Справа № 629/3034/14-а
Провадження№2-а/629/51/14
28.10.2014 року місто Лозова
Лозівський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судовим засіданням судді Жмуд Н.М., за участю секретаря судових засідань - Торенко Ю.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових Лозівського міськрайонного суду Харківської області в місті Лозова Харківської області позовні вимоги ОСОБА_2 в особі представника позивача ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, посилаючись на те, що 19 лютого 2014 року, вона - ОСОБА_2, звернулась до УПФУ в Лозівському районі Харківської області за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення». Для призначення пенсії позивачем було надано всі належні документи. УПФУ в Лозівському районі Харківської області розглянувши всі наявні документи Протоколом № 448 від 31.03.2014 року вирішив відмовити в зарахуванні до пільгового стажу за списком № 2 період роботи з 18.04.1984 року по 13.10.1994 року, в зв»язку з тим, що з наданих документів не вбачається зайнятість на гарячій дільниці робіт. Зазначивши, що позивач не має права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнобов»язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення». Отримавши Протокол № 448 від 31.03.2014 року за вих.. № 2949/02-19 від 04.04.2014 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» позивач не погоджується з такими висновками УПФУ в Лозівському районі Харківської області з наступних причин. Відповідно до пункту «б» статті 13 зазначеного Закону на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,- за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. 10 листопада 2006 року постановою Правління пенсійного фонду України № 18-1 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Згідно п. 11 Порядку підтвердження періодів роботи, для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років заявник подає до УПФУ в районах, містах і районах у містах за місцем проживання такі документи: заяву про підтвердження стажу роботи; довідку з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, а для підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 року та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі, - інші документи, які мають підтверджувати факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні); трудову книжку; документи, видані архівними установами, зокрема: а) довідку про заробітну плату; б) копії документів про проведення атестації робочих місць; в) копії документів про переведення на іншу роботи, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі їх відсутності - довідка про їх відсутність). Пунктом 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 року, передбачено, що у випадках, коли у трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, організацій. У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Відповідно до наказу № 81-к від 16.04.1984 року ЛКМЗ ОСОБА_2 була прийнята на роботу контролером ковальсько-пресових робіт із шкідливими умовами праці в цех КЦ № 1. Згідно з Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 року, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, які були чинними на період роботи особи. Час роботи, що дає право на призначення пенсій на пільгових умовах, що продовжується після 01.01.1992 року (або тільки почався після цієї дати), але не більше як до 11.03.1994 року застосовуються Списки № 1,2 затверджені постановою Кабінету Міністрів СССР від 26.01.1991 року № 10. Відповідно до постанови Кабміну від 26.01.1991 року № 18 «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» затверджено Список № 2 виробництв, цехів, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, в якому у розділі XIV «Металообробка» підрозділом 2 «Ковальсько-пресове виробництво» пунктом а) робітника (код 2150200а-12981) передбачені контролери ковальсько-пресових робіт, зайняті на гарячих дільницях робіт. Також ОСОБА_2 до УПФУ в Лозівському районі Харківської області було надано копію наказу від 25.12.1996 року № 510 «Про затвердження переліків робочих місць, виробництв, робіт, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням» по ВАТ «ЛКМЗ» та копію Додатку № 1 до вищезазначеного наказу, де підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення контролеру ковальсько-пресових робіт, зайнятого на гарячій ділянці робіт із шкідливими і важкими умовами праці в КЦ № 1, згідно списку № 2 Розділу XIV розділу 2а. Отже, на думку позивача, виходячи з вищевикладеного є всі підстави стверджувати, що УПФУ в Лозівському районі Харківської області було порушено норми чинного законодавства, чим порушені конституційно закріплені права позивача на пенсійне забезпечення на пільговій основі. В зв»язку з цим позивач вимушена звернутися до суду та просить визнати незаконними дії УПФУ в Лозівському районі Харківської області щодо не зарахування позивачу до пільгового стажу зі списком № 2 період роботи з 16.04.1984 року по 13.10.1994 року. Визнати незаконним та скасувати протокол № 448 від 31.03.2014 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позивач ОСОБА_2, в судовому засіданні вказала, що так як позов від її імені, згідно до довіреності, наданою нею, складав ОСОБА_3, який на даний час не присутній у судовому засіданні так як призваний на військову службу, проте доказів цього для суду в неї не має, то враховуючи те, що вона не розуміється в законодавстві, прохає щоб її інтереси представляла ОСОБА_4. Вирішуючи питання про її повноваження, судом із пояснень самої ОСОБА_4, та заперечень представників відповідача щодо допуску її до участі у справі, з»ясовано, що дана особа не може бути представником позивача, так як у липні 2014 року вона звільнилася з Управління Пенсійного Фонду України в Лозівському районі. За законом про корупцію, вона як держслужбовець не має права виступати на протилежній стороні проти відповідача на