29 жовтня 2014 року справа № 823/2973/14
м. Черкаси
10 год. 35 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Рахліній В.В.,
за участю:
представника позивача Національного університету «Одеська юридична академія» Локтєвої-Маклашової Н.В. - за довіреністю,
представника відповідача Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області - Сивоконя С.С. - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Національного університету «Одеська юридична академія» до Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Національний університет «Одеська юридична академія» подав позов, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо відмови у прийнятті та взятті на облік платіжних доручень відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за період з липня по вересень 2014р.;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо нездійснення платежів відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за період з липня по вересень 2014р.;
- зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області здійснити платежі відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за період з 01.07.2014р. по 31.12.2014р., шляхом проведення платежів зі спеціальних реєстраційних рахунків Черкаського факультету Національного університету «Одеська юридична академія».
Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що відповідач безпідставно відмовився прийняти платіжні доручення та провести відповідно до цих доручень платежі за період з липня по вересень 2014 року, оскільки виключення Черкаського факультету з мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів не змінює його статусу одержувача бюджетних коштів, не є підставою для відміни взятих на себе бюджетних зобов'язань та не є підставою для неприйняття до виконання відповідних платіжних доручень. Позивач також вказує на те, що внаслідок нездійснення платежів утворилась заборгованість зі сплати прибуткового податку у сумі 45 592,51 грн., заборгованість перед Пенсійним фондом - 117 341,54 грн., та заборгованість по сплаті військового збору - 3 766,05 грн. У позивача також існує заборгованість по розрахунково-касовому обслуговуванню (отримання готівкових коштів - заробітної плати) в сумі 1226,88 грн. згідно договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування від 03.01.2012р. Заборгованість по оренді приміщення Черкаського факультету з врахуванням витрат на відшкодування комунальних та телекомунікаційних послуг (електроенергія, теплопостачання, вода та водовідведення) за червень - вересень 2014 року складає 112707,36 грн.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував повністю з підстав викладених в запереченні, вказуючи, що Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» 17.03.2014р. виключений розпорядником бюджетних коштів вищого рівня з мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, у зв'язку з чим позовні вимоги вважає безпідставними, а тому просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши доводи та пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до Положення про відокремлений структурний підрозділ «Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія», прийнятого вченою радою Національного університету «Одеська юридична академія» (протокол № 5 від 27.02.2012 р.) та затвердженого ректором Національного університету «Одеська юридична академія» 27.02.2012р., Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» є навчальним, навчально-методичним і виховним структурним підрозділом Національного університету «Одеська юридична академія» і є суб'єктом освітньої діяльності.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач відмовився прийняти, взяти на облік та провести платежі за платіжними дорученнями позивача по заробітній платі за період з липня по вересень 2014р.
На вимогу Черкаського факультету здійснити перерахунок коштів за вищевказаними платіжними дорученнями відповідач направив лист № 05-12/251-9823 від 16.09.2014р., зазначивши, що Черкаський факультет станом на 16.03.2014р. включений до мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Національного університету «Одеська юридична академія». У зв'язку із втратою чинності наказів Державного казначейства України від 02.12.2002р. № 221 «Про затвердження Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства України», від 05.02.2008р. № 40 «Про затвердження Порядку формування Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів» та листа Державної казначейської служби України від 27.02.2014р. № 9-10/20-4687 «Щодо втрати чинності», відокремлений структурний підрозділ вилучений розпорядником вищого рівня з мережі ГУДКСУ у Одеській області 17.03.2014р., а тому з 26.03.2014р. Головним управлінням було призупинено проведення операцій з бюджетними коштами.
Вирішуючи спір по суті, суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України. Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: 1) розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; 2) контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; 3) ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; 4) здійснення інших операцій з бюджетними коштами. В органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, бюджетним установам відкриваються рахунки у встановленому законодавством порядку.
Частина 1 ст. 49 Бюджетного кодексу України передбачає, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов'язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.
