Постанова від 16.03.2011 по справі 2а/0370/513/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2011 року Справа № 2а/0370/513/11

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Головатої І.В.,

за участю представників позивача Приступи П.Я., Хохлова В.О.,

відповідача Фоміна А.Ю.,

представника третьої особи Спіріної Ю.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луцьку адміністративну справу за позовом Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви с. Маяки (Сирники) Луцького району до Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача релігійна громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви с. Сирники Луцького району про часткове скасування запису в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України,

ВСТАНОВИВ:

Свято-Покровська релігійна громада Української православної церкви с. Маяки (Сирники) звернулася з адміністративним позовом до Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача релігійна громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви с. Сирники Луцького району про часткове скасування запису в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за № 11871200002000901 в частині, де керівником релігійної громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви вказаний Бучак Михайло Васильович.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21.06.1948 року Уповноваженим Ради у справах православної церкви при Волинському облвиконкомі була зареєстрована приходська православна община Покровської церкви в с. Сирники Луцького району з наданням їй у користування кам'яного молитовного будинку. В зв'язку з прийняттям Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» рішенням Волинської обласної ради народних депутатів № 266 від 24.12.1991 року зареєстрованій до введення в дію вказаного Закону Покровській релігійній громаді Української Православної Церкви с. Маяки (с. Сирники) Луцького району була надана правоздатність юридичної особи. На підставі вказаного рішення 24.12.1991 року Свято-Покровській релігійній громаді Української Православної Церкви, діяльність якої поширюється на с. Маяки (Сирники) Луцького району, було видане свідоцтво про реєстрацію статуту вище названої релігійної громади № 288. Рішенням виконавчого комітету Волинської обласної ради народних депутатів № 182 від 12.08.1991 року був зареєстрований статут релігійної громади «Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви с. Сирники». Однак, вказаній релігійній громаді Волинською обласною державною адміністрацією помилково було видане свідоцтво за № 288 про реєстрацію статуту релігійної громади «Свято-Покровської громади Української автокефальної православної церкви», діяльність якої поширюється на с. Маяки, Луцького району згідно рішення виконавчого комітету Волинської обласної ради народних депутатів № 266 від 24.12.1991 року, що вбачається з відповіді Волинської облдержадміністрації № 334129/2-10 від 14.05.2010 року. Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації за № 155 від 02.06.2010 року було визнано недійсним свідоцтво № 288 «Про реєстрацію статуту Свято-Покровської релігійної громади Української автокефальної православної церкви с. Маяки Луцького району» та видано свідоцтво за № 1919 про реєстрацію статуту релігійної громади «Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» діяльність якої поширюється на с. Сирники Луцького району.

В зв'язку із необхідністю провести заміну свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії АОО № 398804 від 17.08.2007 року керівник Свято-Покровської громади Української автокефальної православної церкви Бучак М.В. 02.09.2010 року звернувся до державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації Волинської області Фоміна А.Ю., заповнивши при цьому відповідну реєстраційну картку.

Вважають, що при внесенні змін до установчих документів вищевказаної релігійної громади, державний реєстратор Луцької районної державної адміністрації Волинської області Фомін А.Ю. свідомо порушив вимоги Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», оскільки не перевірив наявність у Бучака М.В. повноважень на представництво даної юридичної особи у вигляді указу правлячого Архірея, керуючого Рівненсько-Волинською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви, на призначення Бучака М.В. настоятелем вказаної автокефальної релігійної громади, скріпленого печаткою Рівненсько-Волинською єпархії УАПЦ та 02.09.2010 року було підписане та видане свідоцтво серія А01 № 331766 про державну реєстрацію юридичної особи: «Релігійна громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» з подальшим внесенням запису в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України за № 11871200002000901, в якому керівником даної релігійної громади вказаний Бучак Михайло Васильович, про що свідчить довідка головного управління статистики у Волинській області № 161-07/03 від 07.09.2010 року.

Просять суд частково скасувати вищевказаний запис в частині, де керівником релігійної громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви вказаний Бучак Михайло Васильович.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з підстав викладених в позовній заяві. Просять суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач заперечує проти заявленого позову вважає, що його дії є правомірними та вчинені відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців». Крім того пояснив, що зміни в свідоцтві про державну реєстрацію не стосувались зміни в керівнику юридичної особи - Бучака М.В.

