16 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2-а-3282/11/1510
Категорія: 10.3.1 Головуючий в 1 інстанції: Бурнусус О.О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області на ухвалу Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17 червня 2014 року про встановлення нового судового контролю у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії щодо виплати підвищення до пенсії дітям війни ,
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 серпня 2011 року по справі № 2-а-3282/11/1510 позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі Одеської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії щодо виплати підвищення до пенсії дітям війни задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі Одеської області та зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі Одеської області здійснити нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком за період з 14 вересня 2010 року по 14 березня 2011 року з зарахуванням виплачених за вказаний час коштів.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду від 02 грудня 2013 року встановлено Управлінню Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі Одеської області 10-ти денний строк для подання звіту щодо виконання постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 серпня 2011 року.
12.12.2013 року Управління Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі Одеської області надало звіт про виконання рішення суду від 01.08.2011 року в якому зазначено, що рішення Ізмаїльського міськрайонного суду від 01.08.2011 року по справі №2-а-3282/11/1510 управлінням виконано в частині нарахування коштів, а саме ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії за період визначений судом та нараховано доплату в розмірі 1026,43 грн. Виплату позивачу не проведено у зв'язку з відсутністю коштів в Державному бюджеті на виплату по рішенням суду та проінформовано позивача, що у разі надходження коштів з Державного бюджету виплата буде одразу проведена. Тобто управлінням не виконано постанову суду в повному обсязі по незалежним від відповідача причинам. На теперішній час бюджет ПФУ є дефіцитним, а в державному бюджеті України відсутні кошти на фінансування вказаної категорії виплат, тому виплата за рішеннями суду по справах за позовами «дітей війни» тимчасово призупинена державою. Враховуючи викладене, фінансування виплати заборгованості по зазначеному рішенню суду знаходиться поза межами компетенції Управління.
Розглянувши матеріали справи та відповідний звіт, Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області ухвалою від 17 червня 2014 року встановив Управлінню Пенсійного фонду України в Ізмаїльському районі Одеської області новий 10-ти денний строк для подання звіту, щодо виконання постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 серпня 2011 року.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області в апеляційній скарзі зазначає, що ухвалу винесено з порушенням норм процесуального права, у зв'язку з чим просить скасувати ухвалу суду першої інстанції.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для її задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 267 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання постанови суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі від десяти до тридцяти мінімальних заробітних плат.
Відповідно до частини першої статті 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд першої чи апеляційної інстанції може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом першої інстанції шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
У разі звернення позивача із заявою про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття постанови у справі суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви.
Аналогічна правова позиція викладена у Інформаційному листі Вищого адміністративного суду України від 09.01.2013 року, № 28/12/13-13 "Щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що під час прийняття постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 серпня 2011 року (а.с.12-13) рішення про встановлення судового контролю не приймалось, постановлення судом ухвал про встановлення судового контролю після прийняття рішення та ухвал про встановлення нового судового контролю суперечить приписам ст.ст. 163, 207,267 КАС України.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково застосував норми процесуального права, тому оскаржувана ухвала суду першої інстанції підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 195, 197; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області задовольнити, а ухвалу Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 17 червня 2014 року у справі №2-а-3282/11/1510 скасувати.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян