Ухвала від 28.10.2014 по справі 822/4533/14

Копія

Справа № 822/4533/14

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

28 жовтня 2014 рокум. Хмельницький

Суддя Хмельницького окружного адміністративного суду Петричкович А.І., розглянувши матеріали справи за позовом Деражнянської районної державної адміністрації до Публічного акціонерного товариства "ДАК Автомобільні дороги України", третя особа на стороні відповідача ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" Дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" Філія "Автосервіс", про визнання дій незаконними та скасування наказів, -

ВСТАНОВИВ:

28.10.2014 року до суду поступив позов в якому позивач просить: 1) визнати дії Публічного акціонерного товариства "ДАК Автомобільні дороги України" стосовно прийняття наказу від 25.09.2014 року №174 "Про припинення (реорганізацію) філій ДП "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" незаконними; 2) скасувати пункт 1 наказу від 25.09.2014 року №174 "Про припинення (реорганізацію) філій ДП "Хмельницький облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"; 3) скасувати наказ від 08.10.2014 року №111 "Про скорочення працівників філії "Віньковецький райавтодор" у зв"язку з припиненням філій.

За вимогами п.1 ч.1 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. При цьому названа норма визначає рішення як нормативно-правовий акт чи правовий акт індивідуальної дії.

Правовий акт - акт волевиявлення (рішення) уповноваженого суб'єкта права, що регулює суспільні відносини за допомогою встановлення (зміни, скасування, зміни сфери дії) правових норм, а також визначення (зміни припинення) на основі цих норм прав і обов'язків учасників конкретних правовідносин, міри відповідальності конкретних осіб за скоєне ними правопорушення.

Як нормативний, так і ненормативний правовий акт завжди виражають волю (волевиявлення) уповноваженого суб'єкта права, його владні приписи; мають офіційний характер, обов'язковий до виконання; спрямування на регулювання суспільних відносин; встановлюють правову норму чи конкретне правовідношення; оформляються у визначеній формі; є юридичними фактами, що спричиняють певні правові наслідки.

Назване кореспондується із умовами ч.1 ст.2 КАС України, яка у визначенні завдання адміністративного судочинства розкриває зміст прав свобод і інтересів, захист яких є юрисдикцією адміністративних судів, а саме: права особи у сфері публічно-правових відносин, що порушені певними суб'єктами (органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи, інші суб'єкти) при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Верховний Суд України, у своєму інформаційному листі від 26.12.2005 року надав визначення справи адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. У тому випадку, якщо суб'єкт (у тому числі орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова і службова особа) у спірних відносинах не здійснює владні управлінські функції щодо іншого суб'єкта, який є учасником спору, такий спір не має встановлених нормами КАС України ознак справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, не повинен вирішуватися адміністративним судом.

Підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі. Зазначену правову позицію наведено в роз'ясненні Президії Вищого арбітражного суду України від 26.01.2000 р. N 02-5/35 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з визнанням недійсними актів державних чи інших органів", а також у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 р. N2 "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ".

Відповідно до Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 28.10.2014 року, Публічне акціонерне товариство "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" є юридичною особою, засновником якої є Державне агентство автомобільних доріг України.

Отже, суб"єкт владних повноважень пред"явив позов до суб"єкта підприємницької діяльності, який прийняв рішення про припинення діяльності своєї філії. При цьому позивач не враховує вищенаведене і вимоги ч.3 ст.6, п.5 ч.2 ст.17 і ч.4 ст.50 КАС України, яким визначено, що суб"єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках передбачених Конституцією та законами України. А також, цивільну правоздатність і дієздатність юридичної особи ( ст.ст.91, 92 ЦК України) та її право приймати рішення щодо свого припинення в тому числі ліквідації чи реорганізації своєї філії, яка не є юридичною особою ( ст.95 ЦК України).

Таким чином, суд приходить до висновку, що цей позов не є адміністративним, але безумовно будь-хто має право реалізувати своє право на звернення до суду, яким у цьому випадку, на думку суду є господарський суд, тому наступає наслідок визначений ст.109 КАС України.

Відповідно до ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Керуючись ст. 109 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Деражнянська районна державна адміністрація до Публічного акціонерного товариства "ДАК Автомобільні дороги України", третя особа на стороні відповідача ВАТ ДАК "Автомобільні дороги України" Дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" Філія "Автосервіс", про визнання дій незаконними та скасування наказів.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно направити позивачу, а після вступу ухвали у законну силу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами повернути позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Суддя/підпис/А.І. Петричкович

"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович