним правом викупу земель, будинків і споруд для містобудівних потреб, визначених містобудівною документацією для громадських потреб. Державний контроль за використанням і забудовою земель, визначених для містобудівних потреб, забезпечення можливості здійснення на них запланованої містобудівної діяльності провадиться органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, спеціально уповноваженими на це державними органами та їх підрозділами на місцях. Визначення територій та вибір земель для містобудівних потреб здійснюються за погодженням спеціально уповноважених органів з питань містобудування та архітектури.
Статтею 17 Закону України «Про основи містобудування» встановлено, що містобудівна документація є основою для вирішення питань вибору, вилучення (викупу) ,надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.
Матеріалами справи підтверджується, що на підставі рішень Моршинської міської ради Львівської області від 13.03.2007 року № 374 та від 18.08.2009 року № 1077 відповідачем прийнято рішення № 1099 від 29.09.2009 року, яким затверджено зміни до плану забудови кварталу № 19 м. Моршина, в частині відображення фактичного заїзду до будинковолодіння АДРЕСА_1.
Колегією суддів зокрема встановлено, що Моршинською міською радою укладено договір з КП «Стрийським МБТІ» № 252 від 01.09.2009 року, відповідно до якого останнє бере на себе обов'язок по виконанню обміру земельної ділянки розташованої за адресою АДРЕСА_1
За наведених обставин колегія приходить до висновку, що у даному випадку КП «Стрийським МБТІ» надано результати обмірів земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, проте будь - якої містобудівної документації, яка б передбачала зміни до плану забудови кварталу № 19 м. Моршин КП «Стрийським МБТІ» не виготовлялась.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуваним рішенням Моршинської міської ради було затверджено результати обмірів земельної ділянки, а не зміни до плану забудови.
Крім цього, статтею 20 Земельного Кодексу України встановлено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Статтею 20 Закону України «Про землеустрій» проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі:
а) розробки документації із землеустрою щодо організації раціонального використання та охорони земель;
б) встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою, у тому числі визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України;
в) надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок;
г) встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути);
ґ) організації нових і впорядкування існуючих об'єктів землеустрою;
д) виявлення порушених земель і земель, що зазнають впливу негативних процесів, та проведення заходів щодо їх відновлення чи консервації, рекультивації порушених земель, землювання малопродуктивних угідь, захисту земель від ерозії, підтоплення, заболочення, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення промисловими відходами, радіоактивними і хімічними речовинами та інших видів деградації, консервації деградованих і малопродуктивних земель.
Заходи, передбачені затвердженою в установленому порядку документацією із землеустрою, є обов'язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування, власниками землі, землекористувачами, у тому числі орендарями.
Власники землі, землекористувачі, у тому числі орендарі, при здійсненні землеустрою зобов'язані забезпечити доступ розробникам документації із землеустрою до своїх земельних ділянок, що підлягають землеустрою.
Даним Законом передбачено, що організацію і планування землеустрою на загальнодержавному і місцевому рівнях здійснюють Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, встановлених Конституцією України, Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Згідно ст. 49 Закону України «Про землеустрій» проекти землеустрою щодо формування земель комунальної власності територіальних громад і проекти розмежування земель державної та комунальної власності визначають:
а) місце розташування і розміри земельних ділянок, що знаходяться в державній власності за категоріями земель;
б) місце розташування і розміри земельних ділянок комунальної власності територіальної громади за категоріями земель;
в) місце розташування і розміри земельних ділянок, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб за категоріями земель;
г) правове, організаційне і фінансове забезпечення, строки реалізації та економічну, соціальну й екологічну ефективність розмежування земель державної та комунальної власності.
Порядок розмежування земель державної та комунальної власності встановлюється Законом України «Про розмежування земель державної та комунальної власності»
Статтею 50. Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 51 даного Закону проекти землеустрою щодо створення нових землеволодінь та землекористувань розробляються з метою обґрунтування розмірів і меж земельних ділянок з урахуванням вимог щодо раціонального використання та охорони земель.
Проекти землеустрою щодо створення нових землеволодінь та землекористувань розробляються на основі схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень і територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення з урахуванням матеріалів попереднього погодження місця розташування об'єкта землеустрою.
Проектами землеустрою щодо впорядкування існуючих землеволодінь та землекористувань передбачаються заходи щодо впорядкування структури земельних угідь, усунення черезсмужжя, далекоземелля, ламаності меж, ерозійних процесів та інших екологічних наслідків нераціонального використання земель і створення територіальних умов для функціонування всіх галузей економіки, формування й удосконалення раціональної системи існуючого землеволодіння та землекористування.
Як зазначено вище, оскаржуваним рішенням Моршинської міської ради вилучено із земель загального користування заїзд по АДРЕСА_1 площею 0,0175 га та передано земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,0175 га до земель запасу Моршинської міської ради.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до містобудівної документації - плану забудови кварталу № 19 , вилучена земельна ділянка є частиною АДРЕСА_1.
В той же час матеріалами справи підтверджується, а відповідачем не спростовано той факт, що вилучення із земель загального користування частини АДРЕСА_1 та передача її до земель запасу Моршинської міської ради проведено без розробки проекту землеустрою ,що є грубим порушенням вищезазначених норм.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що Моршинською міською радою оскаржуване рішення від 29.09.2009 року № 1099 «Про затвердження змін до плану забудови кварталу № 19 в м. Моршин» прийняте з порушенням вимог чинного законодавства, а тому оскаржуване рішення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України, згідно якої органи державного влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню, оскільки прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 серпня 2011 року у справі № 2а-164/11 скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати протиправним таскасувати рішення Моршинської міської ради від 29.09.2009 року № 1099 «Про затвердження змін до плану забудови кварталу № 19 в м. Моршин».
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: О.Б. Заверуха
Судді: О.М. Гінда
В.В.Ніколін