20 жовтня 2014 р.Справа № 233/3432/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Присяжнюк О.В.
Суддів: Русанової В.Б. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 13.06.2014р. по справі № 233/3432/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
16 травня 2014 року позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі , в якому просила: визнати протиправними дії відповідача щодо неврахування при призначені пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації; зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії з моменту призначення, тобто, з 23 квітня 2014 р., з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з урахуванням 80% від суми заробітної плати, які були враховані їй відповідачем при первинному нарахуванні пенсії, з відповідними перерахунками.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 13 червня 2014 року позов ОСОБА_1 задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії відповідача щодо неврахування при призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області здійснити перерахунок пенсії позивачці, ІНФОРМАЦІЯ_1 ІПН НОМЕР_1, з 23 квітня 2014 року, з урахуванням отриманих сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 13 червня 2014. та винести нову постанову , якою у задоволенні позову відмовити.
У судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 197 КАС України, справа розглядається в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 09 жовтня 2009 року перебувала на обліку в УПФУ в м. Костянтинівка та Костянтинівському районі Донецької області як отримувач пенсії по інвалідності загального захворювання.
З 23 квітня 2014 року ОСОБА_1 на підставі розпорядження №1791 від 30 квітня 2014 року було переведено на пенсію за віком відповідно до ст. 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». З розпорядження вбачається, що розрахунок пенсії проведено виходячи з 80% від суми заробітної плати.
З роз'яснення, викладеного УПФУ в м. Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області №66/Г-17-01-03 від 14 травня 2014 року вбачається, що при розрахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» не були враховані в заробітну плату для обчислення розміру пенсії суми матеріальної допомоги до відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації.
Як вбачається з довідки про складові заробітної плати (за формою, що затверджена Постановою правління ПФУ від 14 лютого 2011 року № 5-1), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», №7 від 22 квітня 2014 року, виданої Міським фінансовим управлінням Костянтинівської міської ради, ОСОБА_1 було сплачено за період з 01 квітня 2012 року по 31 березня 2014 року «інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати всього в сумі 37869,59 грн. З усіх перелічених в довідці сум, в тому числі «інших виплати», було сплачено страхові внески.
Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відмова в перерахунку пенсії позивачу є незаконною.
Колегія суддів погоджується з судовим рішенням суду першої інстанції, виходячи з наступного.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (далі- Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оплату праці" (далі- Закон№ 108/95ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно ч. 2 ст.33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (далі-Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч. 1 цієї статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 28 травня 2013 року.
Судом встановлено, що з 01 квітня 2012 року по 31 березня 2014 року «інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати всього в сумі 37869,59 грн. З усіх перелічених в довідці сум, в тому числі «інших виплати», було сплачено страхові внески.
Відповідач безпідставно не врахував такі суми до заробітку позивача, з якого визначається розмір отримуваної нею пенсії згідно Закону України "Про державну службу".
За таких обставин, відмова відповідача, щодо неврахування при призначенні пенсії позивачу «інших виплат», а саме: сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, є неправомірними, тому суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання цих дій незаконними та зобов'язанні здійснити перерахунок пенсії з моменту призначення - з 23 квітня 2014 року, з урахуванням зазначених сум, є незаконною, у зв'язку з чим колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції по суті задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Костянтинівці та Костянтинівському районі Донецької області залишити без задоволення.
Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 13.06.2014р. по справі № 233/3432/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Присяжнюк О.В.
Судді Русанова В.Б. Курило Л.В.