Справа № 523/15932/14-а
Номер провадження 2-а/523/404/14
"29" жовтня 2014 р.
суддя Суворовського районного суду міста Одеси Кисельов В.К., розглянувши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивачка звернулася до Суворовського районного суду міста Одеси з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірною відмову відповідача, врахувати при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією. Зобов'язати відповідача здійснити розрахунок пенсії позивачки з 13.08.2014р. з урахуванням інших виплат згідно довідки Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 18.09.2014р. № 01-10/1179 вих. про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
13.10.2014р. ухвалою суду відкрито скорочене провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
28.10.2014р. відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси надав письмові заперечення та просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 посилаючись на те, що вимоги викладені в позовній заяві є не обґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, що беруть участь у справі.
Суд вивчивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є одержувачем пенсії в управлінні Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, яка призначена за Законом України «Про державну службу» з 01.10.2004 року. 18 вересня 2014 року Суворовською районною адміністрацією Одеської міської ради видана довідка №01-10/1179 вих. про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». При цьому, відповідачем, при розрахунку пенсії не було враховано частину заробітної плати, яка визначена як «інші» виплати, що зазначені в довідці. На звернення позивача від 29 вересня 2014 року вона отримала від відповідача роз'яснення від 02 жовтня 2014 року № 383/Б-5 про неможливість застосування при обчисленні розміру пенсії «інших виплат» у зав'язку з тим, що це не передбачено ст. 33 Закону України «Про державну службу». Такі дії відповідача позивач вважає неправомірними та такими, що порушують та обмежують її права, передбачені чинним законодавством.
Суд вважає, що не включення даних виплат до заробітної плати під час призначення та перерахунку пенсії порушує принцип соціального страхування.
Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім
місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
Таким чином, чинне законодавство як загальне, та і спеціальне відноситься до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, такі як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Також суд враховує, що на час призначення позивачу пенсії постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 13.08.2010р. № 2а/4753/09/2670 була скасована постанова Правління Пенсійного фонду України № 19-11, яка затверджувала первісну форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звернення за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та ця постанова Пенсійного фонду України була визнана такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили в частині не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством.
Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8 - 14, 51, 71, 94, ст. 158, ст.ст. 159, 160 - 163, 167, 181, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку ОСОБА_1 пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 13.08.2014р. з урахуванням інших виплат згідно довідки Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 18.09.2014р. № 01-10/1179 вих. про складові заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» за формою, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, з урахуванням інших виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.
Звернути постанову до негайного виконання в межах суми стягнень за один місяць.
Стягнути з Державного казначейства України на користь ОСОБА_1 у відшкодування витрат зі сплати судового збору у розмірі 67 гривень.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк апеляційної скарги із дня отримання копії постанови.
Суддя: