03 листопада 2014 р. Справа № 876/9964/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ніколіна В.М.,
суддів Качмара В.Я., Гінди О.М.,
за участі секретаря Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року у справі за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці № 071096, Дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці № 071097, Дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці № 071101, Дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці № 071104, Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 22 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, визнання голосування недійсним, -
Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 28.10.2014 звернувся з позовом в суд про визнання протиправними дій членів Дільничних виборчих комісій спеціальних виборчих дільниць №071096, №071097, №071101, №071104 (далі - Дільничні виборчі комісії №071096, №071097, №071101, №071104 відповідно) щодо видачі бюлетенів для голосування у одномандатному виборчому окрузі виборцям, яким тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу; визнання протиправними дій членів цих Дільничних виборчих комісій щодо внесення у протоколи дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців в одномандатному окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 кількості голосів виборців, поданих за кожного депутата одномандатного виборчого округу №22; визнання голосування на зазначених Дільничних виборчих комісіях у одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 недійсними; зобов'язання Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 22 (далі - Окружна виборча комісія) при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі № 22 та при складенні протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі № 22 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 не враховувати виборчі бюлетені та протоколи від Дільничних виборчих комісій №071096, №071097, № 071101, № 071104; зобов'язання Окружну виборчу комісію скласти новий протокол про встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26 .10.2014 без урахування результатів голосування на цих спеціальних виборчих дільницях №071096, №071097, №071101, №071104 та без урахування протоколів Дільничних виборчих комісій №071096, №071097, №071101, №071104. Заявою про зміну (доповнення) позовних вимог від 29.10.2014 позивач збільшив позовні вимоги та просить визнати недійсним та скасувати протокол Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі від 28.10.2014.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що протягом усього часу голосування члени зазначених Дільничних виборчих комісій всупереч вимогам частини десятої статті 2, частини третьої статті 85 Закону України "Про вибори народних депутатів України» (далі - Закон №4061-VІ) видавали усім виборцям, що голосували на даних дільницях виборчі бюлетені для голосування, як у загальнодержавному так і у одномандатному виборчому окрузі в незалежності від віднесення на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу до одномандатного виборчого округу №22. Таким чином, виборці, яким тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу 26.10.2014 здійснювали голосування за кандидатів у народні депутати України від одномандатного виборчого округу № 22. Крім того, позивач вказує, що спеціальні виборчі дільниці є лікувальними закладами, до яких прибувають на лікування мешканці з усієї Волинської області, але на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу не віднесені до одномандатного виборчого округу №22.
Вважає, що дані порушення суттєво вплинули на результати голосування, оскільки за кандидатів у депутати від одномандатного виборчого округу голосували виборці, які на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу віднесені до інших одномандатних округів, а отже не мали права голосувати за кандидатів від одномандатного виборчого округу №22. Таким чином, на думку позивача, кількість фактів незаконного голосування значно перевищує 5 відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на спірних виборчих дільницях, внаслідок чого неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, а отже голосування на зазначених виборчих дільницях має бути визнане недійсним.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що протягом усього часу голосування члени зазначених Дільничних виборчих комісій всупереч вимогам частини десятої статті 2, частини третьої статті 85 Закону №4061-VІ видавали усім виборцям, що голосували на даних дільницях виборчі бюлетені для голосування, як у загальнодержавному так і у одномандатному виборчому окрузі в незалежності від віднесення на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу до одномандатного виборчого округу № 22. Таким чином виборці, яким тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, 26.10.2014 здійснювали голосування за кандидатів у народні депутати України від одномандатного виборчого округу №22. Також зазначає, що згідно частини четвертої статті 43 вказаного Закону, відомості, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, подаються в одному примірнику за підписом керівника відповідного закладу і засвідчуються відповідною печаткою. Керівник відповідного закладу, забезпечує подання та достовірність зазначених відомостей дільничній виборчій комісії не пізніш, як за шістнадцять днів, а керівник стаціонарного лікувального закладу - не пізніш як за дев'ять днів до дня голосування. У відповідності до частини шостої статті 43 Закону №4061-VІ після складення списку виборців на спеціальній виборчій дільниці дільнична виборча комісія невідкладно передає відомості про включених до нього виборців органу ведення Державного реєстру виборців за своїм місцезнаходженням. Таким чином, апелянт вважає, що включення виборця, який перебуває на спеціальній виборчій дільниці утвореній у стаціонарному лікувальному закладі, до списку виборців даної дільниці за своєю суттю і є тимчасовою зміною місця голосування (без зміни виборчої адреси).