В судовому засіданні представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову, вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають, оскільки Бучак М.В. призначений настоятелем вказаної релігійної громади указом Митрополита Луцького і Волинського УПЦ Київського Патріархату. Крім того зазначила, що призначення Бучака М.В. є внутрішньою діяльністю УПЦ, а отже позивач не може звертатись з позовними вимогами про правомірність призначення даної особи настоятелем цієї чи іншої релігійної громади. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, представника третьої особи, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними та задоволення не підлягають, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 ч. 1 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів.

Згідно ст.17 ч. 1 КАС України компетенція адміністративних судів поширюються на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктами владних повноважень, щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності.

Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року (надалі-Закон України №755-IV) встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.

Згідно статті 4 Закону України № 755-IV - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Судом встановлено, що Рішенням виконавчого комітету Волинської обласної ради народних депутатів № 182 від 12.08.1991 року зареєстрований статут релігійної громади «Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» та видане. Рішенням виконкому Волинської обласної ради народних депутатів № 266 від 24.12.1991 року Свято-Покровській релігійній громаді УАПЦ, діяльність якої поширюється на с. Маяки Луцького району, було видане свідоцтво про реєстрацію статуту вище названої релігійної громади № 288. 17.08.2007 року Державним реєстратором Луцької районної державної адміністрації Волинської області Косик Т.Ф. видане свідоцтво серії АОО № 398804 про державну реєстрацію юридичної особи Свято-Покровської громади Української автокефальної православної церкви.

Згідно ст.ст. 12, 13 Закону «Про свободу совісті та релігійні організації» (надалі - Закон України № 987-XII) статут релігійної організації, який відповідно до цивільного законодавства визначає її правоздатність, підлягає реєстрації у порядку, встановленому статтею 14 цього Закону. Статут релігійної організації повинен містити відомості про: вид релігійної організації, її віросповідну приналежність і місцезнаходження та майновий стан релігійної організації. Статут релігійної організації не повинен суперечити чинному законодавству. Релігійна організація визнається юридичною особою з моменту реєстрації її статуту.

Статтею 14 вищевказаного Закону визначено, що для одержання релігійною громадою правоздатності юридичної особи громадяни подають на реєстрацію до обласної державної адміністрації заяву та статут. Зміни та доповнення статутів релігійних організацій підлягають реєстрації в тому ж порядку і в ті ж терміни, що і реєстрація статутів.

Судом також встановлено, що релігійна громади «Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» в зв'язку з помилковими записами в даті реєстрації, в травні 2010 року звернулась з заявою до Волинської обласної державної адміністрації про визнання недійсним свідоцтва № 288. Розпорядженням Волинської обласної державної адміністрації № 155 від 01.06.2010 року було визнано недійсним дане свідоцтво та 03.06.2010 року видано нове свідоцтво за № 1919 про реєстрацію статуту релігійної громади «Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» діяльність якої поширюється на с. Сирники Луцького району. 30.07.2010 року листом за № 70/1-05 державний реєстратор Горбач Н.П. повідомила священика Бучака М.В. про необхідність заміни вищевказаного свідоцтва, в зв'язку з чим необхідно подати визначенні законом документи.

Згідно ст. 9 Закону України № 755-IV заміна свідоцтва про державну реєстрацію проводиться у разі:внесення змін до установчих документів юридичної особи, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування юридичної особи; внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 вищевказаного Закону, у разі, якщо зміна відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, не пов'язані із змінами, що вносяться до установчих документів юридичної особи, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), подає (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заповнену реєстраційну карту про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

На виконання вищевказаного розпорядження № 155 від 01.06.2010 року голови облдержадміністрації, настоятель релігійної громади «Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» Бучак М.В. 02.09.2010 року звернувся до державного реєстратора з проханням замінити свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, подавши при цьому наступні документи: заповнену реєстраційну картку № 6, свідоцтво про державну реєстрацію серії АОО № 398804 від 17.08.2007 року, копію статуту, указу про його призначення та копію паспорта громадянина України.

Документи, які подані для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, були прийняті державним реєстратором за описом.

Державним реєстратором Луцької районної державної адміністрації Волинської області Фоміним А.Ю. 02.09.2010 року видане свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи «Релігійної громади Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви» серії А01 № 331766 та внесено дані в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України за № 1187120000200090.

