Справа № 188/1141/14-а
Провадження № 2-а/188/45/2014
14 жовтня 2014 року суддя Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області Бурда П.О. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації про визнання неправомірною відмови щодо перерахунку допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку і зобов'язання вчинити певні дії,
27 червня 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання неправомірними дій відповідача по нарахуванню та виплаті сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 10 травня 2013 року по 27 червня 2014 року до досягнення дитиною трьохрічного віку протиправними, зобов'язання відповідача здійснити на її користь перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку за період з 10 травня 2013 року по 27 червня 2014 року в розмірі, передбаченому ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», з урахуванням проведених виплат, посилаючись на те, що 21 березня 2013 року вона народила дитину - сина ОСОБА_2 і згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» вона перебуває на обліку у відповідача по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Щомісячний розмір цієї допомоги, на думку позивачки, не відповідає вимогам вказаного Закону.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, але всупереч вимогам вказаного Закону відповідач сплачує їй допомогу на дитину в розмірах менших ніж вказано в Законі.
Позивачка просить визнати дії Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за період з 10 травня 2013 року по 27 червня 2014 року протиправними, зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплатити недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за період з 10 травня 2013 року по 27 червня 2014 року включно з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період, зобов'язати відповідача виплачувати щомісячно, починаючи з 27 червня 2014 року до закінчення строку, передбаченої законом виплати їй державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
У справі постановлено ухвалу про відкриття скороченого провадження.
Відповідач надав суду письмові заперечення, в яких посилається на вимоги ст. 99 КАСУ, так як позивачкою пропущено строк позовної давності, адже остання звернулася до Управління праці тільки 27.06.2014 р., причину попуску строку суду не повідомила.
Також представник відповідача посилається на те, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводиться відповідно до вимог закону, зокрема з врахуванням Закону України «Про Державну допомогу сім'ям з дітьми» (із змінами та доповненнями) та Постанови Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 27.12.2001 р. № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ї з дітьми" та постанов КМУ від 15.03.2006 р. № 3111 та від 11.01.2007 р. № 13 "Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми".
Відповідач зазначає, що відповідно до вимог ч. 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
На думку відповідача, немає законних підстав на стягнення коштів та виплату допомоги на догляд за дитиною до трьох років у вказаному позивачем розміру і просить в задоволенні позовних вимог відмовити.
Також відповідач зазначив, що з 01 липня 2014 року нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 припинена згідно змін, внесених до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на підставі Закону України від 27.03.2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні».
Вивчивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1, особа якої підтверджується копією паспорту громадянина України, згідно з свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1, виданим 04.04.2013 року, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з чим перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та отримує грошову допомогу, як застрахована особа, у розмірі 130,00 грн., виплату якої здійснює Управління соціального захисту населення Петропавлівської РДА Дніпропетровської області, що не заперечується відповідачем.
Позивачка 23.06.2014 року зверталася до відповідача з вимогою про перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною до трьох років та отримала відмову від 01.07.2014 року.
Ухвалою Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області від 25.12.2013 року позовні вимоги позивачки до відповідача про визнання неправомірними дій відповідача по нарахуванню та виплаті сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та про зобов'язання здійснити перерахунок зазначених виплат в частині заявлених вимог з 10.05.2013 р. по 26.12.2013 р. залишені без розгляду у з'язку з пропуском строку позовної давності, передбаченого ст.99 КАСУ.
Суд не погоджується з доводами, зазначеними відповідачем у письмових запереченнях щодо відмови в задоволенні адміністративного позову з наступних підстав.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлений Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", який є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов'язані з призначення та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей.
Статтею 5 цього Закону визначено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо нарахування та виплати допомоги сім'ям з дітьми до досягнення нею трирічного віку.
Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені статтею 14 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги.
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. З аналізу цієї норми не вбачається, що Кабінету Міністрів України делеговані функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно - курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням" (Закон № 2240).
Статтею 1 Закон України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням" визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, догляду за малолітньою дитиною, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із народженням дитини, смертю застрахованої особи або членів її сім ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням" страховий випадок - подія, з настанням якої виникає право застрахованої особи або членів її сім'ї на отримання матеріального забезпечення або соціальних послуг за цим Законом.
Відповідно до ст.ст. 4, 5, 29, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Одним із принципів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням є державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав.
Право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має застрахована особа (один із батьків дитини, усиновитель, баба, дід, інший родич або опікун), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни до Закону № 2240-111 та виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу 11 Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-111.
Пунктом 2 розділу 111 Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ 11 цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Конституційним Судом України рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-111, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.
Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-УІ "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VІ "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VІ) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-111 призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався. Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-111 на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Оскільки ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік", ані Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", не встановлювалось на 2011 р. та на 2012 р. іншій, ніж у Законі № 2240-ІІІ розмір допомоги, а положення Постанови КМУ № 1751 "Про порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" від 27.12.2001 р. було затверджене саме на виконання Закону № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (п.1), то застосовувати зазначену постанову Кабінету Міністрів України до особи, яка застрахована в системі загальнообов'язкового страхування неможливо, оскільки на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-ІІІ), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Аналогічна позиція висловлена Верховним судом України в постанові від 25 грудня 2012 року: Законом України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" також не встановлювався іншій розмір вказаного виду допомоги, ніж у Законі України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням".
27.03.2014 року з Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» на підставі Закону України від 27.03.2014 року № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» з 01 липня 2014 року виключено розділ IV "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку".
У зв'язку з чим Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області з 01 липня 2014 року припинило нарахування та виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як застрахованим особам, до яких відноситься позивачка, так і незастрахованим особам.
Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що оскільки спір виник щодо виплати допомоги особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, то на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням", відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі до 01 липня 2014 року в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного, статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням або похованням", керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163, 183-2 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області про визнання неправомірною відмову суб'єкта владних повноважень щодо донарахування щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 27 грудня 2013 року до 27 червня 2014 року.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплатити їй недоплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, починаючи з 27 грудня 2013 року до 27 червня 2014 року, з урахуванням допомоги, яка була виплачена у цей період.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Петропавлівської районної державної адміністрації Дніпропетровської області виплачувати ОСОБА_1 щомісячно, починаючи з 28 червня 2014 року до досягнення дитиною трьох років, але не більше, ніж до 01.07.2014 року, державну допомогу по догляду за сином - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 трирічного віку в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом .
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду області через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя П. О. Бурда