Справа №: 343/2553/14-а
Провадження №: 2-а/0343/93/14
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 жовтня 2014 року м.Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi - Лицура І. М.,
секретаря - Бойків В. П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у призначенні пільгової пенсії за віком відповідно до ст.ст. 49,51,55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання призначити та виплачувати таку пенсію,-
ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області, в якому просив визнати неправомірною відмову УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області в призначенні йому пільгової пенсії по віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати відповідача призначити та виплачувати йому цю пенсію з 26.08.2014 року. Свої вимоги мотивував тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році 2 категорії, а тому має право на пільгову пенсію по віку, що передбачено ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки працюючи у складі Івано-Франківського протипожежного батальйону (в/ч 6033) на посаді старшого пожежного другого відділення роти пожежогасіння в період з 18 липня по 03 вересня 1986 року (48 діб), виконував особливо небезпечні роботи при проведенні дезактиваційних робіт на Чорнобильській АЕС, на пунктах санітарної обробки в зоні відчуження та на пожежах у відселених пунктах. Після завершення Чорнобильської місії йому було видано довідку про оплату праці за роботу в зоні відчуження із зазначенням конкретних дат та кратності, яку він передав своєму підприємству. Коли 26.08.2014 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пільгової пенсії, то УПФ України в Долинському районі Івано-Франківської області на підставі відсутності первинних документів, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, відмовило у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не взявши до уваги його військовий квиток, в якому міститься запис про період роботи в Чорнобильській зоні, в зв'язку з чим він змушений звернутись в суд з даним позовом.
Позивач та його представник за довіреністю від 06.10.2014 року ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили позов задоволити, зіславшись на вищевикладені обставини. При цьому додатково пояснили, що згідно з рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 09.02.2011 року, на підставі додатково представлених документів ОСОБА_2 було визначено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Підставою для надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 стало встановлення комісією факту виконання ОСОБА_2 робіт в зоні відчуження в другій половині 1986 року не менше 5 календарних днів, а отже він має право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача згідно довіреності Комарницький Е.Г. позов не визнав, пояснивши, що позивач дійсно 26.08.2014 року звернувся до них із заявою про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, йому було законно відмовлено в призначенні такої пенсії, оскільки він не надав довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії, довідки архівної установи, або інших первинних документів, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Крім цього, відповідно до довідки Управління Державної пожежної охорони УМВС України в Івано-Франківській області від 20.12.1996 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії лише один день, а в інші дні виконував господарські роботи в с.Оране Іванківського району Київської області, яке не відноситься до зони відчуження, що не дає йому право на пенсію із скороченням пенсійного віку на 10 років. Тому просив задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши інші здобуті в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 належить до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із вимогами ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Відповідно до вимог ч.3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 даного закону визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення. Так, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 р. незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення пенсійного віку на 10 років.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами оглянутої пенсійної справи ОСОБА_2, останній 26.08.2014 року звернувся до Управління пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», однак відповідачем в призначенні такої пенсії було відмовлено.
Судом встановлено, що на засіданні Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, Міністерства соціальної політики України від 09.02.20011 року було вирішено визнати статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 позивачу ОСОБА_2 Підставою для надання статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 стало встановлення комісією факту виконання ОСОБА_2 робіт в зоні відчуження в другій половині 1986 року не менше 5 календарних днів, що підтверджується копією витягу з протоколу № 34 засідання Комісії від 09.02.2011 року (а.с. 12).
На підставі цього рішення, 03.12.2012 року ОСОБА_2 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорії 2, серії НОМЕР_1 (а.с. 7).
У межах розгляду цієї справи сторонами не заперечувався той факт, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії. Ця обставина також підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорії 2).
Статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій. В пункті 2 ч.1 ст. 14 вказаного закону зазначені учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження, в т.ч. з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Тобто, надання позивачу статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2 було можливе лише після підтвердження його праці у зоні відчуження в період з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року не менше 5 календарних днів.
Крім того, відповідно до запису, який міститься у військовому квитку ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 10.11.1982 року (а.с. 11), позивач з 18 липня по 03 вересня 1986 року виконував обов'язки по ліквідації наслідків аварії в 30 км зоні Чорнобильської АЕС та відповідно до Постанови РМ СРСР і ВЦСПС від 05.07.1986 р. № 665-195 має право зарахування цього часу в трудовий стаж, що дає право на пільгову пенсію за списком № 1 в трикратному розмірі.
Архівна довідка № 939.Б.85 від 27.10.2010 року, видана архівним відділом Долинської РДА Івано-Франківської області (а.с. 18), підтверджує факт підвищення ОСОБА_2 оплати праці за період участі його в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 1986 році.
Аналізуючи вищенаведені докази, суд приходить до висновку, що вони підтверджують участь ОСОБА_2 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 18 липня по 03 вересня 1986 року не менше 5 календарних днів, що дає йому право на призначення державної пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до положень статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому відмову Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області в призначенні ОСОБА_2 такої пенсії слід визнати неправомірною та зобов»язати відповідача призначити цю пенсію з 26.08.2014 року, тобто з часу звернення до відповідача з відповідною заявою.
При цьому суд критично оцінює довідку Управління державної пожежної охорони УМВС України в Івано-Франківській області № 161 від 20.12.1996 року, оскільки наявна в ній інформація спростовується дослідженими судом доказами: рішенням Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 09.02.2011 року, записом у військовому квитку ОСОБА_2 серії НОМЕР_2 від 10.11.1982 року та виданим йому посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серія НОМЕР_1 від 28.03.2011 року.
На підставі викладеного, ст. 46 Конституції України, ст.ст. 14,49,51,55,65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, керуючись ст.ст. 158-163,167 КАС України, суд,-
Позов задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_2 пільгової пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов»язати призначити та виплачувати йому цю пенсію з 26.08.2014 року.
Судові витрати по справі віднести за рахунок держави.
Апеляційну скаргу на постанову суду може бути подано до Львівського апеляційного адміністративного протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії постанови через Долинський районний суд.
Суддя: