Справа № 687/1596/14-а
Головуючий у 1-й інстанції: Назарчук Р.В.
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
22 жовтня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області на постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.10.2013 року із заробітної плати (доходу), зазначеної в довідці за №164 від 16.07.2014 року.
Відповідно до постанови Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2014 року позовні вимоги задоволено: визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії; зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 01.10.2013 року із заробітної плати (доходу), зазначеної в довідці за №164 від 16.07.2014 року.
Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.
Сторони в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу належить задовольнити частково, а постанову суду першої інстанції - змінити, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі та отримує пенсію як державний службовець за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
22.07.2014 року позивач звернулась з заявою до відповідача про проведення перерахунку її пенсії, проте 14.08.2014 року отримала відповідь із відмовою у проведенні перерахунку пенсії через те, що матеріальна допомога не є надбавкою чи премією, включити їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії не має підстав.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своїх дій та бездіяльності.
Даючи юридичну оцінку встановленим обставинам справи, суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновком суду першої інстанції та зважає на наступне.
Так, з довідки про складові заробітної плати, виданої Головним управлінням статистики у Хмельницькій області від 16.07.2014 року за №164, вбачається, що позивачу виплачувалась надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, а також інші виплати: матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати.
Згідно з ст. 37 Закону України "Про державну службу", право на одержання пенсії державних службовців мають особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
У відповідності до ст.2 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
В силу ст. 41 Закону України від 09.07.2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримані особою виплати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Однак, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визначення дати проведення перерахунку, і вважає що у даному випадку за правилами ст. 99 КАС України слід визнати початок такого перерахунку в межах шести місяців до дня звернення до суду - 19.02.2014 року.
Відтак, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення суду першої інстанції необхідно у цій частині змінити.
Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.
За правилами ч. 1 ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу відповідача належить частково задовольнити, а постанову суду першої інстанції змінити.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області задовольнити частково.
Постанову Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії змінити.
Абзац третій постанови Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 28 серпня 2014 року викласти в такій редакції:
"Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Чемеровецькому районі Хмельницької області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з 19 лютого 2014 року із заробітної плати (доходу), зазначеної в довідці за №164 від 16.07.2014 року".
В решті частині постанову суду залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку встановленому ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.
Головуючий Сушко О.О.
Судді Залімський І. Г.
Смілянець Е. С.