Підпунктом 2.1 Порядку реєстрації та обліку бюджетних зобов'язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012р. № 309, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.03.2012р. за № 419/20732 (далі - Порядок № 309) визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання в межах бюджетних асигнувань, установлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів), враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами Казначейства; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації - центральним органом виконавчої влади, визначеним Кабінетом Міністрів України.
За спеціальним фондом бюджету розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні фінансові зобов'язання виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету (відкритих асигнувань (виділених коштів), залишків коштів на спеціальних реєстраційних рахунках розпорядників бюджетних коштів (в частині власних надходжень) та бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами (планами використання бюджетних коштів).
Згідно п. 2.3 Порядку № 309 підтвердні документи, надані розпорядником бюджетних коштів, опрацьовуються органом Казначейства: за захищеними видатками, які не потребують проведення процедур закупівель, - протягом 1 операційного дня; за захищеними видатками, які потребують проведення процедур закупівель (крім капітальних видатків), - до 3 операційних днів; за іншими поточними видатками, крім захищених, - до 3 операційних днів; за капітальними видатками - до 5 операційних днів.
Відповідно до пункту 1.3 Порядку відкриття та закриття рахунків у національній валюті в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.06.2012р. № 758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.07.2012р. за № 1206/21518 (далі - Порядок № 758), бюджетні рахунки відкриваються щорічно на початок нового бюджетного періоду відповідно до закону про Державний бюджет України та рішень про місцеві бюджети. У разі неприйняття або несвоєчасного прийняття закону про Державний бюджет України відкриваються рахунки попереднього бюджетного періоду. Спеціальні реєстраційні рахунки, на яких зберігаються залишки коштів для покриття відповідних витрат у наступному бюджетному періоді з урахуванням їх цільового призначення, відкриваються у наступному бюджетному періоді відповідно до законодавства.
Пунктом 1.8 Порядку № 758 передбачено, що розрахунково-касове обслуговування клієнтів здійснюється органами Казначейства відповідно до умов договорів та додаткових договорів між органом Казначейства і клієнтами.
Відповідно до п. 11.1 Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012р. № 1407, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.01.2013р. за № 130/22662 (далі - Порядок № 1407), органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду державного бюджету (за винятком надання кредитів з державного бюджету), планів надання кредитів із загального фонду державного бюджету, планів спеціального фонду державного бюджету (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків) або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.
Як передбачає п. 11.3 Порядку № 1407 органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень (додаток 31 до цього Порядку) за дорученнями розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків на рахунках для обліку відкритих асигнувань.
Відповідно до п. 11.7 Порядку № 1407 подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні доручення перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам.
Абзац 2 п. 11.8 Порядку № 1407 передбачає, що платіжне доручення, не прийняте до виконання, не пізніше наступного робочого дня повертається без виконання органами Казначейства розпорядникам бюджетних коштів (одержувачам бюджетних коштів), від яких воно надійшло.
Пункт 2.1 Порядку № 1407 передбачає, зокрема, що головні розпорядники бюджетних коштів до початку бюджетного періоду визначають мережу розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів за територіями (обласний рівень), чітко визначившись із статусом кожної установи, яка обслуговується у відповідному органі Казначейства. Відповідальні виконавці бюджетних програм визначають мережу і подають головному розпоряднику для зведення мережі по головному розпоряднику. До мережі включаються головний розпорядник, розпорядники нижчого рівня, які у своїй діяльності підпорядковані відповідному головному розпоряднику та/або діяльність яких координується через нього, та одержувачі бюджетних коштів, які уповноважені головним розпорядником на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримують на їх виконання кошти з державного бюджету. Розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів включаються до мережі головних розпорядників або розпорядників нижчого рівня, якщо вони отримують бюджетні асигнування безпосередньо від них. Розпорядник (одержувач) бюджетних коштів не може бути включений одночасно до мережі головного розпорядника та розпорядника нижчого рівня за однією бюджетною програмою. До мережі розпорядника бюджетних коштів можуть бути включені відокремлені структурні підрозділи розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів), які не є юридичними особами, відомості щодо яких внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у порядку, визначеному законодавством. До відокремлених структурних підрозділів розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів) застосовуються положення, визначені для розпорядника бюджетних коштів (одержувача бюджетних коштів).
