Постанова від 21.10.2014 по справі 233/3931/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2014 р. Справа № 233/3931/14-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Любчич Л.В. , Спаскіна О.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 08.07.2014р. по справі № 233/3931/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації

про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

25 червня 2014 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просила:

- визнати дії відповідача по нарахуванню та виплаті позивачу допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01.01.2014 року по 30.06.2014р. у розмірі, іншому ніж прожитковий мінімум для дітей віком до шести років - протиправними;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року з урахуванням проведених виплат.

08 липня 2014 року постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задоволено.

Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації щодо виплати ОСОБА_1 в період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року включно щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому, ніж прожитковий мінімум для дитини віком до 6 років.

Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адімінстрації на користь ОСОБА_1 за рахунок коштів Державного бюджету недоплачені суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період часу з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року включно у розмірі 4253 (чотири тисячі двісті п'ятдесят три) гривні 90 копійок.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення норм матеріального права просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду, якою відмовити у задоволенні вимог позивача. Обґрунтовуючи заявлені вимоги заявник посилався на те, що виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку фінансується за рахунок Державного бюджету України, а також керувався Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, в судове засідання не з'явились, що відповідно до частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України не є перешкодою для розгляду справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач по справі ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.13).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації як застрахована особа (а.с.20).

Відповідачем по справі було призначено ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 28.12.2013 року (а.с. 7).

З січня 2014 року позивач по справі отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130, 00 грн., що підтверджується довідкою №354 від 16.06.2014 року (а.с.8).

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач по справі має право на перерахунок та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року в розмірі не менше прожиткового мінімуму для дітей до 6 років.

Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції на підставі наступного.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-ХІІ (далі - Закон № 2811-ХІІ), в редакції яка діяла на час призначення позивачу допомоги, при народженні дитини, повинна виплачуватись допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом № 2811-ХІІ, дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" № 2240-ІІІ (далі - Закон № 2240-ІІІ), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб.

Статтею 43 Закону № 2240-ІІІ було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно пунктів 23, 25 розділу II Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.

Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 Конституційний Суд України визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.

Пунктом 2 розділу III Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Тому, колегія судів вважає, що з часу проголошення вищевказаного рішення Конституційного суду від 22 травня 2008 року № Ю-рп/2008, відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.

Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.

Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.

Законами України Про державний бюджет України на 2013, 2014 рік не встановлювалось на 2013, 2014 рік іншого, ніж визначено законами України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та Закону "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розміру допомоги.

Аналізуючи вищенаведене, колегія судів дійшла висновку, що на відносини щодо виплати позивачу допомоги за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року, як особі застрахованій у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми спеціального Закону - Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" , відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Аналогічна правова позиція наведена у постанові Верховного Суду України від 17 вересня 2013 року по справі №21-187а13, яка є обов'язковою для суду відповідно до статті 244-2 КАС України.

Між тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо способу захисту прав позивача у вигляді стягнення з відповідача недоотриманої щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у визначеній грошовій сумі, оскільки такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування недоотриманих сум грошової допомоги замість органу, якому надані такі повноваження. При цьому, з метою належного захисту порушених прав позивача, та у відповідності до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату спірної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року з урахуванням проведених виплат.

Виходячи з викладеного, колегія суддів вбачає підстави для скасування постанови суду першої інстанції в частині стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року та ухвалення в цій частині нового рішення.

Вирішуючи питання про відкриття провадження по справі, суд апеляційної інстанції відстрочив відповідачу сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення судового рішення у справі.

З 01.11.2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір", частиною 1 статті 4 якого визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" установлено у 2014 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі - 1218 гривень.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, що складає 73 грн. 08 коп.

Частиною 2 наведеної статті розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення адміністративного суду встановлено в розмірі 50 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а у разі подання позовної заяви майнового характеру - 50 відсотків ставки, обчисленої виходячи з оспорюваної суми.

Таким чином, враховуючи дату подання апеляційної скарги (відповідно до штемпеля - 29.07.2014 року), в даному випадку розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги по справі за позовом немайнового характеру становить 36 грн. 54 коп.

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації - задовольнити частково.

Постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 08.07.2014р. по справі № 233/3931/14-а - скасувати в частині стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплаченої суми щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року включно у розмірі 4253 (чотири тисячі двісті п'ятдесят три) гривні 90 (дев'яносто) копійок.

В цій частині ухвалити нову постанову, якою зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному статтею 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період з 01 січня 2014 року по 30 червня 2014 року з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 08.07.2014 року по справі №233/3931/14-а - залишити без змін.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської районної державної адміністрації судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 08 липня 2014 року по справі №233/3931/14-а у розмірі 36 (тридцять шість) гривень 54 (п'ятдесят чотири) копійки на реквізити: отримувач - УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)Сіренко О.І.

Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Спаскін О.А.

Помічник судді Цюпак О.П.