22 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4017/14
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Херсонський нафтопереробний завод" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні, про повернення надміру сплачених коштів в рахунок сплати податку на прибуток,
встановив:
Приватне акціонерне товариство «Херсонський нафтопереробний завод» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області, Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні, в якому просить стягнути з державного бюджету України на його користь надміру сплачені грошові кошти в рахунок сплати податку на прибуток в сумі 400 000,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у період з 28.10.2011 року по 02.11.2011 року ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» перерахувало до бюджету в рахунок сплати податку на прибуток 400 000,00 грн. Відповідно до платіжного доручення №101 від 28.10.2011 року було сплачено до бюджету 200000,00 грн., №121 від 31.10.2011 р. було сплачено до бюджету 100000,00 грн., №2 від 02.11.2011 року було сплачено до бюджету 100000,00 грн. в якості авансу з податку на прибуток. Оскільки зобов'язань зі сплаті податку на прибуток у ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» протягом 2011-2014 року не виникло, вищезазначені авансові платежі з податку на прибуток в сумі 400000,00 грн. є надмірно сплаченими грошовими зобов'язаннями з податку на прибуток і зазначена сума рахується на особовому рахунку ПрАТ «Херсонський НПЗ». 04 вересня 2014 року ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» звернулося до ДПІ у м. Херсоні із заявою про повернення надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 400000,00 грн., яка залишилась без задоволення.
Представник позивача подав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження без його участі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача ДПІ у м. Херсоні г ГУ Міндоходів у Херсонській області подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Також, подав письмові заперечення на адміністративний позов з яких вбачається, що проти позову заперечує з підстав викладених в таких запереченнях.
Представник відповідача Управління Державної казначейської служби України у м. Херсоні подав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Подав письмові пояснення, відповідно до яких просив суд прийняти законне та обґрунтоване рішення відповідно до чинного законодавства з урахуванням викладених пояснень.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши адміністративний позов та дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.
У період з 28.10.2011 року по 02.11.2011 року ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» перерахувало до бюджету в рахунок сплати податку на прибуток 400000,00 грн.
ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» відповідно до платіжного доручення №101 від 28.10.2011 року було сплачено до бюджету 200000,00 грн., №121 від 31.10.2011 р. було сплачено до бюджету 100000,00 грн., №2 від 02.11.2011 року було сплачено до бюджету 100000,00 грн. в якості авансу з податку на прибуток.
Оскільки зобов'язань зі сплати податку на прибуток у ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» протягом 2011-2014 року не виникло, вищезазначені авансові платежі з податку на прибуток в сумі 400 000,00 грн. є надмірно сплаченими грошовими зобов'язаннями з податку на прибуток і зазначена сума рахується на особовому рахунку ПрАТ «Херсонський НПЗ».
04 вересня 2014 року ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» звернулося до ДПІ у м. Херсоні із заявою про повернення надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 400 000,00 грн., яка залишилась без відповіді та задоволення.
Не погоджуючись з такими діями ДПІ у м. Херсоні щодо неповернення ПрАТ «Херсонський НПЗ» надміру сплачених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток у сумі 400 000,00 грн., позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп.14.1.115 ст. 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 ПК України, передбачено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.(п. 43.2 ст. 43 ПК України).
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. (п.43.3 ст. 43 ПК України).
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.(п. 43.4 ст.43 ПК України).
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету. (п. 43.5 ст.43 ПК України).
Крім цього, відповідно до п.п. 5-7 Порядку №882/1188 (Наказ Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 р. №882/1188, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 23.01.2014 року за №146/24923), повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Як вбачається з матеріалів справи 04 вересня 2014 року ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» звернулося до ДПІ у м. Херсоні з заявою про повернення надміру сплаченого до бюджету податку на прибуток підприємств у сумі 400000,00 грн., яка залишилась без відповіді та задоволення.
Суд звертає увагу на те, що представником відповідача ДПІ у м. Херсоні не надано суду доказів щодо правомірності своїх дій по не направленню до територіального органу Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань платнику податку (ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод») з відповідного бюджету.
Суд вважає, що відповідачем (ДПІ у м. Херсоні) порушено право платника податку на повернення надміру сплачених грошових зобов'язань, передбаченого ст. 43 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що у даному випадку необхідно вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо не направлення висновку до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» з відповідного бюджету в сумі 400 000,00 грн.
Статтями 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З огляду на вищевказане, доводи, наведені у позовній заяві є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо не направлення висновку до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань ПрАТ «Херсонський нафтопереробний завод» з відповідного бюджету в сумі 400 000,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Херсонський нафтопереробний завод" (73009, м. Херсон, вул. Нафтовиків, 52, п/р 26008702559021 в ПАТ "Райфайзен Банк Аваль", МФО 380805, код (ЄДРПОУ 34785383) надміру сплачені грошові кошти в рахунок сплати податку на прибуток в сумі 400 000,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства "Херсонський нафтопереробний завод" (ЄДРПОУ 34785383) судовий збір в сумі 4 872,00 грн. (Чотири тисячі вісімсот сімдесят дві гривні 00 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Войтович І.І.
кат. 8.3.1