29 жовтня 2014 року Справа № 9104/15361/12
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 03 березня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про стягнення заборгованості,-
встановив:
У лютому 2011 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в якому просив зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком згідно ч.3 ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 02.10.2004 року по даний час (на день ухвалення рішення суду), виплачувати додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю з дотриманням вимог ст.51 та ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідний рік або іншим відповідним законодавством.
Постановою Чортківського районного суду Тернопільської області від 03.03.2011 року позов задоволено частково. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок і виплачувати ОСОБА_1 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст.51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції закону, яка діяла до 01.01.2008 року, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням виплачених сум, починаючи з 12.08.2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення спірних правовідносин. В решті позовних вимог відмовлено.
З цією постановою суду не погодилось Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області. Вважає, що постанова є безпідставною і необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права і процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених в апеляційній скарзі.
Зокрема, в обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що виплата додаткової пенсії встановленої ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», проведена вірно з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Крім того звертає увагу, що Пенсійний фонд не є розпорядником державних коштів. Апелянт просить скасувати оскаржувану постанову суду та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, з наступних підстав.
Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції щодо позовних вимог в частині права позивача на виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі віднесеній до категорії 4 в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 51 цього Закону, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 51 Закону № 796-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особам віднесеним до категорії 4 щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15% мінімальної пенсії за віком.
Згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року у справі № 1-28/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 28 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким, зокрема, було внесено зміни до окремих положень Закону № 796-ХІІ у зв'язку з чим з 22.05.2008 року відновлено дію ст. 51 Закону № 796-ХІІ.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду є обов'язковими до виконання на території України. Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність.
Враховуючи вищенаведене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо застосування ст. 51 Закону № 796-ХІІ, а не постанови КМ України № 836 від 26.07.1996 р. та постанови КМ України № 530 від 28.05.2008 року, на підставі яких відповідачем здійснювалось нарахування пенсії позивачу, що мало наслідком звуження раніше встановлених законом прав позивача.
Згідно із положеннями частини 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Враховуючи загальні засади пріоритету законів над підзаконними нормативними актами, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що при нарахуванні та виплаті позивачу додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідач діяв всупереч спеціального законодавства.
При цьому суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що нарахування і виплату щомісячної додаткової пенсії, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», слід проводити з врахуванням положень ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Так, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» хоча і передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком встановлений аб.1 ч.1 цієї статті застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, однак, чинним законодавством України розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за цими правилами ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає. Відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не може бути підставою для відмови в реалізації позивачем конституційних прав і гарантій на щомісячну додаткову пенсію, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено ст. 51 Закону № 796-ХІІ.
Відповідно до ст. 9 ч.7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що Положенням «Про Пенсійний фонд України» визначено вичерпний перелік напрямів використання бюджетних коштів, які здійснюються виключно за призначенням, виходячи з наступного.
Відповідно до п. 2.2 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 р. № 80-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 березня 2008 р. за № 209/14900, одним із основних завдань управління є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.
Однак суд апеляційної інстанції не може погодитись з висновком суду першої інстанції, щодо не застосування строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, оскільки дане підвищення до пенсії як дитині війни, виплачувалося позивачу періодично, а від так позивач повинен був дізнаватися про факт недоплати йому даного підвищення, кожного місяця при отриманні пенсії.
Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач звернуся із позовом до суду 12.02.2011 року. Позивачем не наведено поважності причин пропуску строку звернення до суду за період до 12.08.2010 року. Тому, пропуск шестимісячного строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду позовних вимог з 02.10.2004 р. по 11.08.2010 р..
Враховуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 185, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області - зодоволити частково.
Постанову Чортківського районного суду Тернопільської області від 03 березня 2011 року у справі № 2а-2872/11/1916 скасувати та прийняти нову постанову.
Позовні вимоги в частині нарахування і виплати ОСОБА_1 згідно зі ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 02.10.2004 р. по 11.08.2010 року - залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 12.08.2010 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 12.08.2010 року, з врахуванням вже виплачених сум.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді : Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк