28 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4160/14
14 год. 43 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Гомельчука С.В.,
при секретарі: Корнієнко Я.В.,
за участю прокурора: Марченко Г.С.,
представника Державної екологічної інспекції: Оржинської Е.І.,
відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом В. о. прокурора Білозерського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Херсонській області до Інгулецької сільської ради Білозерського району про зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
В.о. прокурора Білозерського району Херсонської області звернувся до суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Херсонській області до Інгулецької сільської ради Білозерського району про зобов'язання вчинити певні дії, а саме: отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів; організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання побутових відходів; отримати дозвіл на розміщення та лімити на утворення відходів та розміщення відходів на 2014 рік; впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1 - ВТ.
Прокурор відділу прокуратури м. Херсона у судовому засіданні позовні вимоги підтримала, обгрунтовується тим, що прокуратурою Білозерського району Херсонської області 07.10.2014 проведено перевірку дотримання вимог законодавства України у сфері поводження з відходами на території Інгулецької сільської ради Білозерського району Херсонської області, за результатами якої складено акт та виявлені ряд порушень природоохоронного законодавства. Прокурор просив зобов'язати відповідача усунути виявлені порушення.
В судовому засіданні представник Державної екологічної інспекції у Херсонській області підтримала позовні вимоги на підставах, що вказані в позовній заяві та просив позов задовольнити.
Відповідач позовні вимоги визнав та пояснив, що дійсно мають місце порушення природоохоронного законодавства щодо організації діяльності сміттезвалища, що знаходиться на території сільської ради, які виникли за відсутності належного фінансування. Так, паспорт місця видалення відходів був виготовлений за кошти сільської ради, та виготовити проектну документацію під розміщення твердих побутових відходів немає можливості у зв'язку з відсутністю коштів у місцевому бюджеті.
Заслухавши сторін, дослідивши матеріали справи суд, встановив наступні обставини.
10.02.2014р. Державною екологічною інспекцію у Херсонській області відповідно до 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (№1264-91) та наказу Державної екологічної інспекції у Херсонській області від 08.02.2014р. № 135 проведено планову перевірку Інгулецької сільської ради Білозерського району дотримання вимог природоохоронного законодавства під час якої виявлялись порушення вимог природоохоронного законодавства України у сфері поводження з відходами.
Державною екологічною інспекцію у Херсонській області 11.02.2014р. винесено припис щодо усунення виявлених порушень, який в установлені строки не був виконаний відповідачем.
17.02.2014р. винесено постанову № 04-12/153 про накладення адміністративного стягнення на сільського голову Інгулецької сільської ради Білозерського району ОСОБА_2 у розмірі 51,00 грн., а також постанову від 18.02.2014р. № 04-12/164 про накладення штрафу у сумі 102 грн.
Прокуратурою Білозерського району Херсонської області 07.10.2014 проведено перевірку дотримання вимог законодавства України у сфері поводження з відходами на території Інгулецької сільської ради Білозерського району Херсонської області на підставі постанови про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 29.09.2014р. № 106.
В ході проведення перевірки встановлено, що в порушення вищезазначених норм програму поліпшення екологічного стану та зменшення техногенного навантаження "Екологія 2011 - 2015" не виконано, на території сільської ради не організовано роздільне збирання корисних відходів в населених пунктах Інгулецької сільської ради.
Тверді побутові відходи вивозяться на несанкціоноване стихійне сміттєзвалище, що знаходиться на земельній ділянці за межами населеного пункту с. Інгулець. Під'їзні шляхи до несанкціонованого стихійного сміттєзвалища частково асфальтовані, прилегла територія до нього засмічена легкими фракціями відходів. Охорона сміттєзвалища відсутня. Відходи розміщуються безсистемно, без дотримання технологічного процесу захоронения відходів.
Крім того, документи що посвідчують право користування або володіння земельною ділянкою під вказаним сміттєзвалищем у встановленому законом порядку відсутні, що є порушенням ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України, в яких зазначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
На полігон твердих побутових відходів на території Інгулецької сільської ради паспорт місця видалення відходів не розроблено. Не впроваджено ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1- ВТ. Дозвіл на розміщення та ліміти на утворення та розміщення відходів на 2012, 2013 та 2014 роки не оформлювались.
Таким чином, Інгулецькою сільською радою Білозерського району та її виконавчим органом не вжито заходів щодо виконання вимог законодавства у сфері поводження з відходами.
Вимоги щодо порядку та організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, організацію роздільного збирання побутових відходів регулюється Законом України "Про відходи"
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.
Статтями 21, 27, 28, 31, 32, 33 Законом України "Про відходи" на сільські ради покладені обов'язки щодо організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, організацію роздільного збирання корисних компонентів, затвердження місцевих та регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.
Суд зазначає, що питання створення полігонів для захоронення відходів не вирішується протягом тривалого часу. Розпорядженням Білозерської районної державної адміністрації від 09.08.2005р. № 670 надано дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування земельної ділянки площею 2,8 га. для розміщення полігону твердих побутових відходів, але питання щодо оформлення правовстановлюючих документів на право володіння або користування земельною ділянкою під полігон твердих побутових відходів до теперішнього часу не вирішено.
Враховуючи, що вчинення відповідачем порушень, підтверджується актом перевірки від 10.02.2014р., приписом від 11.02.2014р., постановами про накладення адміністративного стягнення від 17.02.2014р. та 18.02.2014р. а також не заперечується відповідачем, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Інгулецьку сільську раду Білозерського району Херсонської області отримати спеціальний паспорт на місце видалення твердих побутових відходів.
Зобов'язати відповідача організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений, відповідно до вимог чинного законодавства, полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання побутових відходів.
Зобов'язати відповідача отримати дозвіл на розміщення, ліміти на утворення та розміщення відходів на 2014 рік.
Зобов'язати відповідача впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 жовтня 2014 р.
Суддя Гомельчук С.В.
кат. 7.1