Справа: № 823/3229/14 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В.І.
Суддя-доповідач: Федотов І.В.
Іменем України
03 листопада 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Федотова І.В.,
суддів - Ісаєнко Ю.А. та Оксененка О.М.,
при секретарі Трегубенко Є.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому крузі №198 ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому крузі №198 ОСОБА_2 до окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі №198, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3, про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання недійсним протоколу про підсумки голосування, зобов'язання вчинити певні дії,
Кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі №198, про:
- визнання протиправними і такими, що не відповідають вимогам Закону України "Про вибори народних депутатів України" (Закон №4061-VІ) та грубо порушують виборчі права і законні інтереси позивача, як суб'єкта виборчого процесу, дії та бездіяльність відповідача при прийнятті ним від дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу №198 опрацьованих ними виборчих документів та при їх розгляді, а також при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 та складанні протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198;
- визнання недійсним та таким, що виключає можливість достовірно встановити результати волевиявлення виборців та скасування поданого відповідачем до Центральної виборчої комісії 28 жовтня 2014 року протокол відповідача від 28 жовтня 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 як такий, що складений з грубим порушенням вимог Закону;
- зобов'язання відповідача провести на підставі наявних у нього протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців підрахунок голосів виборців з урахуванням протоколів з поміткою "Уточнений" по виборчим дільницям №710238, №710930 та в установленому Законом порядку скласти замість оскаржуваного протоколу новий протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198 з поміткою "Уточнений" та подати його до Центральної виборчої комісії в установленому Законом порядку.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати зазначену постанову та ухвалити нову про задоволення позовних вимог у повному обсязі, оскільки на його думку оскаржуване рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які прибули в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції - скасуванню з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 2 ч. 1 ст. 202 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує її та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, 26 жовтня 2014 року відбулося голосування з позачергових виборів народних депутатів України.
28 жовтня 2014 року о 14 год. 20 хв. окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №198, складено протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №198.
Відповідно до вказаного протоколу, переможцем позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому окрузі №198 є ОСОБА_3, який набрав 15828 голосів виборців. Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_2 набрав 15283 голоси.
Вважаючи протиправними дії відповідача при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 та складанні протоколу про підсумки голосування, із посиланням на те, що при прийнятті протоколів дільничних виборчих комісій виборчих дільниць № 710238 та № 710930 окружною комісією не були враховані «Уточнені» протоколи, що суттєво вплинуло на результат виборів по даному виборчому округу, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно Указу Президента України від 27 серпня 2014 року №690/2014 «Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів» припинено достроково повноваження Верховної Ради України сьомого скликання та призначено позачергові вибори до Верховної Ради України на 26 жовтня 2014 року.
Так, спірні правовідносини регулюються Законом України «Про вибори народних депутатів України» №4061-VI від 17.11.2011 року (далі - Закон).
Відповідно до частини 1 статті 91 Закону, дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в загальнодержавному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі за формами, встановленими Центральною виборчого комісією не пізніш як за двадцять два дні до дня голосування.
Відповідно до частини 4 ст. 91 Закону, протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці в одномандатному окрузі складаються дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії відповідно. Примірники протоколів нумеруються і мають однакову юридичну силу.
Згідно частини 12 ст. 91 Закону, пакети з протоколами дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі, виборчими бюлетенями, контрольними талонами і предметами, списками виборців, а також, за наявності, окремими думками членів виборчої комісії, викладеними у письмовій формі, актами, заявами, скаргами та рішеннями, прийнятими виборчою комісією, невідкладно після закінчення засідання виборчої комісії доставляються до окружної виборчої комісії.
Згідно статті 94 Закону, з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі.
На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону.
За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:
1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;
2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";
3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі.
Рішення, передбачене частиною п'ятою цієї статті, приймається шляхом голосування усіх членів окружної виборчої комісії більшістю від загального складу комісії і фіксується у протоколі засідання окружної виборчої комісії.
Частини 7-9 ст. 94 Закону визначають, що протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі почергово, в порядку відкриття пакетів з відповідними протоколами, розглядаються окружною виборчою комісією після оголошення відомостей, зазначених у відповідному протоколі.
У разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі виправлень, помилок, неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів, окружна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці шляхом складання протоколу (протоколів) про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі з поміткою "Уточнений" відповідно до пункту 2 частини п'ятої цієї статті, про що зазначається у протоколі засідання окружної виборчої комісії. Протягом часу розгляду цього питання дільничною виборчою комісією подані до окружної виборчої комісії примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, зазначені у частині дванадцятій статті 91 цього Закону, зберігаються в окружній виборчій комісії.
