Постанова від 24.10.2014 по справі 379/2308/14-а

Справа № 379/2308/14-а

2-а/379/164/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.10.2014 року м.Тараща

Суддя Таращанського районного суду Київської області Бойко М.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії , -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом, мотивуючи тим, що він є потерпілим від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії інвалідом 2-ої групи, захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС і просить суд визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Таращанському районі Київської області щодо заниженого нарахування йому пенсії 10.05.2013 року протиправними та зобов'язати відповідача провести з 10.05.2013 року перерахунок пенсії за інвалідністю пов'язаною з аварією на ЧАЕС, виходячи із довідок про заробіток за час його знаходження на ЧАЕС, виданих Київською обласною філією ПАТ «Укртелеком» за № 60 від 10 травня 2013 року та за № 120 від 23.09.2013 року за 16 днів серпня 1986 року (з урахуванням подвійної оплати праці у вихідні дні) відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210, та виплатити йому з 10.05.2013 року недонараховані суми пенсії.

В обґрунтування свого позову зазначив, що він перебуваючи в трудових відносинах з Таращанським районним вузлом зв'язку за відрядженням з 10.08.1986 року по 25.08.1986 року працював в зоні відчуження, на посаді електромонтера електрозв'язку і його заробітна плата за роботу у зоні відчуження за вказаний період часу становила 698,00 крб., з них премія за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження становила -199,60 крб.. Дане підтверджується довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії від 23 вересня 2013 року № 120 та первинною довідкою за № 10 від 31.01.1997 року. В травні 2013 року він звернувся до УПФ України в Таращанському районі Київської області з письмовою заявою з проханням провести перерахунок пенсії з урахуванням заробітної плати та премії за період виконання службових повноважень. При цьому до даної заяви ним було надано первинні документи, саме копія маршрутного листа та довідки про підвищену заробітну плату № 60 від 10.05.2013 року. На вимогу УПФ він неодноразово брав різні довідки (з розшифруванням кожної суми окремо), проте прийнявши дані довідки його знову заставляли брати інші. Проте офіційну відповідь від УПФ України в Таращанському районі Київської області, він отримав лише 20.02.2014 року (відмову за № 1092/03 від 20.02.2014 року -додається). Через деякий час він направивши відповідну заяву оскаржив дану відмову до Головного управління пенсійного фонду України в Київській області, а в квітні 2014 року він отримав від Головного управління пенсійного фонду України в Київській області, письмову відмову, яка датована 28.03.2014 року. В даній відмові було зазначено, що в наданій ним довідці за № 120 від 23.09.2013 року не відображено, що нарахування премії в сумі 199,60 крб. передбачено підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7, у зв'язку з чим вона не враховується при обчисленні розміру пенсії. Проте УПФ було залишено без увагу попередні довідки в яких чітко було розмежовано заробітну плату та премію.

Відповідач надав до суду заперечення в якому зазначив, що позов вважає не обґрунтованим та просить залишити без задоволення.

Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених позивачем обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.

Суд встановив, що позивачу, як особі, що є потерпілою від аварії на ЧАЕС 1-ої категорії інвалідом 2-ої групи, захворювання пов'язане з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до його заяви від 20.05.2013 року та доданих до неї документів: довідки про заробітну плату № 60 від 16.05.2013 року, згідно з якою йому у вересні 1986 року за роботу в зоні відчуження виплачена заробітна плата в сумі 498,75крб. та премія в сумі 199,60 крб., довідки № 17-16/23 від 16.05.2013 року щодо неможливості розшифрувати заробітну плату за відсутності табелю обліку робочого часу за серпень 1986 року, виписки із наказу начальника Таращанського районного вузла зв'язку від 08.08.1986 року № 50 про відрядження в м. Чорнобиль для роботи вахтовим методом, маршрутного листа на ОСОБА_1, було проведено перерахунок від заробітної плати за роботу в зоні відчуження з 13.02.2013 року на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п. 1 «Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою КМУ від 23 листопада 2011 р. № 1210, якими встановлено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатись виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, з дати встановлення групи інвалідності - 13.02.2013 року, із заробітної плати 498,75 крб., проте без урахування премії в сумі 199,60 крб..

01.11.2013 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі з заявою про перерахунок пенсії як інваліду 2 групи з числа учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та подав повторно документи з ПАТ «Укртелеком» про відзив маршрутного листа, виписки із наказу начальника Таращанського районного відділення вузла зв'язку та авансовий звіт (там де було зазначено, що даний пенсіонер працював в зоні відчуження вахтовим методом) та надав нову виписку із наказу начальника Таращанського районного вузла зв'язку від 08.08.1986 року № 50, довідку про заробітну плату від 23.09.2013 р. № 120 за роботу в зоні відчуження за період з 10.08.1986 року по 25.08.1986 року та маршрутний лист. Управлінням Пенсійного фонду України у Таращанському районі і управлінням Пенсійного фонду України у м. Біла Церква було здійснено зустрічну перевірку щодо наявності первинних документів, які стверджують роботу по ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження ОСОБА_1. При перевірці у Таращанському цеху телекомунікаційних послуг № 8 (колишній Таращанський районний вузол зв'язку) книг особових рахунків за 1986 рік було встановлено, що у вересні місяці йому була нарахована сума - 498,75 крб., з відміткою за Чорнобиль та 199,60 крб. - премія з такою ж відміткою. Наказ про відрядження до м. Чорнобиль для роботи в Чорнобильському РВЗ, та маршрутні листи - відсутні. Наказ про преміювання ОСОБА_1 в зоні ЧАЕС в організації відсутній. При перевірці у центрі поштового зв'язку №1 м. Біла Церква в книзі виробничих наказів начальника Таращанського районного вузла зв'язку було виявлено наказ № 50 від 08.08.1986 року згідно з яким ОСОБА_1 був відряджений в м. Чорнобиль для робіт в Чорнобильському РВЗ з 10.08.1986 року по 25.08.1986 року.

Оскільки в довідці про заробітну плату від 23.09.2013 р. № 120 не було відображено, що нарахування премії в сумі 199,60 крб. передбачено підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7, то у зв'яку з цим вона не була врахована при обчисленні розміру пенсії. Тому позивачу було проведено перерахунок пенсії з 01.11.2013 року із заробітної плати 498,75 крб. за роботу в зоні відчуження з 10.08.1986 р. по 25.08.1986 р., тобто не за повний місяць, як по роботі вахтовим методом, а за 16 днів, що призвело до збільшення розміру пенсії, розмір якої був визначений в сумі 3933,54 грн., з якої 3163,14 грн. - основний розмір пенсії з урахуванням коефіцієнтів; 5,20 грн. - доплата до пенсії непрацюючому пенсіонеру, проживаючому в зоні посиленого радіоекологічного контролю (ст.39); 357,60 грн. - додаткова пенсія інваліду 2-ої групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст.49); 357,60 грн. - підвищення особі, прирівняній до інваліда війни 2 групи; 50,00 грн. - щомісячна цільова грошова допомога на проживання інваліду війни.

07.02.2014 року позивач знову звернувся до відповідача із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням заробленої ним преміальної оплати за роботи, пов'язані з наслідками аварії на ЧАЕС в м. Чорнобиль з 10 серпня по 25 серпня 1986 року, надавши довідку від 05.02.2014 року № 19-1, в якій заробітна плата вказана загальною сумою - 698,00 крб., а в матеріалах пенсійної справи зазначено, що ця сума складається із заробітної плати в сумі 498,75 крб. та премії 199,60 крб. В зв'язку з цим йому було відмовлено в перерахунку пенсії про що ним 20.02.2014 року було отримано відмову від управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області за № 1092/03.

Через деякий час він, направивши відповідну заяву, оскаржив дану відмову до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, звідки в квітні 2014 року отримав письмову відмову, яка датована 28.03.2014 року. В даній відмові було зазначено, що в наданій ним довідці за № 120 від 23.09.2013 року не відображено, що нарахування премії в сумі 199,60 крб. передбачено підпунктом 3 пунктом 1 постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7, у зв'язку з чим вона не враховується при обчисленні розміру пенсії. Проте УПФ було залишено без увагу попередні довідки в яких чітко було розмежовано заробітну плату та премію.

Згідно ч. 4 статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Згідно п. 17 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Виходячи із аналізу вказаних норм законодавства, суд приходить до висновку, що довідка про заробітну плату № 60 від 16 травня 2013 року, видана Київською обласною філією ПАТ «Укртелеком» відображає фактичний розмір сплаченої ще у 1986 році суми заробітної плати та премії за роботу позивача під час його відрядження до м. Чорнобиль в період часу з 10.08.1986 року по 25.08.1986 року, пов'язаної з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, виплата якої була проведена Таращанським районним вузлом зв'язку у вересні 1986 року, тобто 28 років тому, що відображено в особовому рахунку ОСОБА_1 за 1986 рік, згідно з яким заробітна плата була нарахована та виплачена в сумі 498,75 крб., а премія в сумі - 199,60 крб., що знайшло своє підтвердження під час зустрічної перевірки проведеної управлінням ПФУ у Таращанському районі (акт №20 від 16.10.2013 року) згідно з якою при перевірці у Таращанському цеху телекомунікаційних послуг № 8 (колишній Таращанський районний вузол зв'язку) книги особових рахунків за 1986 рік було встановлено, що у вересні місяці позивачу була нарахована сума заробітної плати - 498,75 крб., з відміткою за Чорнобиль та 199,60 крб. - премія з такою ж відміткою.

Відповідно до п. 4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 від 05.06.1986 року та відповідно до підпункту 4 п. 1 постанови Ради Міністрів УРСР № 207-7 від 10.06.1986 року працівникам, зайнятим на ліквідації аварії на ЧАЕС, встановлена премія в розмірі 60% тарифної ставки (посадового окладу) в місяць, тобто встановлений максимальний розмір премії - 60%.

Згідно п. 1 постанови №153/10-43 та п.1 постанови № 524-156, постанови № 665-195 граничні норми премії слід нараховувати з вказаних підвищених тарифних ставок. Тому дія постанов розповсюджувалась на всіх, хто брав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Як свідчить позиція Європейського суду з прав людини у справі Yvonne vаn Duyn V. Ноme Оffiсе (Саsе 41/74 Duyn V. Ноme Оffiсе) принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, в даному випадку це різне трактування порядку розрахунку розміру заробітної плати, для перерахунку пенсії така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичної особи без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичної особи стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

Аналізуючи відмову управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі у належному та правильному проведенні перерахунку пенсії позивача з підстав того, що в довідках про його заробітну плату за період виконання ним робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження з 10.08.1986 року по 25.08.1986 року не було відображено, що нарахування премії в сумі 199,60 крб. передбачено підпунктом 3 пунктом 1 постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7, суд приходить до висновку, що вона містить формальні підстави, трактування на свій лад нормативних документів, що регулюють спірні правовідносини та призводить до порушення прав позивача на соціальний захист.

За таких обставин, суд приходить до висновку, шо позов підлягає до часткового задоволення, зобов'язавши управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі провести перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі довідки № 60 від 16 травня 2013 року, виданої Київською обласною філією ПАТ «Укртелеком» з урахуванням суми виплаченої премії відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум, оскільки в зв'язку із зверненням позивача саме 01.11.2013 року та надання ним повторно документів з ПАТ «Укртелеком» про відзив маршрутного листа, виписки із наказу начальника Таращанського районного відділення вузла зв'язку та авансового звіту (там де було зазначено, що даний пенсіонер працював в зоні відчуження вахтовим методом), нової виписки із наказу начальника Таращанського районного вузла зв'язку від 08.08.1986 року № 50, довідки про заробітну плату від 23.09.2013 р. № 120 за роботу в зоні відчуження за період з 10.08.1986 року по 25.08.1986 року, де не було відображено суму премії 199,60 крб. та маршрутного листа, в зв'язку з чим з цього числа (01.11.2013року) було проведено перерахунок пенсії позивачу, проте знову без урахування суми виплаченої премії.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 15, 54, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою КМУ від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 р. № 153/10-43, п.п. 17, 37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, ст.ст. 7, 11, 17, 99, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 256 КАС України ,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в Таращанському районі Київської області щодо заниженого нарахування пенсії (без врахування премії) ОСОБА_1 01.11.2013 року протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 60 від 16 травня 2013 року, виданої Київською обласною філією ПАТ «Укртелеком» з урахуванням суми виплаченої премії відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01 листопада 2013 року з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області шляхом подачі, в десятиденний строк з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги.

Суддя М.Г. Бойко