Справа 729/1230/14
3/729/432/14 р.
30 жовтня 2014 р. Суддя Бобровицького районного суду Чернігівської області Булига Н.О., з участю секретаря Савости К. Ю., прокурора Карпусь І.М., особи притягнутої до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, захисника ОСОБА_2, розглянув матеріали, які надійшли з Управління Служби безпеки України в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, освіта вища, проживаючого в АДРЕСА_1, голову Бобровицької районної ради Чернігівської області, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-7 КУпАП,
Згідно протоколу про вчинення адміністративного корупційного правопорушення №18 від 16.10.2014 року, ОСОБА_1, який працює на посаді голови Бобровицької районної ради Чернігівської області, порушив вимоги щодо повідомлення про конфлікт інтересів, за що передбачена відповідальність ст.172 - 7 Кодексу України про адміністративні правопорушення. У протоколі зазначається, що ОСОБА_1 з 26.11.2010 і по даний час працює на посаді голови Бобровицької районної ради, має 5 ранг 3 категорію посадової особи місцевого самоврядування, є суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, передбаченим підпунктом «в» пункту 1 частини першої статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції». Голова районної ради діє в межах наданих йому Законом повноважень. Після обрання ОСОБА_1 головою районної ради рішенням сесії Бобровицької районної ради від 26.11.2010 року, рішенням першої сесії шостого скликання Бобровицької районної ради від 02.12.2010 року «Про оплату праці голови районної ради» йому було затверджено оплату праці: посадовий оклад, надбавка за вислугу років та надбавка за високі досягнення у праці (50% посадового окладу) та вирішено здійснювати преміювання в межах коштів, передбачених на преміювання та економії коштів на оплату праці, надавати матеріальну допомогу на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Вказаним рішенням сесії та в подальших рішеннях розмір премії голові Бобровицької районної ради ОСОБА_1 не визначався. Порядок преміювання працівників виконавчого апарату Бобровицької районної ради проводиться у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та «Положення про преміювання працівників виконавчого апарату районної ради», затвердженого у складі колективного договору між районною радою та профкомом Бобровицької районної ради на 2012-2016 роки. Відповідно до ч.2 п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268, преміювання голів районних рад здійснюється у порядку та розмірі, установлених, у межах затверджених видатків на оплату праці. Відповідні рішення приймаються радою.
Не узгоджуючи свої рішення з Бобровицькою районною радою, ОСОБА_1 сам оцінив свою службову діяльність як таку, що в повній мірі відповідає передбаченим Положенням вимогам, і розпорядженнями № 4 ос від 21.03.2014 преміював себе у розмірі 1394,23 грн., № 6ос від 23.04.2014 р.-1394,23 грн., № 8ос від 22.05.2014 р.- у розмірі 1338,46 грн., №10ос від 20.06.2014 у розмірі 836.54 грн., № 14ос від 22.07.2014- у розмірі 1454,65 грн. Про можливий при цьому конфлікт інтересів повідомлень до Бобровицької районної ради ОСОБА_1 не направляв.
За таких обставин, під час прийняття ОСОБА_1 вказаних рішень по відношенню до себе (щодо виплати премій у березні, квітні, травні, червні, липні 2014 року та визначення їх розміру) виникав конфлікт інтересів - «суперечність між особистими майновими, немайновими інтересами особи чи близьких їй осіб та її службовими повноваженнями, наявність якої може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень» (ст. 1 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції»). А у відповідності до вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», у разі виникнення конфлікту інтересів протягом строку здійснення повноважень голова районної ради зобов'язаний негайно доповісти про це відповідній раді та вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів».
Таким чином, своїми діями, які виразились у порушенні вимог статті 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», не повідомленні свого безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів в службовій діяльності, пов'язаного з виникненням суперечностей між його особистими інтересами та службовими повноваженнями, які могли вплинути на об'єктивність прийняття рішення, зокрема, щодо преміювання та встановлення собі розмірів премій та надбавки, голова Бобровицької районної ради ОСОБА_1 вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник ОСОБА_2, вказують, що у протоколі не наведені докази наявності конфлікту інтересів, який нібито виник у голови Бобровицької районної ради при його преміюванні, так як ОСОБА_1 діяв в межах повноважень наданих йому рішенням сесії від 02.12.2010 року, а чинним законодавством не передбачено обов»язок сесії відповідної ради приймати рішення про розмір преміювання голови районної ради щомісячно чи щорічно. Крім того, ОСОБА_1 пояснив, що його було наділено рішенням сесії райради правом на преміювання працівників виконавчого органу районної ради, одним з яких є і він, тому визначаючи порядок здійснення преміювання його як голови районної ради, цим самим вжито заходів щодо недопущення можливості виникнення конфлікту інтересів. Також захисник зазначила, що в протоколі не наведено жодного доказу, який би свідчив про наявність у вчинених ОСОБА_1 діях прямого умислу на отримання неправомірної вигоди, як то передбачено Законом «Про засади запобігання і протидії корупції».
Прокурор в судовому засіданні вказав, що протокол про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1Д за ст.172-7 КУпАП складено відповідно до вимог Закону, в його діях є склад адміністративного правопорушення передбаченого ст.172-7 КУпАП, так як він у встановленому порядку не повідомив сесію Бобровицької районної ради про наявність конфлікту інтересів, який виразився у визначенні особисто ним самим розміру премій протягом березня-липня 2014 року, просить визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення за ст. 172-7 КУпАП та притягнути до адміністративної відповідальності.
Суд, заслухавши думку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, його захисника, прокурора, дослідивши всебічно, повно та об'єктивно обставини справи, керуючись своїм внутрішнім переконанням та законом, прийшов до висновків, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 КУпАП з огляду на наступне.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 рішенням Бобровицької районної ради від 26.11.2010 обрано головою Бобровицької районної ради на строк повноважень ради.
Повноваження голови районної ради визначені статтею 55 Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламентом роботи Бобровицької районної ради шостого скликання, якими окрім іншого, передбачено що голова ради є підзвітним раді та може бути звільнений радою, є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату, видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч.2 п.6 постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268, преміювання голів районних рад здійснюється у порядку та розмірі, установлених, у межах затверджених видатків на оплату праці. Відповідні рішення приймаються радою.
Саме відповідно до вимог зазначеної постанови було прийнято рішення першої сесії шостого скликання Бобровицької районної ради від 02.12.2010 року «Про оплату праці голови районної ради». Цим рішенням голова районної ради ОСОБА_1 наділений повноваженнями здійснювати преміювання в межах коштів, передбачених на преміювання та економії коштів на оплату праці, тобто як керівник районної ради та розпорядник коштів він мав право самостійно щомісяця брати бюджетні зобов"язання (здійснювати видатки), у тому числі і на оплату праці працівників апарату ради, за умови, що такі зобов"язання взяті у межах бюджетних асигнувань.
Крім того, відповідно до ст.14 Регламенту Бобровицької районної ради, сесії районної ради скликаються головою районної ради в міру необхідності, але не рідше одного разу на квартал. Скликати сесії щомісяця районна рада не має права.
Згідно ч. 1 п.1 ст.4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», особи, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані уживати заходів щодо недопущення будь-якої можливості виникнення конфлікту інтересів, невідкладно у письмовій формі повідомляти безпосереднього керівника про наявність конфлікту інтересів.
Порядок та шляхи врегулювання конфлікту інтересів визначено у ч.1 ст.12-1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" - у разі виникнення конфлікту інтересів протягом строку здійснення повноважень сільський, селищний, міський голова, секретар сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови обласної, районної ради зобов'язаний негайно доповісти про це відповідній раді та вжити всіх необхідних заходів, спрямованих на запобігання конфлікту інтересів.
Статтею 172-7 КУпАП передбачена відповідальність за неповідомлення особою безпосереднього керівника у випадках, передбачених законом, про наявність конфлікту інтересів. У цій статті під конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між особистими інтересами особи та її службовими повноваженнями, наявність яких може вплинути на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, а також на вчинення чи не вчинення дій під час виконання наданих їй службових повноважень.
Тобто, обов'язковою ознакою конфлікту інтересів є наявність суперечностей між особистими інтересами та службовими повноваженнями особи, які можуть вплинути на прийняття рішення чи вчинення дій при виконанні особою службових повноважень.
Як встановлено в судовому засіданні рішенням сесії Бобровицької районної ради від 02 грудня 2010 року вирішено затвердити оплату праці голови районної ради ОСОБА_1 та здійснювати преміювання в межах коштів, передбачених на преміювання та економії коштів на оплату праці. Отже, голова районної ради був наділений повноваженнями визначати премії як апарату ради так і собі та був обмежений лише певними межами коштів виділених на преміювання, без визначення розмірів щомісячних премій. Діючи в межах повноважень, наданих рішенням сесії від 02.12.2010 року, ОСОБА_1 протягом березня-липня 2014 року, шляхом винесення розпоряджень, преміював себе та апарат ради, виходячи із фактичного преміювального фонду, що вираховувався із загальної суми фонду оплати праці. На затвердження ОСОБА_1, щомісячно, головним бухгалтером районної ради, надавались розрахунки нарахування премій, що підтверджується відповідними доказами доданими до матеріалів справи. Прийняття зазначених розпоряджень не потребувало нових рішень сесій ради.
Рішення сесії Бобровицької районної ради від 02.12.2010 року не є актом одноразового застосування і до цього часу ніким не відмінене і не скасоване.
З наведеного вбачається, що ОСОБА_1, як голова районної ради не зобов"язаний щомісяця підтверджувати рішення ради про здійснення преміювання.
Пунктами 1-3 «Положення про преміювання працівників виконавчого апарату районної ради» передбачено, що премія виплачується щомісячно на підставі розпоряджень голови районної ради разом з заробітною платою. Розмір премії встановлюється в межах утвореного фонду преміювання та економії фонду оплати праці. Преміювання працівників здійснюється за умов дотримання ними чинного законодавства, якісного і своєчасного виконання функціональних обов'язків, проявленої при цьому ініціативи, дотримання виконавчої та трудової дисципліни.
Отже, на думку суду, рішення, яким ОСОБА_1 наділено повноваженнями здійснювати преміювання, ніяким чином не впливає на його об'єктивність або неупередженість при прийнятті рішень, а також на вчинення чи не вчинення ним дій під час виконання наданих йому службових повноважень, оскільки в даному випадку відсутній зв'язок між його особистим інтересом у вигляді бажання отримати доплати до посадового окладу та службовими повноваженнями, які він виконує, так як прийняття рішення про виплати премій відноситься до компетенції колегіального органу Бобровицької районної ради, а не його особисто.
Крім того, конфлікт інтересів у даному випадку врегульований шляхом процедури вирішення питання про преміювання голови районної ради сесією районної ради, де колегіальний орган приймає до уваги заінтересованість голови в отриманні премії.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адмінправопорушення, передбаченого ст.172-7 КпАП України, і справа підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст.247 КпАП України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 247, 283, 284 КпАП України,
Справу про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-7 КпАП України відносно ОСОБА_1 провадженням закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Чернігівської області через Бобровицький районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або на неї може бути внесено подання прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя