Рішення від 28.10.2014 по справі 909/1043/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2014 р. Справа № 909/1043/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Фанди О.М., при секретарі судового засідання Поліводі С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатська нафтова компанія", вул. С. Петлюри, 10, м. Івано-Франківськ, 76018

про стягнення 809 901 грн. 82 коп. заборгованості з орендної плати

за участю представників сторін:

від позивача: 1) Буджак Віктор Миколайович - заступник начальника юридичного відділу, (довіреність № 15/01-20/66-в від 08.01.2014 року);

2) Боднарчук Михайло Михайлович - головний спеціаліст юридичного відділу, (довіреність № 10/01-20/66-в від 08.01.2014 року)

від відповідача: Карабин Наталія Богданівна - представник, (довіреність зареєстрована за № 094/19 від 20.03.2014 року)

встановив: Івано-Франківська міська рада звернулась до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатська нафтова компанія" про стягнення 809 901 грн. 82 коп. заборгованості з орендної плати за землю.

Позовні вимоги обгрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов"язань по Договору оренди землі від 20.04.2007 року. Зокрема зазначає, що при складанні розрахунку орендної плати відповідачем не враховано коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, внаслідок чого виникла недоплата орендної плати до міського бюджету на підставі договору оренди землі.

В судовому засіданні 30.09.14 оголошувалась перерва до 28.10.14 (10:30 год.).

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, з підстав викладених у позовній заяві, та просять суд позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив, з підстав зазначених у письмовому відзиві на позовну заяву (вх. № 16881/14 від 28.10.14) та просить суд в задоволенні позову відмовити. Свої заперечення мотивує тим, що зміни до договору оренди, зокрема щодо орендної плати за взаємною згодою сторін не вносилися, отже орендна плата за землю сплачувалася відповідно до умов договору.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, оцінивши докази по справі та надавши їм належно-правової характеристики, суд виходить з наступного.

20 квітня 2007 року між Івано-Франківською міською радою (по договору - орендодавець/ по справі позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатська нафтова компанія" (по договору орендар/ по справі - відповідач), укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстровано 04.06.2007 року в Івано-Франківському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК при Держкомземі України за №040729400217.

Термін дії договору - 10 років (п.6 Договору).

За умовами договору (п.1 та п.2) орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове, платне користування земельні ділянки загальною площею 9,4064 га для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків із закладами громадського призначення по вул. Національної Гвардії, 14-б.

Відповідно до п. 4 Договору оренди землі від 20.04.2007 року нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 8 794 451 грн. 39 коп.

Рішенням Івано-Франківської міської ради №248-10/1 від 25.06.2011 року внесено зміни до рішення сесії міської ради від 10.07.2008 року "Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська", а саме затверджено матеріали нормативної грошової оцінки земель м. Івано-Франківська та вказано, що дана нормативно грошова оцінка набирає чинності з 01.01.2012 року.

Листом (претензією) 921/01-18/48-в від 10 червня 2014 року Івано-Франківська міська рада звернулась до відповідача, в якому повідомила останнього про прийняття Івано-Франківською міською радою Рішення №248-10/1 від 25.06.2011 року, яким затверджено матеріали нової нормативно грошової оцінки земель міста Івано-Франківська, та наявність у нього (відповідача) заборгованості на суму 809 901 грн. 82 коп. за користування земельною ділянкою за період 2012-2013 роки та необхідність її погашення. В претензії позивач також запропонував відповідачу внести зміни до договору оренди землі, надіславши три примірники Додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди.

Претензія отримана відповідачем 11.06.2014 року, що підтверджується долученою до матеріалів справи копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №7601831092270 від 10.06.2014 року.

Однак, відповідач заборгованість не сплатив.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 11 Цивільного кодексу України визначено , що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

За приписами ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

В силу ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Нормою ст. 21 цього Закону визначено , що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Таким чином, виходячи з системного аналізу вказаних норм Закону України "Про оренду землі", орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є регульованою ціною, а тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перерахунку орендної плати відповідно до вимог закону.

За таких обставин, враховуючи встановлення на законодавчому рівні граничних розмірів орендної плати, річна плата за договором оренди землі від 20.04.2007 року між Івано-Франківською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Карпатська нафтова компанія", з 01.01.2012 р. повинна становити не менше 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п. 2 ст. 286 Податкового кодексу України, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Тобто, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою для оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 7 Договору оренди землі від 20.04.2007 року встановлено , що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 154 782 грн. в рік на основі розрахунку, поданого орендарем протягом місяця з дня виникнення права користування земельною ділянкою. Розмір орендної плати підлягає щорічному уточненню відповідно до п. 8 цього договору.

Пунктом 8 Договору визначено, що розрахунок орендної плати складається на підставі даних державного земельного кадастру за станом на перше січня поточного року і щороку подається орендарем орендодавцеві до першого лютого поточного року з розбивкою річної суми земельного податку рівними частинами за місяцями. При складанні Розрахунку орендної плати враховується коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, що встановлюється згідно з чинним законодавством.

Відповідно до частини 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

25 червня 2011 року Івано-Франківською міською радою прийнято рішення № 248-10/1 "Про затвердження матеріалів з нормативної грошової оцінки земель м. Івано-Франківська", яким затверджено матеріали нормативно грошової оцінки земель м. Івано-Франківська та вказано, що дана нормативна грошова оцінка набирає чинності з 01.01.2012 року.

Вказаний факт не заперечується сторонами.

Згідно витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки землі м. Івано-Франківська №б/н/03-05 від 26.05.2014 року та №б/н/03-05 від 26.05.14, копії яких долучені до матеріалів справи, нормативна грошова оцінка на земельну ділянку площею 9,4064 га, яка передана в оренду відповідачу становить 22 211 725 грн. 50 коп.

Відповідно до розрахунків розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності від 29.05.2014 року, розроблених у відповідності до нової нормативної грошової оцінки, орендна плата в рік за користування земельною ділянкою площею 9, 4064 га становить 666 352 грн. 00 коп.

Проте, як вбачається з матеріалів справи - Листів головного управління міндоходів в Івано-Франківській області №2696/9/09-15-15-03-35/2998 від 05.06.2014 року, копія якого долучена до матеріалів справи, відповідач орендну плату за 2012-2013 роки оплатив в сумі 522 802 грн. 18 коп., тобто сплачував в попередньому розмірі.

Відповідно до розрахунку заборгованість відповідача по орендній платі за землю за період з 2012 р. по 2013 р. становить 809 901 грн. 82 коп., виходячи з трикратного розміру земельного податку, нормативної грошової оцінки землі 22 211 725 грн. 50 коп. та за мінусом фактично сплачених коштів (522 802 грн. 18 коп.).

Щодо заперечень відповідача про необхідність внесення змін у Договір оренди землі від 20.04.2007 року, зокрема у розділ орендна плата, для стягнення (достягнення) заборгованості по орендній платі в сумі 809 901 грн. 82 коп., то слід зазначити, що дане твердження відповідача є безпідставним, оскільки нормативно грошова оцінка земель у відповідності до чинного законодавства є основою для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативно грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

У договорі оренди сторони визначили, що орендар зобов"язаний самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.

Відповідачем не виконанні вищевказані умови договору, внаслідок чого виникла заборгованість з орендної плати в сумі 809 901 грн. 82 коп.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона у справі повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обгрунтованість позовних вимог та таких, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі слід відшкодувати позивачу за рахунок відповідача.

Керуючись ст. ст 124, 144 Конституції України, ст. ст. 13, 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" ст. ст. 93, 96 Земельного кодексу України, ст. 286 Податкового кодексу України, ст. ст. 11, 526, 629, 632 Цивільного кодексу України, ст.ст. 33, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

задовольнити позов Івано-Франківської міської ради до відповідача товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатська нафтова компанія" про стягнення 809 901 грн. 82 коп. заборгованості з орендної плати за землю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Карпатська нафтова компанія" (вул. С. Петлюри, 10, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 32873378) на користь Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76018, код 33644700) 809 901 грн. 82 коп. (вісімсот дев"ять тисяч дев"ятсот одну гривню вісімдесят дві копійки) заборгованості по орендній платі за землю та 16 198 грн. 04 коп. (шістнадцять тисяч сто дев"яносто вісім гривень чотири копійки) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 30.10.14

Суддя Фанда О. М.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

________________ Кудлейчук О. В. 30.10.14