Постанова від 29.10.2014 по справі 751/11087/14

Справа№751/11087/14

Провадження №2-а/751/296/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2014 року м. Чернігів

Новозаводський районний суд міста Чернігова

у складі: головуючого-судді Мороз К.В.,

при секретарі Шестак К.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового зсідання справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

Встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області про визнання незаконними дії Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 8799,44 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 6041,14 грн. та індексації - 7220,05 грн.; зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області перерахувати позивачу пенсію в розмірі 84 %, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу в органах місцевого самоврядування" з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 8799,44 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 6041,14 грн. та індексації - 7220,05 грн., прокоригованими відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2000 року № 865 в редакції на момент призначення пенсії. Мотивуючи вимоги тим, що з 04.07.2011 року була звільнена і призначено пенсію державного службовця, із визначенням стажу державного службовця 14 років 23 дні. 03.10.2014 року позивач звернулась до управління ПФУ в м. Чернігові з заявою провести перерахунок пенсії та надала довідку про складові заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії № 93 від 01.10.2014 року з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 8799 грн. 44 коп., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 6041 грн. 14 коп. та індексації 7220 грн. 05 коп., за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року та на які нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду, а всього 22060 грн. 63 коп.. Але управління ПФУ в м. Чернігові відмовило у перерахунку пенсії.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала. Пояснила, що отримує пенсію з липня 2011 року і надавала довідку до управління Пенсійного фонду України без урахування сум матеріальної допомоги та індексації. Нову довідку отримала лише 01 жовтня 2014 року і звернулась до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії.

Представник відповідача у судове не з'явився, про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений ( а. с. 25). Подані письмові заперечення і клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача ( а. с. 26-27). Суд керуючись ст. 128 КАС України ухвалив судове засідання проводити у відсутності представника управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області.

Вислухавши позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області та одержує пенсію за віком згідно ЗУ "Про державну службу", що підтверджується копією довідки № 5 від 14.10.2014 року ( а. с. 9). 15 липня 2011 року ОСОБА_1 подала заяву про призначення пенсії і надала довідку про складові заробітної плати № 80 від 18 липня 2011 року затвердженої Постановою правління ПФУ 14.02.2011 N-5-1 ( а. с. 34, зворот 46-47). 03 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернулась з заявою про перерахунок пенсії ( а. с. 56) для зарахування інших виплат згідно довідки № 93 від 01.10.2014 року і надала довідку № 93 від 01 жовтня 2014 року про складові заробітної плати( а. с. 57) із визначенням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення - 8799,44 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 6041,14 грн. та індексації - 7220,05 грн. та інформації що на всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла до 01 травня 2014 року) передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).

Згідно ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст.40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (в редакції, що діяла до 24 квітня 2014 року) встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.

Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Постановою правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1 затверджено форми довідок про заробітну плату: форму довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка (винагорода) за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; форму довідки про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах, з яких призначено (перераховано) пенсію.

За змістом наведених законодавчих норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 03 червня 2014 року у справі № 21-134а14.

Згідно з ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, Чернігівської області подано довідку № 93 від 01 жовтня 2014 року за формою, що затверджена вищенаведеною постановою Правління Пенсійного Фонду України від 04 вересня 2013 року №15-1, з врахуванням інших складових заробітної плати, по яким проведено відрахування внесків та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача при прийнятті протоколу про відмову в проведенні перерахунку пенсії від 08.10.2014 № 182536 від 10 жовтня 2014 року, оскільки Закони України «Про оплату праці» та «Про державну службу» відносять до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідно до вимог ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа.

Враховуючи, що позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Чернігові Чернігівської області із заявою про перерахунок пенсії - 03 жовтня 2014 року, тому позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок пенсії підлягає задоволенню з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії - 01 жовтня 2014 року. Підстав для зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з дня її призначення - 15 липня 2011 року відсутні, оскільки на момент призначення пенсії довідка із визначенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 8799,44 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 6041,14 грн. та індексації - 7220,05 грн. відповідачу не надавалась, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача, що з 01.04.2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу», відповідно до якого пенсія державним службовцям призначається у розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, а тому перерахунок позивачу має бути здійснено у розмірі 70 відсотків заробітної плати, оскільки пенсія позивачу призначена 15 липня 2011р., а зміни стосуються тих державних службовців, яким призначена пенсія після 01.04.2014 року.

Керуючись ст.2 Закону України "Про оплату праці" , ст. ст. 33, 37, 37-1 Закону України "Про державну службу", ч.1 ст. 66, ст. 84 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст. 2, 5, 7-9, 71, 158 - 163, 186, ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області про визнання незаконними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області по відмові у перерахунку пенсії ОСОБА_1 призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" з 01 жовтня 2014 року з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові Чернігівської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 в розмірі 84 відсотків суми заробітної плати призначеної згідно Закону України "Про державну службу" з 01 жовтня 2014 року з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 8799,44 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 6041,14 грн. та індексації - 7220,05 грн..

В задоволені решти вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд міста Чернігова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя К.В. Мороз