Ухвала від 30.10.2014 по справі 370/280/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 370/280/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Тандир О.В. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді Літвіної Н.М.

Суддів Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

при секретарі Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Макарівського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області до Голови Макарівської районної адміністрації Київської області Куцика Олександра Івановича, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 про визнання дій протиправним, визнання нечинним та скасування розпорядження,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Голови Макарівської районної адміністрації Київської області Куцика О.І., третя особа без самостійних вимог на предмет спору - ФОП ОСОБА_3 про визнання дій протиправним, визнання нечинним та скасування розпорядження.

Постановою Макарівського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року адміністративний позов - задоволено.

Визнано протиправними дії голови Макарівської районної адміністрації Київської області Гербута А.В. щодо надання дозволу на розробку технічної документації по передачі земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3 для рибогосподарських потреб в межах Гавронщинської сільської ради, вчинені у формі листа голови Макарівської районної адміністрації Київської області № 6-15-6/3973 від 16 грудня 2003 року

Визнано протиправними дії голови Макарівської районної адміністрації Київської області Гербута А.В. щодо прийняття розпорядження про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ПП ОСОБА_3 площею 24, 6989 га для риборозведення в межах Гавронщинської сільської ради, в тому числі: землі водного фонду 13, 31 га, землі прибережної охоронної смуги (пасовища) 11, 38 га.

Визнано нечинним та скасовано розпорядження голови Макарівської районної адміністрації Київської області Гербута А.В. № 149 від 19 травня 2004 року «Про передачу в оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_3 для риборозведення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району».

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, третя особа - ОСОБА_3, звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, на підставі листа голови Макарівської районної державної адміністрації Київської області Гербута А.В. № 6-15-6/397з від 16 грудня 2003 року «Про надання дозволу на розробку технічної документації по передачі земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3 для рибогосподарських потреб в межах Гавронщинської сільської ради» TOB «АТЛАНТ-K» було розроблено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право оренди земельної ділянки ПП ОСОБА_3 для риборозведення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області.

Розпорядженням голови Макарівської районної державної адміністрації Київської області Гербута А.В. № 149 від 19 травня 2004 року ПП ОСОБА_3 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки для риборозведення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району Київської області та передано в оренду терміном на 49 років земельну ділянку площею 24, 6989 га для риборозведення за рахунок існуючого ставка в межах Гавронщинської сільської ради, в тому числі: землі водного фонду 13, 31 га, землі прибережної охоронної смуги (пасовища) 11, 38 га.

На підставі вищезазначених документів 23 червня 2004 року між Макарівською районною державною адміністрацією Київської області та ОСОБА_3 було укладено договір оренди вказаної земельної ділянки.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» - до відання місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі, природних ресурсів, охорони довкілля.

Згідно до ч. 1 ст. 15 Закону - в управлінні відповідних місцевих державних адміністрацій перебувають об'єкти державної власності, передані їм в установленому законом порядку.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону - місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Пунктом 4 ч. 1 ст. 28 Закону передбачено, що для реалізації наданих повноважень місцеві державні адміністрації мають право давати згідно з чинним законодавством обов'язкові для виконання розпорядження керівникам підприємств, установ, організацій, їх філіалів та відділень незалежно від форм власності і громадянам з контрольованих питань, порушувати питання про їх відповідальність у встановленому законом порядку.

Відповідно до ст. 41 Закону - голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Статтею 124 ЗК України визначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Отже, єдиною правовою підставою для розроблення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право оренди земельної ділянки ПП ОСОБА_3 може бути лише розпорядження голови Макарівської районної державної адміністрації Київської області.

Між тим, всупереч вищезазначених норм вказане розпорядження не приймалося, а тому дії відповідача з приводу надання дозволу на розробку технічної документації по передачі земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3, у формі листа голови Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 6-15-6/397з від 16 грудня 2003 року є протиправними.

Крім того, розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 149 від 19 травня 2004 року «Про передачу в оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_3 для риборозведення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району» було прийнято за відсутності належним чином розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Так, відповідно до ст. 124 ЗК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) - передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 16 Закону України «Про оренду землі» - передача земельної ділянки, межі якої визначено в натурі (на місцевості), в оренду без зміни її цільового призначення здійснюється без розроблення проекту її відведення.

Між тим, межі спірної земельної ділянки не було визначено в натурі (на місцевості), а тому передача вказаної земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3, мала відбуватись лише на підставі проекту відведення земельної ділянки, розробленого відповідно до статей 118, 124 Земельного кодексу України.

Колегія суддів також погоджується з висновком суду першої інстанції, що вказана технічна документація щодо складання документів, які посвідчують право оренди земельної ділянки ПП ОСОБА_3 для риборозведення на території Гавронщинської сільської ради, розроблена з порушеннями вимог чинного законодавства щодо її складання.

Так, в технічній документації відсутнє розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області щодо надання дозволу на розробку даної технічної документації, в той же наявний лист Макарівської районної державної адміністрації № 6-15-6/397з від 16 грудня 2003 року «Про надання дозволу на розробку технічної документації по передачі земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3, для рибогосподарських потреб в межах Гавронщинської сільської ради».

Між тим, відповідно до ст. ст. 13, 15, 21, 28 та 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», ст. 124 ЗК України, та п. 1.16 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного Комітету України по земельних ресурсах № 43 від 04 травня 1999 року - підставою для розробки технічної документації може слугувати розпорядження місцевого органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, яке є невід'ємною частиною такої технічної документації.

Технічне завдання на виконання робіт по земельно-кадастровій інвентаризації земель та розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують оренду земельної ділянки ПП ОСОБА_3, не містить дати видачі, дати погодження Київським обласним головним управлінням земельних ресурсів, а також дати затвердження технічного завдання замовником.

Колегія суддів звертає увагу, що висновком Макарівської районної санітарно-епідеміологічної станції № 2509 від 09 грудня 2003 року було погоджено надання земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3, терміном на 5 років, в той же час розпорядженням Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 149 від 19 травня 2004 року, спірну земельну ділянку передано в оренду строком на 49 років, що не узгоджується з висновком Макарівської районної санітарно-епідеміологічної станції.

Крім того, висновок Макарівської районної санітарно-епідеміологічної станції видано 09 грудня 2003 року, тоді як лист Макарівської районної державної адміністрації №6-15-6/397з «Про надання дозволу на розробку технічної документації по передачі земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3, для рибогосподарських потреб в межах Гавронщинської сільської ради» підписано 16 грудня 2003 року.

Також, як вбачається з відмітки на титульному аркуші технічної документації, її було розроблено TOB «АТЛАНТ-K» на замовлення ПП ОСОБА_3 на підставі договору №1/23, укладеного 26 січня 2004 року.

Тобто, висновок Макарівської районної санітарно-епідеміологічної станції № 2509 від 09 грудня 2003 року було надано, ще до того, як відповідна технічна документація була розроблена, що є порушенням вимог ст. 19 Конституції України, ст. ст. 118, 124 ЗК України.

Технічна документація не погоджувалась також з Київським обласним виробничим управлінням меліорації та водного господарства.

Так, в технічній документації наявний лист Київського обласного виробничого управління меліорації та водного господарства № 117 від 15 березня 2004 року про попереднє погодження місця розташування земель водного Фонду з якого вбачається, що орендар зобов'язаний погодити відповідну технічну документацію з Київським обласним виробничим управління меліорації та водного господарства після її розроблення. Проте, зазначене погодження в технічній документації відсутнє.

Також з порушенням вимог чинного законодавства було видано висновок Макарівського районного відділу земельних ресурсів № 013 від 19 січня 2004 року та Висновок відділу архітектури та містобудування Макарівської районної державної адміністрації Київської області від 19 січня 2004 року, які були надані ще до того, як відповідна технічна документація була розроблена.

Відповідно до ст. 87 ВК України - для створення сприятливого режиму водних об'єктів, попередження їх забруднення, засмічення і вичерпання, знищення навколоводних рослин і тварин, а також зменшення коливань стоку вздовж річок, морів та навколо озер, водосховищ і інших водойм встановлюються водоохоронні зони.