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відмовляючи в позові суд першої інстанції виходив з того, що з наданих позивачем актів про виявлення порушення Закону №4061-VІ на виборчих дільницях №071096, №071097, №071101, №071104 одномандатного виборчого округу №22 з позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014 вбачається, що під час голосування в цей день виборцям видавались бюлетені, як по загальнодержавному окрузі, так і по одномандатному виборчому окрузі. Дані обставини представники відповідачів не заперечили. Однак, на даних виборчих дільницях були відсутні виборці, які тимчасово змінили місця голосування (виборчої дільниці) і на підтвердження даного факту мали б відповідні посвідчення, відповідно до вимог частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" (далі - Закон №698-V). Позивач та його представники не надали суду доказів на спростування даної обставини.
Отже, суд першої інстанції прийшов до висновку про правомірність дій Дільничних виборчих комісій №071096, №071097, №071101, №071104 щодо видачі бюлетенів для голосування у одномандатному виборчому окрузі виборцям, яким тимчасово не змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
В судовому засіданні встановлено, що згідно із посвідченням НОМЕР_1, виданим Головою Центральної виборчої комісії 27.09.2014, ОСОБА_1 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №22, висунутий шляхом самовисування.
Статтею 38 Конституції України встановлено, що громадяни України мають право вільно обирати та бути обраними. Згідно з частиною першою статті 64 Основного Закону конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За змістом частини першої статті 2 Закону №4061-VІ право голосу на виборах народних депутатів України мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося вісімнадцять років. Громадяни України, які мають право голосу, є виборцями. Одним із документів, які підтверджують особу та громадянство України виборця на виборах народних депутатів України, є паспорт громадянина України. Не допускаються обмеження щодо участі громадян України у виборчому процесі, крім обмежень, передбачених Конституцією України та Законом.
Відповідно до частини другої статті 2 цього ж Закону підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списків виборців на виборчій дільниці.
Частиною десятою статті 2 Закону №4061-VІ (зі змінами згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів» від 21 листопада 2013 року №709-VII (далі - Закон № 709-VII) встановлено, що виборець, який проживає або на день проведення голосування на виборах народних депутатів України перебуває на території іноземної держави, а також громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах народних депутатів України лише у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі. Реалізація цього права забезпечується включенням виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці із зазначенням, що такий виборець отримує лише бюлетень для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
Тобто, виборець, включений до списку виборців, має можливість реалізувати право голосу на виборах народних депутатів України шляхом отримання по одному виборчому бюлетеню з виборів народних депутатів України для голосування у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі та (або) в одномандатному виборчому окрузі за умови пред'явлення, зокрема, паспорта громадянина України.
Виборцю, який відповідно до частини десятої статті 2 Закону має право голосу лише у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, видається виборчий бюлетень у порядку, визначеному статтею 85 Закону, для голосування тільки у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
За змістом частини третьою статті 85 Закону №4061-VІ при проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред'явлення виборцем, зокрема, паспорта громадянина України та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначених місцях на контрольних талонах виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному багатомандатному та (або) в одномандатному виборчих округах вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці.
Виборцю, який відповідно до частини десятої статті 2 цього Закону має право голосу лише у загальнодержавному окрузі, видається виборчий бюлетень у порядку, визначеному цією статтею, для голосування тільки у загальнодержавному окрузі (абзац 2 частини третьої статті 85 в редакції Закону №709-VII).
Дільнична виборча комісія та її члени зобов'язані у своїй діяльності додержуватися Конституції та законів України, виконувати свої обов'язки, виходячи з принципів верховенства права, законності, об'єктивності та неупередженості, забезпечувати реалізацію і захист виборчих прав громадян України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, Законом №4061-VІ та іншими законами України. Повноваження дільничної виборчої комісії та її членів визначено положеннями статей 32 та 36 Закону.
Відповідно до статті 21 Закону №4061-VІ спеціальні виборчі дільниці утворюються зокрема у стаціонарних лікувальних закладах.
До стаціонарних лікувальних закладів належать лікарні, науково-дослідні установи, госпіталі та інші медичні заклади, в яких проводиться стаціонарне лікування хворих. Необхідність їх утворення обумовлюється, перш за все, тим, що лікування певних категорій хворих може здійснюватися лише в умовах стаціонарних лікувальних закладів, процес лікування хворих не може перериватися, а успішність результатів лікування значною мірою залежить від дотримання встановленого режиму, систематичного здійснення спеціальних заходів медико-санітарного характеру, спрямованих на поліпшення здоров'я, систематичних лікувальних заходів або послуг медичного характеру та обмеження контактів і пересування хворих.
З огляду на те, що зазначені заклади та установи вирізняються специфічним режимом функціонування, утворення відповідної спеціальної виборчої дільниці має здійснюватися таким чином, щоб виборці, з одного боку, мали реальну можливість взяти участь у голосуванні, а з іншого - не порушували режим перебування у відповідному закладі чи установі.
Відповідно до статті 43 Закону №4061-VІ на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, списки виборців складаються не пізніш як за сім днів до дня голосування відповідними дільничними виборчими комісіями за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, на підставі відомостей, поданих керівниками відповідних закладів. Виборці, які повинні покинути лікувальний заклад до дня голосування, до таких відомостей та до списку виборців на такій дільниці не включаються. Відомості, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, подаються в одному примірнику за підписом керівника відповідного закладу, установи, полярної станції України, капітана судна і засвідчуються відповідною печаткою. Керівник відповідного закладу, установи, полярної станції України, капітан судна, забезпечує подання та достовірність зазначених відомостей дільничній виборчій комісії не пізніш, як за шістнадцять днів, а керівник стаціонарного лікувального закладу - не пізніш як за дев'ять днів до дня голосування. Дільнична виборча комісія спеціальної виборчої дільниці наступного дня після складення списку виборців надає один його примірник для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії. Після складення списку виборців на спеціальній виборчій дільниці дільнична виборча комісія невідкладно передає відомості про включених до нього виборців органу ведення Державного реєстру виборців за своїм місцезнаходженням. У разі, якщо виборець прибув до стаціонарного лікувального закладу пізніш, як за десять днів до дня голосування, однак раніше ніж за три дні до дня голосування, відповідна дільнична виборча комісія уточнює список виборців, включаючи виборця до списку виборців на підставі відомостей, поданих невідкладно керівником відповідного закладу, підпис якого засвідчується печаткою відповідного закладу. Виборець, який прибув до лікувального закладу в тому ж населеному пункті, де він проживає, пізніше ніж за три дні до дня голосування може звернутися до виборчої комісії звичайної виборчої дільниці, де він включений до списку виборців, щодо можливості проголосувати за місцем свого перебування в порядку та у строки, передбачені статтею 86 цього Закону. У такому разі до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці він не включається.
Колегія суддів зазначає, що з огляду на високий ступінь змінюваності складу пацієнтів, у стаціонарних лікувальних закладах для складання списків виборців встановлено скорочений строк. Списки виборців на спеціальних виборчих дільницях, утворених у таких лікувальних закладах, повинні складатися не пізніш, як за сім днів до дня голосування відповідними дільничними виборчими комісіями. Форма, за якою складаються виборчі списки, встановлюється Центральною виборчою комісією. Керівники стаціонарних лікувальних закладів відповідних закладів, установ зобов'язані подати необхідні відомості про усіх виборців: 1) прізвище, власне ім'я 2) дата народження; 3) адреса місця проживання виборця. Разом з тим вказані дані не повинні подаватися стосовно тих виборців, щодо яких є підстави вважати, що вони залишать лікувальний заклад до дня голосування. Саме тому до списку виборців на цій дільниці такі виборці не повинні включатися.
Відповідно до статті 85 Закону №4061-VІ голосування проводиться в день голосування з 8 години до 20 години без перерви. При проведенні голосування на виборчій дільниці два члени дільничної виборчої комісії надають виборцю можливість проголосувати: один член дільничної виборчої комісії за умови пред'явлення виборцем одного з документів, зазначених відповідно у частинах четвертій, п'ятій чи шостій статті 2 цього Закону, та наявності виборця у списку виборців на відповідній виборчій дільниці надає виборцю список для підпису; другий член дільничної виборчої комісії у позначених місцях на контрольних талонах виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та в одномандатному окрузі вписує своє прізвище, ініціали, розписується та проставляє номер, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці. Виборець розписується за отримання виборчих бюлетенів у списку виборців та на визначених місцях на контрольних талонах виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі. Після цього член виборчої комісії відокремлює від виборчих бюлетенів контрольні талони та видає виборцю по одному виборчому бюлетеню для голосування у загальнодержавному окрузі та одномандатному окрузі. Контрольні талони виборчих бюлетенів зберігаються у члена комісії, який видав виборчі бюлетені. При цьому робити на виборчих бюлетенях будь-які інші позначки забороняється. Виборцю, який відповідно до частини десятої статті 2 цього Закону має право голосу лише у загальнодержавному окрузі, видається виборчий бюлетень у порядку, визначеному цією статтею, для голосування тільки у загальнодержавному окрузі.
Згідно з пунктом першим частини першої статті 92 Закону (в редакції із змінами внесеними Законом №709-VII) дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин: виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону №698-V тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Зокрема Закон зобов'язує дільничну виборчу комісію у разі виявлення фактів незаконного голосування або порушень, скласти акт за відповідною формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, який підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним.
При цьому необхідно звернути увагу, що окремі правопорушення є підставою для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним по загальнодержавному та по одномандатному виборчому округу. У випадках: голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону №698-V тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі, дільнична виборча комісія повинна розглянути питання про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним по загальнодержавному округу, а у випадку виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш, як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці - по одномандатному виборчому округу.
В такому разі встановлюються наслідки прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці, вважаються такими, що не підлягають врахуванню.
Відповідно до частини третьої статті 7 Закону №698-V за мотивованим зверненням виборця, який має право голосу на відповідних виборах чи референдумі, орган ведення Реєстру може тимчасово (на період їх проведення) змінити виборцю місце голосування (виборчу дільницю) без зміни його виборчої адреси. Таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
На основі вищезазначеного Закону визначений «Порядок тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси». Цей Порядок розроблено з метою забезпечення тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси на період проведення виборів Президента України, народних депутатів України, всеукраїнського референдуму, однакового застосування органами ведення Державного реєстру виборців законодавства України про вибори та референдуми під час приймання та розгляду звернень громадян про тимчасову зміну місця голосування. Тимчасова зміна місця голосування громадянина України, який має право голосу на виборах або референдумі, передбачає зміну виборчої дільниці (дільниці для голосування), до якої виборець відноситься за його виборчою адресою, на іншу виборчу дільницю (дільницю для голосування) без зміни його виборчої адреси. Заява про тимчасову зміну місця голосування виборця приймається органом ведення Реєстру: за вказаним у заяві місцем перебування виборця в день виборів (повторного голосування), референдуму чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування; за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону №698-V.
Орган ведення Реєстру може тимчасово, на період проведення чергових і позачергових виборів народних депутатів України, змінити місце голосування виборцю на іншу виборчу дільницю, в тому числі поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.
Тобто, громадянин України, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу на виборах депутатів лише у загальнодержавному багатомандатному окрузі та отримує лише бюлетень для голосування у вказаному окрузі.
Враховуюче зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що таке звернення подається до органу ведення Реєстру за місцезнаходженням зазначеної виборцем виборчої дільниці або за виборчою адресою не пізніше ніж за п'ять днів до дня голосування на відповідних виборах чи референдумі. Тимчасова зміна місця голосування виборця (виборчої дільниці) підтверджується посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю.
Аналізуючи норми діючого законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що виборець, який включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному лікувальному закладі, має можливість реалізувати право голосу на виборах народних депутатів України шляхом отримання по одному виборчому бюлетеню з виборів народних депутатів України для голосування, як у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, так і в одномандатному виборчому окрузі.
Тобто колегія суддів звертає увагу на те, що виборець, який включений до списку виборців на спеціальній виборчій дільниці, утвореній у стаціонарному лікувальному закладі, в тому числі уточненому та відповідно до частини третьої статті 7 Закону №698-V не отримав посвідченням за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, яке видається виборцю (про тимчасову зміну місця голосування (без зміни його виборчої адреси) не є виборцем, якому тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець віднесений на підставі відомостей Державного реєстру виборців про його виборчу адресу, має право голосу в одномандатному виборчому окрузі на такій виборчій дільниці (спеціальна виборча дільниця, утворена у стаціонарному лікувальному закладі), та відповідно на отримання виборчого бюлетеня для голосування в такому окрузі.
Наведене пов'язано із порядком створення спеціальних виборчих дільниць, утворених у стаціонарних лікувальних закладах, складанням (формуванням) списків виборців на таких дільницях, в тому числі уточнених (особа не може із достатньою впевненістю завчасно передбачити факт тимчасового перебування на період проведення відповідних виборів на такій виборчій дільниці).
На правильність таких висновків колегії суддів вказує і те, що Законом № 709-VII були внесені зміни, зокрема, до статей 2, 39, 42, 85, 92 Закону № 4061-VI, при тому що до статті 43 останнього Закону, внесені не були.