У разі виявлення у протоколі виправлень, помилок та неточностей, які можливо усунути без повторного підрахунку голосів та які не потребують внесення змін до встановлених результатів голосування виборців на виборчій дільниці, окружна виборча комісія приймає рішення, передбачене пунктом 1 частини п'ятої цієї статті із зазначенням про виявлені виправлення, помилки та неточності. Таке рішення додається до протоколу дільничної виборчої комісії.
Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений окружною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до відповідного протоколу без перерахунку виборчих бюлетенів. Протокол (протоколи) з поміткою "Уточнений" транспортується до окружної виборчої комісії в порядку, встановленому статтею 93 цього Закону.
Порядок встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі встановлений статтею 96 Закону.
Згідно з частинами другою та третьою ст. 96 Закону, відомості про підсумки голосування в одномандатному окрузі цифрами і прописом заносяться до протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі, форму якого встановлено Центральною виборчою комісією. Відомості, зазначені у пунктах 3 - 16 частини першої цієї статті, вносяться до протоколу цифрами по кожній виборчій дільниці, що входить до складу одномандатного округу, а також сумарно цифрами і прописом по одномандатному округу; протокол про підсумки голосування в одномандатному окрузі складається окружною виборчою комісією у кількості примірників, на три більшій, ніж кількість осіб, які входять до складу окружної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються і мають однакову юридичну силу.
Як вбачається з Примірника 4 уточненого Протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці №710930 в одномандатному виборчому окрузі №198 (а.с.43-44), кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу ОСОБА_2 становить 340 голосів.
Поряд з цим, відповідно до Примірника 2 уточненого Протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці №710930 в одномандатному виборчому окрузі №198 (а.с.85-86), кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу ОСОБА_2 становить 37 голосів.
Окрім того, як вбачається з уточненого Протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці №710238 в одномандатному виборчому окрузі №198 (а.с.41-42), кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу ОСОБА_2 становить 538 голосів.
Однак, як вбачається з Примірника 2 уточненого Протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на звичайній виборчій дільниці №710238 в одномандатному виборчому окрузі №198 (а.с.74-75), кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати України одномандатного виборчого округу ОСОБА_2 становить 186 голосів.
Отже, оскільки досліджені під час апеляційного розгляду справи Протоколи дільничних виборчих комісій, які в силу положень ч.4 ст. 91 Закону, мають однакову юридичну силу, містять очевидні розбіжності у кількості голосів виборців, колегія суддів приходить до висновку щодо неможливості встановлення результатів виборів на одномандатному виборчому окрузі № 198 без перерахунку голосів виборців на зазначених дільницях.
Крім того, наведені обставини щодо наявності розбіжностей у протоколах вищезазначених виборчих дільниць №710930 та № 710238 встановлені і рішенням Київського апеляційного адміністративного суду у справі № 823/3228/14 за адміністративним позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_4 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198, за участю Третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні Відповідача - Центральної виборчої комісії, кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №198 ОСОБА_3 про визнання протиправним та скасування Рішення, зобов'язання вчинити певні дії.
З урахуванням наведеного, судова колегія приходить до висновку щодо протиправності дій відповідача при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 та складанні протоколу, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Водночас, жодних доказів, щодо підтвердження протиправності дій або бездіяльності відповідача при прийнятті ним від дільничних виборчих комісій одномандатного виборчого округу № 198 опрацьованих виборчих документів та при їх розгляді, позивачем до суду першої інстанції не надано та судовій колегії не представлено, тому відсутні підстави для задоволення позову в цій частині.
Посилання апелянта на Акти про виявлені порушення виборчого законодавства, судова колегія вважає необґрунтованими, оскільки зазначені акти не стосуються виборчих дільниць № 710238 та № 710930.
Щодо позовних вимог про визнання недійсним та скасування протоколу відповідача від 28 жовтня 2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198, колегія суддів вважає їх необґрунтованими з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 7, 8 ст. 35 Закону виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією.
Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, довірені особи кандидата у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.
Відповідно до ч.1 ст.172 КАС України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Таким чином, протокол відповідача від 28.10.2014 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 не є рішеннями, дією чи бездіяльністю виборчої комісії, оскільки він встановлює підсумки певних подій, виконаних комісією, а тому не може визнаватися нечинним чи недійсним.
Таким чином, доводи апеляційної скарги знайшли своє часткове підтвердження в ході апеляційного розгляду справи.
Відтак, враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, вважає необхідним скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити по справі нову про часткове задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 160, 172-175, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, колегія суддів,
Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому крузі №198 ОСОБА_2 задовольнити частково.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року скасувати та ухвалити нову, якою адміністративний позов кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року в одномандатному виборчому крузі №198 ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198 та складанні протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 198.
Зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №198 провести повторний підрахунок голосів виборців з урахуванням протоколів з поміткою "Уточнений" по виборчим дільницям № 710238, №710930 одномандатного виборчого округу №198.
В задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Федотов І.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.