Суд не погоджується з твердженнями позивача, що відповідач в порушення вимог Закону № 755-IV не перевірив наявність у Бучака М.В. повноважень на представництво даної юридичної особи у вигляді Указу правлячого Архірея, керуючого Рівненсько-Волинською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви, оскільки Указом № 74 Митрополита Луцького і Волинського Української Православної Церкви Київського Патріархату від 18.03.1996 року священик Михайло Бучак призначений настоятелем парафії «Св. Покрови Пресвятої Богородиці» УАПЦ с. Сирники, Луцького району.

Відповідно до частин 9 та 10 Закону України № 755-IV державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, зобов'язаний внести не пізніше наступного робочого дня з дати їх надходження запис про внесення змін і в той самий день подати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування інформацію з реєстраційної картки про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису. Водночас із внесенням до Єдиного державного реєстру запису про зміну місцезнаходження юридичної особи державний реєстратор повинен видати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заявнику нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та замінене свідоцтво з відміткою про видачу нового.

Що стосується тверджень позивача, відносно того, що керуючий Рівненсько-Волинською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви архієпископ Макарій не призначав священика Михайла Бучака настоятелем парафії «Св. Покрови Пресвятої Богородиці» УАПЦ с. Сирники, Луцького району то суд зазначає, що відповідно до ст. 5 Закону України № 987-XII, держава не втручається у здійснювану в межах закону діяльність релігійних організацій. Усі релігії, віросповідання та релігійні організації є рівними перед законом. Встановлення будь-яких переваг або обмежень однієї релігії, віросповідання чи релігійної організації щодо інших не допускається. Призначення настоятеля на дану парафію визначається статутом релігійної громади, а отже є їх внутрішньою компетенцією.

Згідно п.4 ч.3 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи: щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.

Суд також звертає увагу на ту обставину, що спірні правовідносини в даній справі між Державним реєстратором Луцької районної державної адміністрації Волинської області та Свято-Покровською релігійною громадою Української Православної церкви с. Маяки (Сирники) Луцького району, виникли у зв'язку із державною реєстрацією релігійної громади Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви, однак позивач не наділений жодними суб'єктивними правами чи обов'язками вважати, що керівником вищевказаної релігійної громади є не Бучак М.В., оскільки не приймає участі в даних правовідносинах і не є їх учасником.

Згідно ч. 9 ст. 5 Закону України № 987-XII релігійна організація не повинна втручатися у діяльність інших релігійних організацій, в будь-якій формі проповідувати ворожнечу, нетерпимість до невіруючих і віруючих інших віросповідань.

Таким чином, суд приходить до висновку, що дії державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації Волинської області Фоміна А.Ю., у видачі свідоцтва серії А01 № 331766 та внесенні запису № 11871200002000901 про внесення змін у реєстраційних даних релігійної громади Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви від 02.09.2010 року, відповідають вимогам Закону України № 755-IV.

Державні органи згідно з ч.2 ст. 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач не надав суду жодних доказів того, що рішення відповідача про заміну свідоцтва про державну реєстрацію 02.09.2010 року релігійної громади Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви, стосуються та порушує права, свободи та інтереси Свято-Покровської релігійної громади УПЦ с. Маяки (Сирники) Луцького району.

Відповідач же надав суду належні та допустимі докази в підтвердження обґрунтованої заміни свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви та внесення відповідного запису до ЄДРПОУ за № 11871200002000901 від 02.09.2010 року.

Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підстави, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Зважаючи на вище викладене, суд визнає запис державного реєстратора Луцької районної адміністрації Волинської області Фоміна А.Ю. № 11871200002000901 від 02.09.2010 року, законним, а отже відсутні підстави для його скасування.

Керуючись ст.ст. 11,17,158,160,162,163 КАС України, на підставі Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Свято-Покровської релігійної громади Української православної церкви с. Маяки (Сирники) Луцького району до Державного реєстратора Луцької районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні відповідача релігійна громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви с. Сирники Луцького району про часткове скасування запису в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України від 02.09.2010 року № 11871200002000901 в частині, де керівником релігійної громада Св. Покрови Пресвятої Богородиці Української автокефальної православної церкви вказаний Бучак Михайло Васильович, відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 21 березня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський