Постанова від 30.10.2014 по справі 815/6115/14

Справа № 815/6115/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2014 року м.Одеса

14год. 38хв.

У залі судових засідань №29

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Харченко Ю.В.

Суддів Глуханчук О.В.

Іванов Е.А.

При секретарі Кипаренко Н.Ю.

За участю представників сторін:

Від позивача: кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 - ОСОБА_3 - за довіреністю від 28.10.2014р. №2721.

Від відповідача: представник Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. ОСОБА_5 - за довіреністю від 30.10.2014року б/н.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. про визнання протиправною бездіяльності при прийнятті та розгляді документів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 щодо неприйняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців; скасування рішення про прийняття та врахування виборчих документів від дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №510309; зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309; зобов'язання встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №142 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, -

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому, з урахуванням доповнень (вхід.№26701/14 від 30.10.2014р.), просить суд визнати протиправною бездіяльність Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року при прийнятті та розгляді документів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 щодо неприйняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців; скасувати рішення про прийняття та врахування виборчих документів від дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №510309; зобов'язати Окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309; зобов'язати окружну виборчу комісію з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №142 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. під час прийняття та розгляду документів від дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 допущено протиправну бездіяльність та дії, які в цілому вплинули на встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному виборчому окрузі, що призвело до порушень права та охоронюваних законом інтересів кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2. Зокрема, під час проведення голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №510309 у загальнодержавному виборчому окрузі та одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року були встановлені численні порушення вимог Закону України «Про вибори народних депутатів України», що знайшло своє підтвердження у актах, складених кандидатами у народні депутати України, їх довіреними особами, офіційними спостерігачами і доданих до них заявах та скаргах, поданих на адресу дільничної виборчої комісії.

Відповідач - Окружна виборча комісія з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. з позовними вимогами не погоджується та вважає їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов (вхід.№ФП/1730/14 від 29.10.2014р.) наголошуючи, зокрема, на тому, що додані позивачем до матеріалів адміністративного позову письмові докази не підтверджують факту встановлених в доданих до позову Актах про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», порушень. Також, позивачем не зазначено яким чином даний факт міг безпосередньо вплинути на підсумки голосування та підрахунку голосів по дільниці №510309 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №142. Крім того, на думку відповідача, повноваження щодо прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів відносяться до виключної компетенції Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142, втручання у діяльність якої заборонено законом.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного виборчого законодавства, суд встановив наступне.

Указом Президента України від 27 серпня 2014року №690/2014 достроково припинено повноваження Верховної Ради України та призначено позачергові вибори народних депутатів України на 26 жовтня 2014року.

Відповідно до приписів частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Зокрема, юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 означеної статті Кодексу, поширюється на публічно - правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до статті 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії).

Зі змісту статті 12 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011року №4061-VI (зі змінами та доповненнями) суб'єктами виборчого процесу є: 1) виборець; 2) Центральна виборча комісія, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону; 3) партія, що висунула кандидата у депутати; 4) кандидат у депутати, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом; 5) офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом (далі - офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації).

Відповідно до норм ст.24 Закону України «Про вибори народних депутатів України» систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення виборів депутатів, становлять: Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, дільничні виборчі комісії.

Повноваження виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів депутатів здійснюється, зокрема, окружною виборчою комісією - у межах одномандатного округу.

Згідно з ч.1 ст.25 Закону України «Про вибори народних депутатів України» виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів депутатів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про вибори депутатів.

Зокрема, як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 26.10.2014р. о 16год 20хв. офіційним спостерігачем від кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6, складено Акт про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», за підписом ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_6, у якому зазначено, що під час голосування виявлено порушення ч.5 ст.85 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме під час заповнення виборчих бюлетенів у кабіні таємного голосування мала місце присутність інших осіб, тоді як 26.10.2014р. о 16год. 10хв. у с.Криничне, Болградського району на дільниці №510309 помічено, що до кабіни для голосування зайшли три особи. Аналогічний Акт про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України» 26.10.2014р. о 16год. 20хв. складено офіційним спостерігачем від ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №142, за підписом ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_2

Також, офіційним спостерігачем від кандидата в народні депутати ОСОБА_10 в одномандатному виборчому окрузі №142 27.10.2014р. о 04год. 15хв. складено Акт про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», за підписом ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, у якому зазначено, що о 04год. 10хв., під час транспортування виборчих бюлетенів, виявлено порушення ч.12, ст.91, ч.4 ст.93 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме: після закінчення підрахунку голосів та пакування бюлетенів для транспортування до ОВК, секретар виборчої комісії №510309 - ОСОБА_14, разом з головою комісії покинули приміщення виборчої дільниці. Крім того, машина з бюлетенями відхилилась від маршруту до ОВК та зупинялась біля будинку культури, за адресою: м.Болград, вул.Інзова,170.

Відповідно до ч.ч.1,2,5 ст.108 Закону України «Про вибори народних депутатів України» кандидат у депутати, зареєстрований у встановленому Законом порядку, партія - суб'єкт виборчого процесу, в особі її керівника, представника партії у Центральній виборчій комісії, уповноваженої особи партії чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії, довірена особа кандидата у депутати, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, виборець, чиї особисті виборчі права або охоронювані законом інтереси щодо участі у виборчому процесі, у тому числі на участь у роботі виборчої комісії чи на здійснення спостереження, порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 109 - 113 цього Закону.

Суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, у тому числі, виборчої комісії, члена виборчої комісії.

Рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до окружної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію.

Так, як з»ясовано судом, та вбачається зі змісту позовної заяви, вищеозначене стало підставою для звернення кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. із заявою №191 від 27.10.2014р. «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у зв'язку із наявністю нерозглянутих заяв, скарг та чисельних порушень виборчого законодавства», у якій заявником викладено прохання щодо визнання протиправною бездіяльності дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року щодо не розгляду актів суб'єктів виборчого процесу про порушення законодавства про вибори; проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року; встановлення підсумків голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року.

Відповідно до ч.2 ст.111 Закону України «Про вибори народних депутатів України» скарга, оформлена без дотримання вимог статті 110 цього Закону, повертається відповідно Головою Центральної виборчої комісії або іншим членом Центральної виборчої комісії за дорученням Голови Центральної виборчої комісії чи головою або заступником голови окружної або дільничної виборчої комісії суб'єкту звернення зі скаргою без розгляду не пізніш як на наступний день після дня надходження скарги, а скарга, подана напередодні дня голосування, в день голосування чи наступного дня, - невідкладно. При поверненні скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення із скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 110 цього Закону, у передбачені цим Законом строки.

Так, судом встановлено, що за результатами розгляду вищеозначеного звернення від 27.10.2014р. №191, Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. на ім'я кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6 27.10.2014р. надіслано Лист №48, за підписом голови ОВК Візірова О.В., в якому зазначено, що згідно з ч.2 ст.111 Закону України «Про вибори народних депутатів України» заяву про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у зв'язку із наявністю нерозглянутих заяв та скарг та чисельних порушень виборчого законодавства без розгляду, отриману 27 жовтня 2014року, повернуто заявнику із-за наявності недоліків, які перешкоджають її розгляду. Зокрема, ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» встановлено форму та зміст скарги, у якій передбачено зазначення найменування, поштової адреси, а також номеру засобу зв'язку, адресу електронної пошти, якщо такі є, суб'єкта оскарження, тоді як заява (яка, до речі, найменована як «заява», хоча у резолютивній частині містить вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності дільничної виборчої комісії, що є ознакою «скарги») не містить зазначених даних. Також, у заяві зазначено про додавання до неї копій посвідчення кандидата у народні депутати №КД-5993, але зазначеної копії посвідчення до заяви не додано. Крім того, ч.3 ст.110 Закону України «Про вибори народних депутатів України» вимагається додавання до скарги доказів та копій усіх документів, що приєднуються до неї, у кількості, яка дорівнює кількості суб'єктів оскарження та заінтересованих осіб, зазначених у скарзі. Водночас, до заяви додано оригінали двох актів, складених 26 жовтня 2014року о 16 годині 20 хвилин та 27 жовтня 2014року о 4 годині 20 хвилин, але копій зазначених документів не додано, що унеможливлює виконання окружною комісією ч.10 ст.111 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом з'ясовано, що підставою для звернення позивача - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до Одеського окружного адміністративного суду з даним позовом послугував вищеозначений Лист Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. №48 від 27.10.2014р., адресований на ім»я кандидата в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6, котрим заяву останнього про визнання протиправною бездіяльності дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року щодо не розгляду актів суб'єктів виборчого процесу про порушення законодавства про вибори; проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року; встановлення підсумків голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року, повернуто відповідно до вимог ч.2 ст.111 Закону України «Про вибори народних депутатів України», та яким, на думку позивача - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2, порушено його права, свободи та охоронювані законом інтереси як суб'єкта виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р.

Водночас, з такою позицією позивача - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 погодитися неможливо, з урахуванням наступного.

Згідно з частиною 9 статті 108 Закону України «Про вибори народних депутатів України» рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, членів цих комісій, органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їхніх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, кандидатів, їхніх довірених осіб, партій, їхніх посадових осіб та уповноважених осіб, офіційних спостерігачів, що порушують законодавство про вибори, можуть бути оскаржені до суду в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій врегульовані положеннями статті 172 КАС України, відповідно до частини 1 якої право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Принцип верховенства права на законодавчому рівні розкритий положеннями статті 8 Кодексу адміністративного судочинства України, який в обов'язковому порядку застосовують адміністративні суди під час виконання завдань адміністративного судочинства щодо захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій. Тобто адміністративні суди перевіряють владну діяльність на відповідність верховенству права.

Отже, як вбачається із приписів чинного законодавства, оскаржуване рішення суб'єкта виборчого процесу повинно безпосередньо стосуватися прав, свобод та охоронюваних законом інтересів позивача, тобто судом має бути розглянуто та вирішено спір в межах правовідносин, одним із учасників яких, на момент розгляду справи та прийняття рішення судом, повинен бути саме позивач.

Таким чином, із системного аналізу вищенаведених законодавчих положень вбачається, що суб'єкт виборчого процесу має право звернути до суду за захистом, зокрема, порушеного права, а відповідно завданням адміністративного судочинства є захист та поновлення такого порушеного права. Тобто, право на позов має суб'єкт виборчого процесу, права, свободи чи інтереси якого апріорі порушено, та відповідно при зверненні до суду позивач належними та допустимими доказами повинен довести свою юридичну заінтересованість у зверненні до суду з позовом.

Предметом виборчого спору, який підлягає вирішенню в суді є спірне правовідношення, яке регулюється нормами виборчого законодавства. Предмет такого спору визначається в заяві, яку подає заявник, звертаючись до суду, де він конкретизує, з приводу якого саме порушення виборчого законодавства останній просить розглянути його вимоги, та захистити права, свободи та охоронювані законом інтереси.

Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню лише у випадку, коли спірним рішенням, діями чи бездіяльністю відповідача, дійсно були порушені його права, свободи та охоронювані законом інтереси.

Натомість, судом встановлено, що позивачем - кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 позовні вимоги обґрунтовано підставами, які за своєю суттю не порушують прав, свобод та охоронюваних законом інтересів останнього, оскільки наявність чи відсутність зв'язку відповідача - Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р., з третіми особами, зокрема, кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6, впливає лише на права, свободи та охоронювані законом інтереси виключно означеного суб'єкта виборчого процесу, та не несе у собі жодних негативних наслідків для позивача, а тому відповідно відсутній причинно-наслідковий зв'язок між заявою кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6 від 27.10.2014р. №191, та безпосередньо позивачем.

До того ж, прийняте за результатами розгляду звернення кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6 Рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. від 27.10.2014р. №48, не містить жодних імперативних приписів, не змінює та не припиняє прав та обов'язків, зокрема, для кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2, а також не породжує для нього настання будь-яких юридичних наслідків.

Крім того, відповідно до ч.10 ст.94 Закону України «Про вибори народних депутатів України» за наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі.

При цьому, будь-яких доказів на підтвердження того, що кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 звертався до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. з відповідною заявою, а саме про визнання протиправною бездіяльності дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року щодо не розгляду актів суб'єктів виборчого процесу про порушення законодавства про вибори; проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року; встановлення підсумків голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року, позивачем суду не надано, як і не надано доказів на підтвердження прийняття Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р., рішення за наслідками розгляду такої заяви (скарги) кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2.

До того ж, у судовому засіданні 30.10.2014р. повноважний представник позивача на відповідне питання суду зазначив, що безпосередньо позивач - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. з відповідною заявою щодо протиправної бездіяльності ОВК з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 при прийнятті та розгляді документів дільничної виборчої комісії, зокрема, №510309, не звертався.

Натомість, як вбачається з наданої повноважним представником відповідача, та наявної у справі заяви від 27.10.2014р. №190, поданої кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р., заявник просить визнати протиправною бездіяльність щодо не розгляду актів суб'єктів виборчого процесу про порушення законодавства про вибори; провести повторний підрахунок голосів; встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців, зокрема, щодо виборчої дільниці №510424, та жодним чином не щодо виборчої дільниці №510309, на бездіяльність котрої наголошено у позовній заяві.

Крім того, судом відхиляються та не приймаються до уваги посилання позивача - кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 на наявні у матеріалах справи Акти про порушення Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки додані позивачем до матеріалів адміністративного позову, та під час судового розгляду справи по суті письмові докази, жодним чином не підтверджують факт встановлених в означених актах порушень Закону України «Про вибори народних депутатів України», а відтак вказані акти не можуть бути належними доказами допущення дільничною виборчою комісією порушень вимог виборчого законодавства.

До того ж, позивачем не зазначено яким чином даний факт міг безпосередньо вплинути на підсумки голосування та підрахунку голосів, зокрема, по дільниці №510309 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №142.

Що стосується оскаржуваного позивачем рішення Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. про прийняття та врахування виборчих документів від дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №510309, то у судовому засіданні повноважний представник відповідача наголосив, що наявність такого рішення є суто припущенням позивача, оскільки вказане рішення комісією не приймалося, як станом на дату звернення позивача до суду з даним позовом, так і станом на дату сьогоднішнього судового засідання, так як засідання комісії є триваючим, та наразі ще не закінчилося. До того ж, у даному випадку це буде не рішення комісії, а зведений протокол по 142 округу.

Водночас, суд вважає за доцільне наголосити, що рішення суду не може бути прийнято на майбутнє, та не може ґрунтуватися на припущеннях, домислах, і фактичних обставинах, котрі на момент його ухвалення, хронологічно ще не відбулися, проте ймовірно можуть мати місце у майбутньому, оскільки таке рішення не буде ґрунтуватися на приписах чинного законодавства та буде суперечити законодавчо визначеним принципам і завданням адміністративного судочинства.

Відтак, судом встановлено, що позивачем - кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2, у порушення вимог ч.1 ст.71 КАС України, не доведено порушення його прав, свобод та охоронюваних законом інтересів за результатами розгляду Окружною виборчою комісією з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. заяви від 27.10.2014р. №191 «Про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у зв'язку із наявністю нерозглянутих заяв, скарг та чисельних порушень виборчого законодавства», поданої, зокрема, кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014року ОСОБА_6.

Вищевикладене спростовує твердження позивача, наведені у позовній заяві та викладені усно у судовому засіданні в ході судового розгляду справи по суті.

Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Відтак, беручи до уваги наведене та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. про визнання протиправною бездіяльності при прийнятті та розгляді документів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 щодо неприйняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців; скасування рішення про прийняття та врахування виборчих документів від дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №510309; зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309; зобов'язання встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №142 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного виборчого законодавства, отже задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 73,08грн.

Керуючись ст.ст. 158-163, 172, 176, 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 до Окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу №142 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014р. про визнання протиправною бездіяльності при прийняті та розгляді документів дільничної виборчої комісії виборчої дільниці №510309 щодо неприйняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців; скасування рішення про прийняття та врахування виборчих документів від дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів на виборчій дільниці №510309; зобов'язання провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309; зобов'язання встановити підсумки голосування в межах відповідного виборчого округу з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №510309 одномандатного виборчого округу з виборів народних депутатів України №142 у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, відмовити повністю.

2. Стягнути з Кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №142 ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08коп.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двох днів з дня її проголошення.

Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий суддя Харченко Ю.В.

Судді Глуханчук О.В.

Іванов Е.А.

30 жовтня 2014 року

.