Постанова від 20.12.2013 по справі 461/13506/13-а

Справа № 461/13506/13-а

Категорія 45

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.12.2013 року Галицький районий суд м.Львова в складі:

головуючого-судді Стрельбицького В.В.,

при секретарі Тарапацькому Т.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Шокоооооооолад» до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про скасування розпорядження,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, в якому просить скасувати розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 18.09.2013р. № 394 про приведення фасаду будинку № 3 на вул. Сербській до попереднього стану.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що оскаржуваним розпорядженням зобов'язано позивача в особі директора Дубового В.Б. привести фасад будинку №3 на вул.Сербській до попереднього стану: за власні кошти демонтувати самовільно встановлені технічно-декоративні елементи на головному фасаді будинку. Однак, ані Положенням про Галицьку районну адміністрацію, ані Положенням про розмежування повноважень, Галицькій районній адміністрації не надано повноважень щодо здійснення контролю за використанням пам'яток архітектури національного значення, тим більше - видавати будь-які розпорядження, які стосуються цього питання.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву, згідно якої позов підтримує та просить розглядати справу у його відсутності.

Представник відповідача повторно в судове засідання не з'явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи, однак не надав суду належних доказів поважності причин неявки у судове засідання. Відповідно до ч.4 ст.128 КАС України, суд ухвалив розглядати справу у відсутності представника відповідача на підставі наявних в справі доказів, оскільки вважає такі достатніми для прийняття законного та обґрунтованого рішення.

Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Відповідно до ст.6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів належним і неупередженим судом.

Згідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.

Судом встановлено, що 18.09.2013р. Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради було видано розпорядження № 394 про приведення фасаду будинку № 3 на вул. Сербській до попереднього стану /а.с.5/. Даним розпорядженням зобов'язано ТзОВ «Шокоооооооолад», в особі директора Дубового В.Б., привести фасад будинку № 3 на вул. Сербській до попереднього стану: за власні кошти демонтувати самовільно встановлені технічно-декоративні елементи на головному фасаді будинку.

Також, судом встановлено, що будинок № 3 на вул. Сербській у м. Львові є пам'яткою архітектури національного значення та належить на праві приватної власності ТзОВ «Шокоооооооолад», що стверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності /а.с.30/. Даний будинок відноситься до нежитлового фонду.

Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 Положення про Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради, затвердженого рішенням виконкому ЛМР від 06.01.2012р. № 4, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради є виконавчим органом Львівської міської ради. Підпунктами 3.5., 3.6. пункту 3 Положення про Галицьку районну адміністрацію Голова районної адміністрації у межах своїх повноважень і на виконання завдань районної адміністрації видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання всіма органами, підприємствами, установами, організаціями, посадовими особами та громадянами на території району, видає доручення. Голова районної адміністрації здійснює свої повноваження відповідно до цього Положення, а також виконує завдання, визначені ухвалами міської ради, рішеннями виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови.

Правовий режим використання об'єктів культурної спадщини регулюється Законом України «Про охорону культурної спадщини».

Відповідно до приписів статті 13 Закону України «Про охорону культурної спадщини», об'єкти культурної спадщини розподіляються на дві категорії: пам'ятки національного значення та пам'ятки місцевого значення.

Повноваженнями щодо здійснення контролю за збереженням об'єктів культурної спадщини, Закон України «Про охорону культурної спадщини» наділяє відповідні органи охорони культурної спадщини, в залежності від категорії об'єкта культурної спадщини (національного чи місцевого значення).

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про охорону культурної спадщини», державне управління у сфері охорони культурної спадщини покладається на Кабінет Міністрів України, спеціально уповноважені органи охорони культурної спадщини. До спеціально уповноважених органів охорони культурної спадщини належать: центральні органи виконавчої влади, що забезпечують формування та реалізують державну політику у сфері охорони культурної спадщини; орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим; обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації; виконавчий орган сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до п. 18 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про охорону культурної спадщини», видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам'яток національного значення, припинення робіт на цих пам'ятках, їхніх територіях та в зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених місць, якщо ці роботи здійснюються за відсутності затверджених або погоджених із відповідними органами охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених цим Законом, дозволів або з відхиленням від них - належить виключно до компетенції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Таким органом є Міністерство культури України.

Законом України «Про охорону культурної спадщини» не надано повноважень виконавчим органам сільських, селищних та міських рад на видачу розпоряджень щодо охорони пам'яток національного значення.

Згідно приписів п.9 ч.2 ст. 6 Закону України «Про охорону культурної спадщини», виконавчі органи сільських, селищних та міських рад можуть видавати розпорядження та приписи щодо охорони пам'яток місцевого значення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, враховуючи те, що будинок № 3 на вул. Сербській у м. Львові є пам'яткою національного значення та на нього розповсюджується сфера дії Закону України «Про охорону культурної спадщини», то видавати розпорядження та приписи щодо охорони цієї пам'ятки має право лише центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини, а не виконавчий орган міської ради, а тому, при видачі Галицькою районною адміністрацією Львівської міської ради розпорядження 18.09.2013р. № 394 про приведення фасаду будинку № 3 на вул. Сербській до попереднього стану - вона вийшла за межі своїх повноважень, передбачених Законом України «Про охорону культурної спадщини». Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ТзОВ «Шокоооооооолад» слід задоволити.

Керуючись ст.ст.7-12, 14, 86, 158- 163 КАС України, Законом України «Про охорону культурної спадщини», суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Скасувати розпорядження Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 18.09.2013р. № 394 про приведення фасаду будинку № 3 на вул. Сербській до попереднього стану.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Шокоооооооолад» 68 (шістдесят вісім) гривень 82 копійки - витрат понесених у зв'язку із сплатою судового збору з місцевого бюджету м.Львова.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10-ти днів з дня її проголошення.

Суддя: Стрельбицький В.В.