Відповідно до пункту 2.6 Порядку № 1407 у разі недотримання розпорядником бюджетних коштів вимог, установлених цим Порядком, при складанні мережі та змін до неї, виявлення невідповідності даних мережі даним Єдиного реєстру документ протягом двох робочих днів повертається органом Казначейства на доопрацювання з відповідною відміткою в нижній частині документа: зазначаються причини та дата повернення, ставиться підпис відповідальної особи.
Разом з тим, суд зазначає, що бюджетним законодавством не передбачено призупинення проведення операцій з бюджетними коштами одержувача таких коштів у разі включення його в мережу розпорядників та одержувачів бюджетних коштів станом на початок бюджетного періоду та наступним його виключенням з такої мережі за умови затвердженого кошторису та плану використання бюджетних коштів на відповідний бюджетний період.
Таким чином, зважаючи на укладення 03.01.2012р. між Черкаським факультетом Національного університету «Одеська юридична академія» та відповідачем договору про здійснення розрахунково-касового обслуговування, чинного на 2014р., наявність затверджених у встановленому бюджетним законодавством порядку кошторису та плану використання бюджетних коштів на 2014р., судом встановлено, що відповідач безпідставно відмовився зареєструвати і взяти на облік платіжні доручення позивача за період з липня по вересень 2014р., оскільки пункт 11.8 Порядку № 1407 передбачає вичерпний перелік підстав для неприйняття до виконання платіжного доручення.
Разом з тим, суд звертає увагу, що постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 03.07.2014р. визнано протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язано останнього здійснити платежі відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за період з 14.03.2014 до 24.06.2014, шляхом проведення платежів зі спеціальних реєстраційних рахунків Черкаського факультету Національного університету «Одеська юридична академія». Судове рішення набрало законної сили та виконано відповідачем.
За змістом положень ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Аналіз наведених положень статті Бюджетного кодексу України дає підстави для висновку, що на момент звернення позивача з позовом до суду бюджетний період не закінчився. При цьому, як свідчать встановлені в судовому засіданні обставини, відповідач систематично не приймає та не проводить платежі відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія», що може спричинити невиконання останнім взятих на себе бюджетних зобов'язань до кінця бюджетного періоду, тобто до 31 грудня 2014 року, а тому вимоги позивача в цій частині також підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд дійшов висновку, що суб'єкт владних повноважень не довів, що не приймаючи до виконання платіжні доручення позивача він діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, в зв'язку з чим позовні вимоги Національного університету «Одеська юридична академія» є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 01.10.2014р. позивачу відстрочено сплату судового збору до винесення рішення у даній справі, а тому, враховуючи обґрунтованість позовних вимог та норми ч. 1 ст. 94 КАС України, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для стягнення судових витрат із сторін, а також державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо відмови у прийнятті та взятті на облік платіжних доручень відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за липень, серпень, вересень 2014 року.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Державної казначейської служби України у Черкаській області щодо нездійснення платежів відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за період з 01.07.2014 р. по 30.09.2014 р.
Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у Черкаській області здійснити платежі відокремленого структурного підрозділу Черкаський факультет Національного університету «Одеська юридична академія» за період з 01.07.2014 р. по 31.12.2014 р., шляхом проведення платежів зі спеціальних реєстраційних рахунків Черкаського факультету Національного університету «Одеська юридична академія».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. У разі застосування судом частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя С.М. Гарань
постанова складена в повному обсязі 30.10.2014р.