Водоохоронна зона є природоохоронною територією господарської діяльності, що регулюється.

Зовнішні межі водоохоронних зон визначаються за спеціально розробленими проектами.

Згідно до ст. 88 ВК України, ст. 60 ЗК України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності у межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги.

Відповідно до п. 2 розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 149 від 19 травня 2004 року - орендарю передається земельна ділянка площею 24, 6989 га, в тому числі: землі водного фонду 13, 31 га, землі прибережної охоронної смуги (пасовища) 11, 38 га.

Однак, всупереч вказаним вимогам закону проект відведення земельної ділянки для визначення меж охоронної зони водного об'єкту (ставка), який передавався в оренду ПП ОСОБА_3, не розроблявся.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність дій голови Макарівської районної державної адміністрації Київської області Гербута A.B., щодо надання дозволу на розробку технічної документації по передачі земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3, для рибогосподарських потреб в межах Гавронщинської сільської ради, вчинені у формі листа голови Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 6-15-6/397з від 16 грудня 2003 року, а також щодо прийняття розпорядження Макарівської районної державної адміністрації Київської області № 149 від 19 травня 2004 року «Про передачу в оренду земельної ділянки приватному підприємцю ОСОБА_3, для риборозведення на території Гавронщинської сільської ради Макарівського району.

Не заслуговують на увагу й доводи апелянта з приводу відсутності порушених прав позивача.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» - система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно до ст. 10 Закону - сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 145 Конституції України - права місцевого самоврядування захищаються в судовому порядку.

Статтею 10 ВК України передбачено, що до відання сільських, селищних, міських та районних у містах рад у галузі регулювання водних відносин на їх території належить: здійснення заходів щодо раціонального використання і "охорони вод та відтворення водних ресурсів; контроль за використанням і охороною вод та відтворенням водних ресурсів.

Згідно до ч. 1 ст. 47 ВК України - загальне водокористування здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів. На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об'єкт в оренду. Водокористувач, який узяв водний об'єкт у користування на умовах оренди, зобов'язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об'єкті, наданому в оренду.

Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що права територіальної громади с. Гавронщина порушені, а тому Гавронщинська сільська рада як представницький орган територіальної громади села Гавронщина має право на звернення із таким позовом.

Не заслуговують на увагу й доводи апелянта з приводу порушення строків звернення строків звернення до суду, встановлені ст. 99 КАС України.

Як вбачається з матеріалів справи до депутата Гавронщинської сільської ради Ковбасюка А.П. почали надходити численні звернення від мешканців села щодо цільового використання водного об'єкту - ставка, який належить на праві користування ФОП ОСОБА_3, оскільки водойма знаходиться в занедбаному стані, господарської діяльності на водоймі не здійснюється. До відома населення не доведена належним чином інформація щодо порядку загального водокористування на водному об'єкті.

З огляду на скарги громади депутатом було направлено звернення до Державної інспекції сільського господарства в Київській області щодо проведення перевірки законності відведення земельної ділянки в оренду ПП ОСОБА_3 для рибогосподарських потреб в межах Гавронщинської сільської ради.

За результатами проведеної перевірки Державної інспекції сільського господарства в Київській області було направлено лист № 14-13/258 від 21 січня 2014 року, з якого Гавронщинській сільській раді стало відомо про численні порушення норм чинного законодавства України під час розробки та затвердження технічної документації із землеустрою, що слугувала підставою для складання документів, що посвідчують право оренди земельної ділянки ПП ОСОБА_3

А тому, саме з цієї дати позивач дізнався про порушення своїх прав та законних інтересів, та звернувся за їх захистом до суду, в зв»язку з чим колегія суддів вважає, що строки звернення до суду, встановлені ст.. 99 КАС України не пропущені.

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення, а постанову Макарівського районного суду Київської області від 17 березня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 04 листопада 2014 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Коротких А. Ю.

Хрімлі О.Г.