28 жовтня 2014 р. Справа № 876/8241/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Гудима Л.Я.
суддів: Довгополова О.М., Святецького В.В.,
за участі секретаря судового засідання: Малетич М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до заступника начальника відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Волинській області - державного інспектора праці Касьяна Григорія Панкратовича про визнання дій протиправними та скасування припису,-
У липні 2014 року позивач - Волинське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Волинське ОВФССзТВП) звернулося в суд з позовом до заступника начальника відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Волинській області - державного інспектора праці Касьяна Григорія Панкратовича про визнання неправомірними дій державного інспектора праці Касьяна Г.П. під час проведення позапланової перевірки у Ковельській РВД Фонду щодо невиплати допомоги по вагітності та пологах гр. ОСОБА_2 та скасування припису державного інспектора праці Касьяна М.В. №03-03-21/0299-0275 від 11.06.2014 року.
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що в силу Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та «Порядку проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції з питань праці та її територіальних органів» дії державного інспектора праці Касьяна Григорія Панкратовича є незаконними, а тому припис №03-03-21/0299-0275 від 11.06.2014 року підлягає скасуванню.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із винесеним судовим рішенням, позивач оскаржила його в апеляційному порядку, покликаючись на неповне з»ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апелянта у їх сукупності, приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із того, що на момент проведення перевірки інспектор праці діяв в межах повноважень, передбачених Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, а виявлені інспектором праці порушення законодавства про працю при проведенні перевірки у Ковельській районній виконавчій дирекції Фонду соціального страхування з тимчасовою втратою працездатності знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи.
Такі висновки суду першої інстанції відповідають фактичним обставинам справи та є правильними, з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи заступником начальника відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Волинській області - державним інспектором праці Касьяном Григорієм Панкратовичем, на підставі наказу від 04 червня 2014 року №62 та направлення на перевірку від 04 червня 2014 року №347 проведено позапланову перевірку Ковельської районної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо порушення законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності в частині надання допомоги по вагітності та пологах за зверненням ОСОБА_2.
В ході перевірки встановлено порушення п. 8 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 року №26 в якому зазначено, що робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку (а.с.10-15).
За результатами перевірки складено акт перевірки додержання законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування з тимчасової непрацездатності №03-03-21/0299.
Також, за результатами перевірки заступником начальника відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Волинській області - державним інспектором праці Касьяном Григорієм Панкратовичем винесено припис №03-03-21/0299-0275 від 11 червня 2014 року, яким зобов»язано забезпечити виконання п. 8 Порядку, щодо виплати допомоги по вагітності та пологах ОСОБА_2 та у строк до 11 липня 2014 року письмово проінформувати про виконання вимог припису.
Як встановлено частиною 1 статті 21 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими похованням» фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.
Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 34 вищезгаданого Закону допомога по вагітності та пологах надається за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Умови фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності страхувальників для надання ними матеріального забезпечення, передбаченого статтею 34 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», за видом допомоги по вагітності пологах встановлені Порядком фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Згідно пункту 8 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.
З матеріалів справи видно, що 16.07.2013 року до Ковельської районної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надійшли заява-розрахунок ПП «Пелікан ДС» з листком непрацездатності №695402 за період з 25.06.2013 року по 28.10.2013 року, відповідно до якого громадянці ОСОБА_2 слід виплатити допомогу по вагітності та пологах за 126 календарних днів в розмірі 27 536, 04 грн..
Відповідно до п.п. 5 п. 4 Положення про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженою Указом Президента України №386/2011 від 06.04.2011 року (далі - Положення),, Держпраці України відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за додержанням законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб
Підпунктом 6 пункту 6 Положення Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право здійснювати безперешкодно перевірки в адміністративних приміщеннях робочих органів виконавчих дирекцій Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - фонди загальнообов»язкового державного соціального страхування) з питань призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення, передбачених загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням, з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб, ознайомлюватися під час проведення перевірок з інформацією, документами і матеріалами та одержувати від фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування необхідні для виконання повноважень Держпраці України копії або витяги з документів
Пунктом 7 Положення Держпраці України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Також, підпунктом 7 пункту 6 Положення передбачено, що Держпраці України для виконання покладених на неї завдань має право видавати в установленому порядку роботодавцям, суб»єктам господарювання, які надають послуги з посередництва у працевлаштуванні в Україні, здійснюють наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця, а також фондам загальнообов»язкового державного страхування, обов»язкові до виконання приписи щодо усунення порушень законодавства про працю, законодавства про зайнятість населення, законодавства про загальнообов»язкове державне соціальне страхування щодо призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про правомірність дій заступника начальника відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів у Волинській області - державного інспектора праці Касьяна Григорія Панкратовича щодо проведення перевірки Ковельської районної виконавчої дирекції Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності та винесення припису від 11 червня 2014 року №03-03-21/0299-0275.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів прийшла до переконання, що доводи апеляційної скарги є безпідставними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Волинського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року у справі №803/1389/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя : Л.Я. Гудим
Судді: О.М. Довгополов
В.В. Святецький
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 29.10.2014 року.