Постанова від 16.09.2014 по справі 808/3026/14

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 вересня 2014 року 10:20Справа № 808/3026/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Чернової Ж.М. розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду м.Запоріжжя адміністративну справу

за позовом: Прокурора Веселівського району Запорізької області

до: Веселівської районної ради Запорізької області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Головне управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, ОСОБА_2

про: скасування розпорядження та рішення,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Веселівського району Запорізького району звернувся до суду із позовом до Веселівської районної ради Запорізької області, до третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головного управління Державної казначейської служби у Запорізькій області, ОСОБА_2, у якому просить визнати протиправним і скасувати розпорядження Голови районної ради №57-К від 15.11.2011 про проведення на посаду начальника фінансово-господарського відділу головного бухгалтера Веселівської районної ради ОСОБА_2; визнати протиправним і скасувати рішення 15 сесії Веселівської районної ради №39 від 29.11.2012 «Про призначення на посаду», яким затверджено розпорядження голови районної ради №57-К від 15.11.2011.

Прокурор позов обгрунтовує тим, що рішенням 15 сесії Веселівської районної ради №39 від 29.11.2012 «Про призначення на посаду», надано згоду на прийняття на посаду начальника фінансово-господарського відділу, головного бухгалтера районної ради фахівця, який не повністю відповідає вимогам бюджетного законодавства, та затверджено розпорядження голови Веселівської районної ради № 57-к від 15.11.2011 про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника фінансово- господарського відділу, головного бухгалтера, яка відповідно до записів у трудовій книжці не мала необхідного для призначення на посаду головного бухгалтера стажу роботи та на керівних посадах не працювала. Вважаючи вказані рішення протиправними просить іх скасувати.

Відповідач прибув у судове засідання, проти позову заперечує, вважає що нормативними актами України про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» не передбачено погодження посади головного бухгалтера з управлінням казначейської служби.

Від Головного управління Державної казначейської служби у Запорізькій області надійшли письмові пояснення аналогічні тим, що викладені прокурором в позовній заяві. Просить позов задовольнити.

ОСОБА_2 проти позову також заперечує, з тих самих підстав що і відповідач.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.

Згідно з ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін на минулих судових засіданях, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, прийшов до наступного висновку.

18.10.2013 до прокуратури Веселівського району з прокуратури Запорізької області надійшов лист заступника начальника Головного управління Державної казначейської служби в Запорізькій області Буліскерія Л.В. щодо порушень вимог бюджетного законодавства при призначенні на посаду головного бухгалтера Веселівської районної ради ОСОБА_2.

Проведеною прокуратурою району перевіркою встановлено, що при призначенні на посаду начальника фінансово-господарського відділу, головного бухгалтера ОСОБА_2 допущено грубе порушення Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Бюджетного кодексу України.

Так, відповідно до ч.2 ст.5 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», на посаду можуть бути призначені особи, які мають відповідну освіту і професійну підготовку, володіють державною мовою.

Згідно з ч. 3 ст. 56 Бюджетного кодексу України, завдання та функціональні обов'язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби у бюджетних установах - головного бухгалтера та вимоги щодо його професійно-кваліфікаційного рівня визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.п. 2, 11 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №59 від 26.01.2011, головний бухгалтер (особа, що претендує на посаду головного бухгалтера) повинен мати повну вищу освіту відповідного професійного спрямування за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста, стаж роботи за фахом не менш, як три роки, досвід роботи на керівних посадах, не менш як два роки.

Відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до компетенції голови районної ради відноситься призначення та звільнення керівників та інших працівників структурних підрозділів виконавчого апарату ради.

Всупереч вимогам вказаних положень, розпорядженням голови Веселівської районної ради №57-к від 15.11.2011 на посаду начальника фінансово-господарського відділу, головного бухгалтера призначено ОСОБА_2, яка відповідно до записів у трудовій книжці не мала необхідного для призначення на посаду головного бухгалтера стажу роботи та на керівних посадах не працювала.

Рішенням 15 сесії Веселівської районної ради №39 від 29.11.2012 «Про призначення на посаду», надано згоду на прийняття на посаду начальника фінансово-господарського відділу, головного бухгалтера районної ради фахівця, який не повністю відповідає вимогам бюджетного законодавства, та затверджено розпорядження голови Веселівської районної ради №57-к від 15.11.2011 про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника фінансово- господарського відділу, головного бухгалтера.

Згідно з ч. 3 ст. 56 Бюджетного кодексу України призначення та звільнення головного бухгалтера бюджетної установи здійснюються за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, відповідно до законодавства про працю з урахуванням типових професійно - кваліфікаційних характеристик головного бухгалтера бюджетної установи, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 18 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи передбачено, що організація та координація діяльності головного бухгалтера, контроль за виконанням ним своїх повноважень здійснюються Казначейством шляхом погодження призначення на посаду та звільнення з посади головного бухгалтера, проведення оцінки його діяльності.

Однак, розпорядженням голови Веселівської районної ради ОСОБА_2 призначено на посаду без погодження з органом Державної казначейської служби у Веселівському районі.

Прокурор зазначає, що у зв'язку з призначенням ОСОБА_2 на посаду головного бухгалтера Веселівської районної ради з порушенням вимог діючого законодавства, Головним управлінням Державної казначейської служби не може бути проведено оцінювання діяльності, оскільки згідно з п.10 Типового положення про бухгалтерську службу, звітність та документи, підписані особою, призначеною на посаду головного бухгалтера без дотримання вимог щодо призначення на посаду бухгалтера бюджетної установи, органами Казначейства не приймаються. Таким чином, недотримання порядку призначення на посаду головного бухгалтера призводить не лише до неможливості належного виконання бюджетного законодавства Веселівською районною радою, а й до неможливості належного застосування контрольних повноважень Головним Управлінням Державної казначейської служби.

Згідно зі ст. 20 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування», служба в органах місцевого самоврядування припиняється у разі виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування.

Незважаючі на вимоги вищевказаних нормативно-правових актів, голова Веселівської районної ради Масалов В.В. призначив на посаду начальника фінансово-господарського відділу головного бухгалтера ОСОБА_2, яка не відповідає вимогам бюджетного законодавства, передбачених для заміщення посади головного бухгалтера бюджетної установи.

З приводу порушення порядку призначення на посаду головного бухгалтера, Масалов В.В. пояснив, що прийняття на посаду ОСОБА_2 обумовлювалась гострою виробничою необхідністю, яка була викликана потребою своєчасної виплати заробітної плати працівникам районної ради, виконання районного бюджету складанням квартального та річного звітів, оскільки у зв'язку з відсутністю спеціаліста з відповідною фаховою підготовкою дана робота не могла бути виконана.

Однак, відповідно до п. 17 Типового положення про бухгалтерську службу бюджетної установи у разі тимчасової відсутності головного бухгалтера виконання його обов'язків покладається на заступника головного бухгалтера, а у разі відсутності заступника головного бухгалтера відповідно до наказу керівника бюджетної установи - на іншого працівника бухгалтерської служби. Таким чином, існувала реальна можливість забезпечити належну діяльність фінансово-господарського відділу Веселівської районної ради, не допускаючи порушень законодавства, зокрема Бюджетного Кодексу.

На підтвердження своїх доводів Масалов В.В. пояснив, що Законом України «Про місцеве самоврядування» не передбачено виконання вимог Бюджетного Кодексу. Таке твердження суперечить положенням Конституції України щодо обов'язковості неухильного дотримання Конституції та Законів України.

Опитана ОСОБА_2, яка займає посаду начальника фінансово- господарського відділу, головного бухгалтера, у своїх поясненнях підтвердила, що досвіду роботи під час приймання на роботу, на керівних посадах не мала, на посаді бухгалтера не працювала, таким чином позивач прийшов до висновку, що професійний рівень не відповідає вимогам, передбаченим Законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», Бюджетним кодексомУкраїни та Типовим положенням про бухгалтерську службу бюджетної установи.

Таким чином, перевіркою встановлено, що розпорядження голови Веселівської районної ради №57-К від 15.11.2011 та рішення 15 сесії Веселівської районної ради №39 від 29.11.2012 "Про призначення на посаду", яким затверджено розпорядження голови Веселівської районної ради №57-К від 15.11.2011, прийнято з порушенням вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню як незаконне.

У зв'язку з виявленням даного порушення, 11.01.2014 прокурором Веселівського району до голови Веселівської районної ради внесено подання про усунення порушень вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», причин та умов, що їм сприяли. Даним поданням прокурор вимагав розглянути подання в 30-денний термін з дня його отримання Веселівською районною радою та вжити заходів щодо усунення виявлених порушень щодо порядку призначення на посаду головного бухгалтера Веселівської районної ради, причин та умов, що їм сприяли, а також недопущення їх у подальшому.

Листом Веселівської районної ради від 06.02.2014 за вихідним номером 46/01-25 прокуратуру району повідомлено про те, що подання прокурора підлягає розгляду на засіданнях постійних комісій районної ради, які плануються в лютому-березні 2014 року.

21.03.2014 до прокуратури району надійшов лист Веселівської районної ради за вихідним номером 74-116 вих.-14 про те, що в лютому-березні 2014 року засідання постійних комісій не проводилось, розгляд подання планується провести на засіданні постійних комісій в квітні 2014 року.

16.04.2014 Веселівською районною радою у листі від 15.04.2014 за вихідним номером 116/01-25 повідомлено прокуратуру району про проведення 16 квітня 2014 року 26 чергової сесії, до порядку денного якої включено питання про розгляд подання прокурора про усунення порушень вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», причин та умов, що їм сприяли.

16.04.2014 на 26 черговій сесії Веселівської районної ради прийнято рішення, яким подання прокурора району про усунення порушень вимог Бюджетного кодексу України, Закону України «Про органи місцевого самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», причин та умов, що їм сприяли, відхилено. 23.04.2014 за вихідним номером 125/01-25 до прокуратури району з Веселівської районної ради надійшли відповідні матеріали про відхилення подання прокурора, згідно з рішенням 26 сесії 6 скликання Веселівської районної ради від 16.04.2014.

Прокурор вважає, що вказане подання прокурора відхилено сесією Веселівської районної ради незаконно, а рішення 15 сесії Веселівської районної ради №39 від 29.11.2012 "Про призначення на посаду", яким затверджено розпорядження голови районної ради №57-К від 15.11.2011, є таким, що суперечить діючому законодавству.

Згідно з ч. 5 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», у разі відхилення подання в цілому чи частково прокурор може звернутися до суду щодо визнання незаконним нормативно-правового акта відповідного органу повністю чи в окремій його частині; визнання протиправним рішення чи окремих його положень і щодо скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень; визнання протиправними дій чи бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії або утриматися від вчинення певних дій.

Відповідно до ч. 6 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», для звернення прокурора з позовом до суду встановлюється 15-денний строк, що обчислюється з дня одержання повідомлення про відхилення подання або в разі неповідомлення прокурора про результати розгляду подання з дня закінчення визначеного прокурором строку для його розгляду.

Відповідно до статті 56 Бюджетного кодексу України (в редакції від 01.10.2011) призначення та звільнення головного бухгалтера бюджетної установи здійснюються за погодженням з Державною казначейською службою України відповідно до законодавства про працю з урахуванням типових професійно-кваліфікаційних характеристик головного бухгалтера бюджетної установи, затверджених Кабінетом Міністрів України. Завдання та функціональні обов'язки бухгалтерської служби бюджетної установи, повноваження її керівника - головного бухгалтера та вимоги до його професійно-кваліфікаційного рівня визначено Типовим положенням про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 2011 року №59. Пунктом 9 Типового положення (в редакції від 01.03.2011) передбачено, що призначення та звільнення з посади головного бухгалтера бюджетної установи, яка є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, здійснюється керівником бюджетної установи відповідно до законодавства про працю з урахуванням вимог до професійно-кваліфікаційного рівня за погодженням з органом Державної казначейської служби України за місцем обслуговування бюджетної установи.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів. Відповідно до ст. 20 цього Закону при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право вносити подання та звертатися до суду в передбачених законом випадках.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4)безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6)розсудливо; 7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2, 4 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, позовні вимоги Прокурора Веселівського району Запорізької області підлягають задоволенню, а оскаржувані рішення - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 2, 7, 11, 71, 158-163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати розпорядження Голови районної ради №57-К від 15.11.2011 про проведення на посаду начальника фінансово-господарського відділу головного бухгалтера Веселівської районної ради ОСОБА_2.

Визнати протиправним і скасувати рішення 15 сесії Веселівської районної ради №39 від 29.11.2012 «Про призначення на посаду», яким затверджено розпорядження голови районної ради №57-К від 15.11.2011.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М.Чернова