Ухвала від 23.10.2014 по справі 815/4548/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К РА Ї Н И

23 жовтня 2014 р. Справа № 815/4548/14

Категорія: 12.3 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

доповідача - судді Стас Л.В.

суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.

за участю секретаря - Півень М.О.

за участю представника апелянта -ОСОБА_1

за участю представника відповідача -Тараненко В.М.

за участю представника третьої особи - Гудзенко Т.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Державної екологічної інспекції України, за участю третьої особи -Державної екологічної інспекції в Одеській області, про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення моральної шкоди та заробітної плати за час вимушеного прогулу

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_4 звернувся з позовом до Державної екологічної інспекції України, в якому просив визнати незаконним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції України №211-о від 11.07.2014 року "Про припинення перебування на державній службі ОСОБА_4."; поновити ОСОБА_4, на державній службі на посаді начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області; стягнути з Державної екологічної інспекції в Одеській області 10000 грн. завданої моральної шкоди та заробітну плату за час вимушеного прогулу, посилаючись на те, що підставою для прийняття такого рішення став лист голови Одеської обласної державної адміністрації №01/02-38/3628 від 18.06.2014 року стосовно того, що позивачем була порушена присяга державного службовця, так як він вступив на державну службу на підставі не чинних документів про освіту. Проте позивач зазначає, що станом на початок служби на посаді начальника Держекоінспекції в Одеській області у нього був диплом про вищу освіту та спеціальні уміння та спеціальні знання, достатні для виконання професійних завдань та обов'язків.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року - у задоволенні позову відмовлено.

В апеляційній скарзі, ОСОБА_4,посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 11.09.2014 року -скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.

Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом Голови Держекоінспекції України від 13.12.2011 року №87-о ОСОБА_4 призначений на посаду начальника Держекоінспекції в Одеській області - головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Одеської області Держекоінспекції України порядком переведення з Державної екологічної інспекції в Одеській області (а.с. 138).

Наказом голови Держекоінспекції України від 11.07.2014 року №211-о, на підставі листа погодження Міністра екології та природних ресурсів України від 07.07.2014 року №5/1-14/82-14, листа Голови Одеської обласної державної адміністрації від 18.06.2014 року №01/02-38/3628, позивач був звільнений з займаної посади відповідно до п.6, ч.1, ст. 30 ЗУ "Про державну службу" (а.с. 5-7).

З вказаним наказом позивач був ознайомлений 17.07.2014 року.

Відповідно до Указу Президента України від 09.12.2010 № 1085/2010 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" Міністерство охорони навколишнього природного середовища України реорганізовано та утворено Міністерство екології та природних ресурсів України, Державну екологічну інспекцію України, Державну службу геології та надр України.

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України 13 квітня 2011 року № 454/2011, Державна екологічна інспекція є центральним органом виконавчої влади, і входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

Згідно пункту 7 Положення про Державну екологічну інспекцію України, Державна екологічна інспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, морські екологічні інспекції (Азовська, Азово-Чорноморська, Північно-Західного регіону Чорного моря).

Підпунктом 3 пункту 5 Положення про Державну екологічну інспекцію України, Державна екологічна інспекція України з метою організації своєї діяльності: контролює діяльність територіальних органів Держекоінспекції України;

Пунктом 9 цього Положення закріплено, Державна екологічна інспекція України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства та доручень Міністра видає накази організаційно - розпорядчого характеру, які підписує Голова Держекоінспекції України.

Згідно ст. 4 ЗУ "Про державну службу" право на державну службу мають громадяни України незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової і національної приналежності, статі, політичних поглядів, релігійних переконань, місця проживання, які одержали відповідну освіту і професійну підготовку та пройшли у встановленому порядку конкурсний відбір, або за іншою процедурою, передбаченою Кабінетом Міністрів України.

Довідником типових професійно-кваліфікаційних характеристик посад державних службовців, затвердженим наказом Національного агентства України з питань державної служби, визначені вимоги до освітнього та освітньо-кваліфікаційного рівня керівника територіального органу центрального органу виконавчої влади, зокрема наявність вищої освіти відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра або спеціаліста.

Як вбачається з матеріалів справи, згідно листа Одеського національного політехнічного університету від 14.09.2010 року №311/84, ОСОБА_4 наказом від 10.07.1991 року №515-к зарахований студентом 1-го курсу заочного факультету Одеського ордена Трудового Червоного Прапора політехнічного інституту.

Наказом від 16.07.1992 року №539-к відрахований з інституту за академічну неуспішність (а.с. 88).

Також у вказаному листі повідомлено, що диплом НОМЕР_1 від 20.06.1997 року Одеським державним політехнічним університетом не видавався.

Крім того, в інформаційній базі "Освіта" дані про видачу ОСОБА_4 диплому НОМЕР_1 від 20.06.1997 року відсутні.

Позивач заперечував вказану обставину, посилаючись на те, що на підставі диплому НОМЕР_1 він вступив до Одеського національного університету ім.. І.І. Мечнікова для отримання другої вищої освіти та в 2013 році отримав другу вищу освіту за спеціальністю "гідрогеологія", що підтверджується дипломом бакалавра НОМЕР_2 та дипломом магістра НОМЕР_3 (а.с. 8).

З матеріалів справи також вбачається, що постановою слідчого СВ Приморського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області від 07.02.2014 року про закриття кримінального провадження зазначено, що проведеними слідчо-оперативними заходами встановити факт підробки диплому НОМЕР_1 від 20.07.1991 року, в ході досудового слідства не надалось можливим, в зв'язку з його відсутністю.

Згідно листа прокуратури Одеської області від 18.07.2014 року №07/1/4-497вих-14 Приморським РВ ОМУ ГУМВ України поводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню №12013170111000053 розпочатому 13.03.2013 року за фактом виготовлення завідомо неправдивого документу - диплому спеціаліста про закінчення Одеського державного політехнічного університету на ім'я ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1, ст. 358 КК України та остаточне рішення по кримінальному провадженню не прийняте (а.с. 93).

Наказ про припинення перебування на державній службі позивача відповідно до ЗУ "Про центральні органи виконавчої влади" від 17.03.2011 року №3166-VІ та Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №452 був погоджений міністром Екології та природних ресурсів України згідно листа Мінприроди України №5/1-14/8292-14 від 09.07.2014 року (а.с. 91).

З огляду на наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що на час прийняття ОСОБА_4 21.07.2007 року на державну службу на посаду як заступника начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області, як спеціального підрозділу Мінприроди, так і призначення 13.12.2011 року ОСОБА_4 на посаду начальника Державної екологічної інспекції в Одеській області, як територіального органу Держекоінспекції України, він не мав вищої освіти.

Згідно п.6, ч.1, ст. 30 "Про державну службу" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, державна служба припиняється у разі: відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги, передбаченої статтею 17 цього Закону.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо.

Враховуючи те, що позивачем було допущено порушення присяги державного службовця, що виразилось у наданні при призначенні на посаду начальника Держекоінспекції в Одеській області фіктивного диплома НОМЕР_1 від 20.06.1997 року та внесенні в автобіографію завідомо неправдивих відомостей щодо вищої освіти, що потягло за собою підрив довіри громадськості до Держекоінспекції в Одеській області, призвело до приниження державного органу в обличчі громадян, та потягло за собою порушення присяги державного службовця, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо правомірності наказу відповідача.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив всі обставини справи, прийняв постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС

України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_4 до Державної екологічної інспекції України, за участю третьої особи на боці відповідачів без самостійних вимог на предмет спору Державної екологічної інспекції в Одеській області, про визнання незаконним та скасування наказу, поновлення на посаді, стягнення моральної шкоди та заробітної плати за час вимушеного прогулу - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлено 28 жовтня 2014 року.

Головуючий:

Судді: