Постанова від 31.10.2014 по справі 700/1024/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 700/1024/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Добриднюк Н.О.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Бужак Н.П.

Суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області на постанову Лисянського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов"язання донарахування та виплати недоплачених сум пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Лисянського районного суду Черкаської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу», з врахуванням матеріальної допомоги та індексації.

Постановою Лисянського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2014 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що що ОСОБА_2 з 14 листопада 2008 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області та отримує пенсію за віком як державний службовець, що підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_1 від 23.12.2008 року.

При визначенні позивачу розміру пенсії відповідачем не було враховано матеріальні допомоги та індексація, які виплачувались позивачу, і з яких було нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачка звернулася до Управлінні пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області із листом № 653/05 від 04.08.2014 року про перерахунок її пенсії з врахуванням матеріальної допомоги та індексації. Проте, відповідачем листом № 2170/04 від 07.08.2014 року було повідомлено, що при розрахунку розміру пенсії позивачки не було враховано виплачені їй матеріальні допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексація, оскільки вони не є складовою заробітної плати державного службовця.

Не погоджуючись з рішенням відповідача позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

У частині 2 статті 37-1 цього Закону закріплено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до положень частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок

Згідно з частиною 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Отже, отримувані державним службовцем суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Тому, враховуючи наявну в матеріалах справи довідку про заробітну плату, згідно до якої єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування нараховувався на всі виплати, отримані позивачем за місцем роботи, у тому числі й, на матеріальну допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, неврахування при обчислені пенсії позивача, зазначених видів, призвело до неправильного розрахунку і нарахування пенсії позивачу, що свідчить про протиправність дій Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області щодо відмови позивачу у проведені перерахунку пенсії та необхідність зобов'язання останнього провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових заробітної плати, що зазначені в графі "Інші виплати".

Проте, апеляційна інстанція не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позових вимог виплачувати пенсію у даному розмірі в подальшому, оскільки КАС України не передбачено можливості захисту прав та інтересів осіб, які станом на момент звернення до суду не порушені, тобто на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лисянському районі Черкаської області - задовольнити частково.

Абзац другий резолютивної частини постанови Лисянського районного суду Черкаської області від 06 жовтня 2014 року - змінити, виклавши його наступним чином:

"Зобов'язати Управління пенсійного фонду в Лисянському районі Черкаської області здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсію державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації починаючи з 19 березня 2014 року ".

Постанова суду набирає законної сили з моменту її проголошення та подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.