Справа № 750/10720/14
Провадження № 2-а/750/594/14
03 листопада 2014 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі судді Супруна О.П., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
16 жовтня 2014 року позивач звернувся до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача щодо незастосування постанови Верховного Суду України від 25.12.2012 по справі № 21-410а12, як передбачено частиною 1 ст. 244-2 КАС України - при призначенні ОСОБА_1 розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, починаючи з 22.07.2013; визнати незаконним рішення УПСЗН від 10.06.2013 щодо призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130 грн.; зобов'язати УПСЗН Деснянської районної у м. Чернігові ради прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що встановлений ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», починаючи з 22.07.2013.
Ухвалою судді від 21.10.2014 адміністративний позов ОСОБА_1 в частині оскарження дій відповідача за період з 22.07.2013 по 15.04.2014 включно залишено без розгляду.
Ухвалою судді від 21.10.2014 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
29.10.2014 на адресу суду надійшли заперечення відповідача проти позову, в яких він просить відмовити в задоволенні позову.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради як одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 06.06.2013.
При цьому згідно довідки Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради ОСОБА_1 в період липень - грудень 2013 року отримувала дану допомогу з урахуванням доходів в розмірі 130 грн.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створення мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму встановленого законом.
Відповідно до ст. 95 Конституції України, будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та їх цільове спрямування визначаються виключно Законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Закон України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, спірні правовідносини, що виникли між сторонами, регламентуються Законами України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» (далі Закон № 2240-III) , «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі Закон № 2811-ХII) та іншими Законами і нормативними актами, ще регулюють порядок та розміри виплат такої допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем заявлено позов про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячної державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на поточний рік за період з 22.07.2013.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України № 107-VI від 28 грудня 2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХII від 21 листопада 1992 року, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.
Зокрема, статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28 грудня 2007 року були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХII від 21 листопада 1992 року його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону України № 107-VI від 28 грудня 2007 «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХII від 21 листопада 1992 року.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI «Про Державний бюджет України на 2009 рік» та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI «Про Державний бюджет України на 2010 рік» передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХII від 21 листопада 1992 року (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI, тобто на виконання Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» № 2240-III від 18 січня 2001 року на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В той же час, 27.03.2014 Верховна рада України прийняла Закон «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», п/п. 4 п. 7 Розділу ІІ якого передбачено виключення у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розділу IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".
Як передбачено в п. 2 Прикінцевих положень Закону зазначені зміни набирають чинності з 01 липня 2014 року.
Постановою КМУ «Про внесення змін до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 25 червня 2014 р. № 208 виключено розділ "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку", який був передбачений в Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджений постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751.
За таких обставин, суд доходить висновку, що вимоги позивача про визнання неправомірними дій відповідача по не нарахуванні та невиплаті позивачу щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та зобов'язання здійснити перерахунок і доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку за період з 16 квітня 2014 року по 30 червня 2014 року, у розмірі, визначеному ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» підлягають частковому задоволенню з тих підстав, що допомога по догляду за дитиною позивачу у вказаний період виплачувалася у меншому розмірі, ніж визначений Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» розмір прожиткового мінімуму.
Керуючись статтями 158 - 163, 186 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.04.2014 по 30.06.2014 у меншому розмірі, ніж передбачено ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у м. Чернігові ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 16.04.2014 по 30.06.2014 з урахуванням вимог ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», за виключенням проведених виплат.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун