Постанова від 03.11.2014 по справі 750/10680/14

Справа № 750/10680/14

Провадження № 2-а/750/589/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2014 року м. Чернігів

Деснянський районний суд міста Чернігова в складі судді Супруна О.П., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

16 жовтня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому, просить визнати дії УПФУ в м. Чернігові, щодо відмови перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії 2372 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення, 3713,01 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та 743,52 грн. індексації незаконними та зобов'язати перерахувати їй пенсію виходячи з заробітної плати з моменту її призначення.

Ухвалою судді від 17.10.2014 відкрите скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

30.10.2014 на адресу суду надійшли заперечення відповідача проти позову, суть яких полягає в тому, що матеріальна допомога та індексація не відносяться до інших надбавок, які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ), а тому не можуть бути враховані управлінням. Відповідач вважає свої дії правомірними, у зв'язку з чим просить у задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 06 листопада 2013 року (справа № 21-350а13).

Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 про складові його заробітної плати, № 1151 від 23.09.2014 вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення становить 2372,00 грн. - виплата здійснена у серпні 2007 року, липні 2008 року; матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань становить 3713,01 грн. - виплата здійснена у березні 2008 року; індексація заробітної плати згідно чинного законодавства у 2007, 2008 роках 743,52грн. (а.с. 16-17).

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача є протиправною, однак перерахунок пенсії підлягає проведенню з 26.09.2014 - з моменту подачі позивачем відповідної довідки про складові її заробітної плати.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу", з 26.09.2014 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 3713,01 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення - 2372 грн., індексації заробітної плати - 743,52 грн.

При цьому суд не вбачає підстав для звернення постанови до негайного виконання, оскільки положеннями ст. 256 КАС України таке звернення передбачено при присудженні виплати пенсії, а не її перерахунку.

Керуючись статтями 158 - 163, 183-2, 186, 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", з 26.09.2014 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії 3713,01 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, 2372 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та 743,52 грн. індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу", з 26.09.2014 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії 3713,01 грн. матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, 2372 грн. матеріальної допомоги на оздоровлення та 743,52 грн. індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.

Суддя О.П. Супрун