Чуднівський районний суд Житомирської області
Справа № 294/1251/14-а
Провадження № 2-а/294/1484/14
22.10.2014 року м. Чуднів
Чуднівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кондратюка А.М.,
при секретарі Марчук В.В.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Циганок І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області "про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії",-
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до управління ПФ України у Чуднівському районі про визнання протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області, щодо відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.16 ЗУ "Про пенсійне забезпечення, по причині відсутності факту участі в бойових діях довідкою встановленого зразка. а також зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Житомирській області призначити пенсію за віком відповідно до ст.16 ЗУ "Про пенсійне забезпечення, мотивуючи свої вимоги тим, що він звернувся до Управління пенсійного фонду України в Чуднівському районі з заявою про призначенння пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій, але управління ПФ України у Чуднівському районі відмовило йому у призначенні пенсії з огляду на те, що відсутня довідка факту участі в бойових діях.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та викладені у позовній заяві обставини справи.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, вказавши, що в призначенні пенсії ОСОБА_1 відмовлено правильно, так як той не подав встановленого зразка довідки військового комісаріату.
Суд, вислухавши пояснення вказаних осіб, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування", їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до ветеранів війни належать учасники бойових дій, інваліди війни та учасники війни, а згідно п. 2 ч. 1 ст. 6 вказаного закону такими учасниками, зокрема, визнаються учасники бойових дій на території інших країн - військовослужбовці Радянської Армії, які проходили службу, перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
Перелік держав і періодів бойових дій на їх території визначається постановою Кабміну України від 8 лютого 1994 року № 63 "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ". Цей перелік включає серед інших країн і територію Африки. Відповідно до статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до учасників бойових дій, зокрема, віднесено учасників бойових дій на території Африки в період з 04 вересня 1977 року по 19 березня 1978 року.
Відповідно до п. 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків.
Згідно п. 19 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, за документ, який засвідчує, що особі встановлено статус ветерана війни, особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", приймаються, зокрема, завірені в установленому порядку копії посвідчень учасника бойових дій, тобто посвідчення з написом "Посвідчення учасника бойових дій" .
Порядок встановлення статусу ветеранів війни - учасників бойових дій врегульований постановами Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року N 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни", від 2 січня 1995 року N 1 "Про доповнення постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. N 302" та "Про застосування пункту 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 13 січня 1995 р. N 16, наказами Міністра оборони України від 29 липня 1994 року N 194, від 31 березня 1996 року N 87 та від 26 липня 1996 N208, якими визначено, що "Посвідчення учасника бойових дій" і нагрудний знак видаються органами Міноборони, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, Міністерства внутрішніх справ, Держспецзв'язку, МНС за місцем проживання ветерана.
Рішення про визнання громадянина учасником бойових дій приймають комісії, які створені в Кримському республіканському, обласних, Київському та Севастопольському міських військових комісаріатах на підставі архівних довідок.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у вказаному вище порядку рішенням комісії був встановлений відповідний статус і йому було видане 24.10.2001 року “Посвідчення ветерана війни-учасника бойових дій” серії НОМЕР_1 з огляду на його участь у бойових діях на території Африки в складі військової частини НОМЕР_2 в якості "матроса", яка входила до складу діючої армії при виконанні бойової служби біля Західного узбережжя Африки із заходами до портів Канкари (Гвінея), ОСОБА_2 ), Луанда (Анголи), що підтверджувалося архівними довідками та військовим квитком, на підставі яких та свідчень інших військовослужбовців ОСОБА_1 у встановленому законодавством порядку і був встановлений даний статус.
Відповідно до п. 3 Заключних положень ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” учасники бойових дій користуються правом дострокового виходу на пенсію.
Набуття статусу учасника бойових дій надало позивачу право на пенсію після досягнення ним 55 - річного віку при стажі роботи не менше 25 років відповідно до ст. 16 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, в зв”язку з чим ОСОБА_1 , який мав відповідний вікв та стаж роботи, звернувся в управління ПФ України у Чуднівському районі із заявою про призначення пенсії, але в призначенні пенсії йому було відмовлено.
Пенсії учасникам бойових дій розраховують згідно зі ст. 27, 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” і залежить їх розмір від тривалості страхового (трудового) стажу та заробітної плати (доходу).
Зважаючи на вказані обставини, подальші дії управління по оспоренню права позивача на пенсію як учасника бойових дій є незаконними.
Крім зазначених вище обставин, суд також погоджується із доводами позивача про те, що він при поданні заяви про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку ніяких зловживань не допустив.
Отже, ОСОБА_1 в установленому законом порядку набув право на призначення йому пенсії відповідно до ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення" зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17,18,21,71,102,159-163,256 КАС України, ст. 16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п. 3 розділу ХV "Прикінцеві положення" та ст. 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 4, 6 ч. 1 п. 2 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", п. 19 "Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, суд
постановив:
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області, щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 за віком відповідно до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення", по причині відсутності факту участі в бойових діях довідкою встановленого зразка.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Чуднівському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 за віком відповідно до ст.16 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Постанова може бути оскаржена у Житомирський апеляційний адміністративний суд через Чуднівський райсуд протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо така не буде подана, постанова набирає законної сили.
Суддя: А. М. Кондратюк