протязі календарного року. В підтвердження даного, представниками відповідача, було подано відповідний Наказ. За клопотанням позивача, судом, останній було надано додатковий час для укладення угоди з адвокатом чи спеціалістом в галузі права та оголошено перерву. В призначений день та час для розгляду справи, позивач вказала, що вона буде особисто захищати свої права у судовому засіданні і відсутність адвоката чи спеціаліста в галузі права, не буде порушувати її прав на належну правову допомогу. При цьому позивач в судовому засіданні, зазначила, що вона повністю підтримує позовні вимоги на підставах, викладених в позовній заяві. Та вказала, що знаходить позовні вимоги законними, адже, не дивлячись на те, що в неї не має у документах відповідних записів, які б підтверджували її право на пільгову пенсію, необхідно врахувати, що вона знає багатьох людей, які колись із нею працювали і пішли на пенсію саме на пільгових умовах. Також позивач вказала на запитання суду щодо наявності в неї заяв та клопотань по справі, що в неї ні заяв ні клопотань не має, адже поданих нею документів до суду є достатнім.
Представники відповідача ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, в судовому засіданні заперечували проти задоволення позовних вимог позивача, надавши при цьому письмові заперечення проти адміністративного позову, в яких зазначили, що громадянка ОСОБА_2 17.02.2014 року звернулась до управління з питання підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсій на пільгових умовах та за призначенням пенсії за віком відповідно до п.п. 1 п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах не залежно від місця останньої роботи, працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах з шкідливими та важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим КМУ, і за результатами атестації робочих місць: жінки - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» до заяви про призначення пенсії додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою КМУ від 12.08.1993 року № 637. Згідно п. 20 цього порядку, а саме у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі ліквідації підприємства та відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійний фондом України за погодженням Мінсоцполітики та Мінфіном. Постановою Правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 року №18-1 затверджено Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років. Порядок визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника. Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі-Комісії). Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України, до складу яких обов»язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, державної інспекції України з питань праці. Основними завданнями Комісії є: розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття рішень щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні в установленому порядку. Для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України, за місцем проживання (реєстрації) встановлені порядком документи. Управління Пенсійного фонду України, приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та направляють до управління Пенсійного фонду України, а також повідомляють заявника про прийняте рішення. В зв»язку з ліквідацією ЛКМЗ та неможливістю отримання пільгових довідок документи ОСОБА_2 було направлено на розгляд комісії при головному управлінні ПФУ в Харківській області (вих.. № 1473/19-02 від 17.02.2014 року). Комісія прийняла рішення (№ 75/3-14 від 26.02.2014 року), відмовити у підтверджені стажу роботи ОСОБА_2 у період з 18.04.1984 року по 13.10.1994 року по професії контролер ковальсько-пресових робіт ковальського цеху № 1 по Списку № 2, оскільки з наданих на розгляд Комісії документів не вбачається зайнятість на гарячій ділянці робіт. Рішення прийняте відповідно до заяви у присутності заявниці. Після надходження рішення Комісії УПФУ прийняло рішення (протокол № 448 від 31.03.2014 року), відмовити в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та ст. 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення», в зв»язку з відсутністю необхідного стажу.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову. Приймаючи дане рішення, суд виходив з наступного. Так, статтею 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що спори, які виникають із правовідносин за цим законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам; б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Стаття 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачає, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 12.08.1993р. за № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт,найменування списків або їх номери,до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.
Питання призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списками №1 і 2 деталізоване у Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 р. №383.
Згідно п.3 цього Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Право на пільгове пенсійне забезпечення підтверджується відповідно до списку виробництв, цехів, професій та посад, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах на підставі записів у трудових книжках працівників та уточнюючих довідок. Довідки видаються підприємствами або їхніми правонаступниками на підставі первинних документів про характер виконуваної роботи та умови праці, а також про безпосередню зайнятість у продовж повного робочого дня на роботах, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Судом встановлено, що списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів ССР від 26.01.1991 р. №10, розділом ХІV «Металообробка», підрозділом 2 «Ковальсько-пресове виробництво» пунктом зазначені а) робітники, передбачені (код 2150200а-12981) контролери ковальсько-пресових робіт, зайняті на гарячій дільниці робіт.
Згідно вимог КАС України позивач сам визначає, який позов пред'явити до суду.
Позивач вказувала на протиправність дій відповідача, не погоджувалися з прийнятим відповідачем протоколом № 448 від 31.03.2014 року про відмову в призначенні пенсії та ст.13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» і за списком 2 та за п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». В судовому засіданні підтримала заявлені вимоги про зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до пільгового стажу зі списком № 2 період роботи з 16.04.1984 року по 13.10.1994 року, визнати незаконним та скасувати протокол № 448 від 31.03.2014 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та згідно з п. 2 підпунктом 1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» та зобов»язати відповідача здійснити призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 з моменту звернення, а саме - 19.02.2014 року. Суд зазначає, що дане узгоджується з положеннями ст. 105 КАС України, в якій передбачено, що адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії.
Судом встановлено, що позивач народилася 22 лютого 1964 року ( а.с.№5-6), звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах у зв»язку з наявністю стажу на роботах із шкідливими умовами праці за списком №2.
Із записів у трудовій книжці позивача вбачається, що 18.04.1984 року позивач по справі тоді ще ОСОБА_10 вона була прийнята в ковальський цех №1«ЛКМЗ» на посаду конторолера ковальсько-пресових робіт 4 розряду (а.с.№7-8). У зв»язку із реєстрацією шлюбу, вона змінила своє дошлюбне прізвище на ОСОБА_2, про що свідчить відповідний запит у трудовій книзі (а.с.№7).
Спірним по справі є період роботи позивача з 18.04.1984 року по 13.10.1994 року на посаді контролера ковальсько-пресових робіт, зайнятого на гарячій дільниці з шкідливими і важкими умовами праці в КЦ №1. З огляду на поданий позивачем до позову Наказ №81-к про прийому на роботу, вона прийнята саме 18.04.1984 року контролером ковальсько-пресових робіт уч-ся (а.с.14). Згідно до Особової картки на її ім»я наявний запис про прийняття її 18.04.1984 року до цеху ОТК (КЦ-1) по спеціальності контролер 4 розряду з шкідливими умовами праці (а.с.№14-15). А згідно до Наказу №171094 про припинення трудового договору (а.с.№16) наявний запис про її звільнення 13.10.1994 року у зв»язку з переведення з посади контролера з цеху КЦ-1. З приводу поданого позивачем Наказу №510 від 25.12.1996 року (а.с.№11) судом встановлено, що позивач звільнилася з підприємства 13.10.1994 року а наказ видано 25.12.1996 року. Крім того, з його змісту вбачається, що керівник наказує встановити перелік робочих місць, виробництв, робіт та професій з пільговим пенсійним забезпеченням згідно до Списків №1 та №3 та зберігати 50 років. Всіх працівників ознайомити із ним та виписки із Наказу вкласти у трудові книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку. Отже, даний документ не може бути доказом в підтвердження позовних вимог позивача. Крім того, на запитання представників відповідача, позивач вказала, що вона розуміє, що даний наказ її не стосується, так як виданий через два роки після її звільнення,про те, вона подає його для огляду та в підтвердження того, що її професія, включена до відповідного переліку за списком №2.
Стаття 71 КАС України передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши докази по справі, суд не знаходить позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню. Крім того, суд зазначає щодо вимог позивача про зобов'язання відповідача призначити позивачу пільгову пенсію, що дана вимога не ґрунтується на нормах матеріального права, а саме, ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка визначає, що призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України. Суд не може перебирати на себе вказані повноваження.
Питання про судовий збір суд вирішує відповідно до вимог частин 1, 3 ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 6-12, 17, 49, 56, 70, 71, 94, 158, 160, 161-163, 167, 186 КАС України, суд -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 в особі представника позивача ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Лозівському районі Харківської області про визнання дій незаконними та зобов»язання вчинити певні дії, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня її проголошення апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
(Повний текст Постанови виготовлений судом 30 жовтня 2014 року).
Головуючий
у судовому засіданні
Суддя : Н. М. Жмуд