З наданих позивачем актів про виявлення порушення Закону № 4061-VI на виборчих дільницях №071096, №071097, №071101, №071104 одномандатного виборчого округу №22 з позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014 вбачається, що під час голосування в цей день виборцям видавались бюлетені, як по загальнодержавному округу, так і по одномандатному округу.
Позивач та його представники не надали суду доказів на спростування того, що, на даних виборчих дільницях були відсутні виборці, які тимчасово змінили місце голосування (без зміни виборчої адреси) і на підтвердження даного факту мали б посвідчення, відповідно до вимог частини третьої статті 7 Закону №698-V.
Що стосується актів про порушення на вказаних виборчих дільницях, які долучені до матеріалів справи, то в них неконкретизовані дані щодо виборців, які протиправно приймали участь у голосуванні в одномандатному окрузі (прізвище, ім'я, по батькові, виборча адреса виборця тощо).
Що стосується позовної вимоги щодо визнання голосування на виборчих дільницях №071096, №071097, №071101, №071104 у одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 недійсним, вона не підлягає задоволенню.
Підстави для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним передбачені в статті 92 Закону № 4061-VI.
Разом з цим, визнання голосування на спеціальних виборчих дільницях недійсним є виключним повноваженням відповідної виборчих комісій.
Таким чином, визнання голосування на виборчих дільницях №071096, №071097, №071101, №071104 у одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 недійсним - є втручанням суду в повноваження відповідних виборчих комісій та може вважатися тиском з боку суду шляхом встановлення обов'язку відповідачам прийняти рішення нав'язане судом, а не чинним законом.
Адміністративний суд, відповідно до приписів КАС України, не вправі підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які Конституцією України та законами України віднесені до компетенції цього органу державної влади, оскільки це порушуватиме принцип розподілу влади на законодавчу, виконавчу та судову.
Статтею 32 Закону № 4061-VI визначено повноваження дільничних виборчих комісій, в тому числі визнання недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених статтею 92 цього Закону, відтак адміністративний суд не наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про визнання недійсним голосування на виборчій дільниці.
Що стосується позовних вимог щодо зобов'язання Окружну виборчу комісію при встановленні підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі №22 та при складенні протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №22 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 не враховувати виборчі бюлетені та протоколи від виборчих дільниць №071096, №071097, №071101, №071104, а також щодо зобов'язання Окружну виборчу комісію скласти новий протокол про встановлення підсумків голосування в одномандатному виборчому окрузі на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 без урахування результатів голосування на виборчих дільницях №071096, №071097, №071101, №071104 та без урахування протоколів Дільничних виборчих комісій №071096, №071097, №071101, №071104, вони також не підлягають задоволенню, оскільки належать до виключеної компетенції Окружної виборчої комісії, в той час в адміністративного суду такі повноваження відсутні.
Беручи до уваги вище встановлені обставини, докази та норми чинного законодавства, колегія суддів вважає, що до задоволення також не підлягає позовна вимога щодо визнання недійсним та скасування протоколу Окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному окрузі від 28.10.2014 у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Крім того, відповідно до частини третьої статті 51 КАС України суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Враховуючи все вище наведене, суд першої інстанції правомірно не прийняв визнання адміністративного позову Дільничними виборчими комісіями №071101, №071104, оскільки таке визнання суперечить закону.
Відповідно до пункту 3.2.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процессом» від 01.11.2013 №15 за загальним правилом відповідачі у виборчій справі визначені статтями 172, 174, 175, 176 КАС України. Так, зокрема, з частин першої та другої статті 172 КАС України випливає, що рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій можуть бути оскаржені в судовому порядку. Тобто відповідачами в цьому разі є виборчі комісії та члени цих комісій.
Позивач звернувся до суду з позовними вимогами, якими просив визнати протиправними певні дії членів вказаних вище членів Дільничних виборчих комісій, які і повинні би були відповідати за позовом в цій частині, однак суд першої інстанції не залучив їх до участі в справі, як других відповідачів (співвідповідачів).
За змістом частин першої та третьої статті 52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
За змістом цих норм допустити заміну належної сторони (залучення співвідповідача) в справі може виключно суд першої інстанції. КАС України не передбачено заміни належної сторони (залучення співвідповідача) судом апеляційної інстанції.
Відтак, висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно статті 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 172, 177, 195, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 22 ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточна та оскарженню не підлягає.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.М. Гінда
В.Я. Качмар