Справа № 379/372/14-ц
2/379/104/14
23.10.2014 року Таращанський районний суд Київської області
в складі:
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща
справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Таращанської міської ради Київської області, відділу Держземагенства у Таращанському районі Київської області про визнання недійсними рішень суб'єкта владних повноважень, визнання недійсним Державного акта про право власності на земельну ділянку, визнання недійсною його державну реєстрацію і про визнання припиненим права власності та за зустрічним позовом ОСОБА_3 до Таращанської міської ради Київської області, ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи: відділ Держземагенства у Таращанському районі Київської області та Реєстраційна служба Таращанського районного управління юстиції в Київській області про визнання державного акту на право власності на земельну ділянку та рішення органу місцевого самоврядування недійсними та їх скасування, а також скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку ,-
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовом до відповідачів - ОСОБА_3, Таращанської міської ради Київської області, відділу Держземагенства у Таращанському районі Київської області, в якому просили визнати недійсним рішення Таращанської міської ради Київської області за № 354- 27- V від 22 жовтня 2009 року в частині передачі ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,08 га за адресою АДРЕСА_1, визнати недійсними пункти 4.1 та 4.2 рішення Тарашанської міської ради Київської області за № 330- 23- VІ від 25 вересня 2012 року «Про затвердження технічної документації по виготовленню Державних Актів на право власності на земельні ділянки громадянам» у частині, що стосується затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, яка у Додатку № 2 до цього рішення значиться під порядковим № 4, стосується ОСОБА_3 і розташована на АДРЕСА_1, загальною площею 0,0582 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та у частині передачі цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ідентифікаційний номер якої НОМЕР_1 яка мешкає на АДРЕСА_1 визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЙ № 902903, який був виданий Таращанською міською радою Київської області 27 грудня 2012 року ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0582 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3224410100:01:039:0031, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 а також визнати недійсною його державну реєстрацію 29 грудня 2012 року Державним реєстратором Управління Держкомзему України у Таращанському районі Київської області під № 322440001004315 у Книзі записів реєстрації Державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі та визнати припиненим право власності ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку площею 0,0582 га, мотивуючи тим, що при вирішенні питання передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,0582 га відповідачці ОСОБА_3, яка суміжна із земельною ділянкою площею 0, 0719 га, яка належить їм (позивачам) на праві спільної часткової власності були порушені вимоги чинного законодавства України, які полягали в тому, що з ними не узгоджувалися межі спірних земельних ділянок, що призвело до «накладання» земельних ділянок одна на одну, тобто земельної ділянки відповідачки на їхню земельну ділянку, крім того вони і відповідачка ОСОБА_3 є співвласниками житлового будинку, який розташований в АДРЕСА_1 і спірні земельні ділянки також розташовані за вказаною адресою, а у вищевказаних рішеннях Таращанської міської ради та у державному акті, виданому ОСОБА_3 зазначено розташування її земельної ділянки АДРЕСА_1 хоча у відповідності до інформації наданій Таращанською міською радою у листі від 27.11.2013 року № 1361 згідно схематичного плану м. Тараща про впорядкування адресної нумерації вулиць міста двохквартирному житловому будинку на АДРЕСА_1 після його розподілу та відчуження його частини за договором купівлі-продажу, зміни адресної нумерації не було, також у державному акті відповідачки один із суміжних землекористувачів вказаний неправильно, а саме ОСОБА_5, яка не є ні власником, ні користувачем земельної ділянки, яка межує з земельною ділянкою відповідачки і власниками цієї земельної ділянки площею 0,0719 га, кадастровий номер - 3224410100:01:039:0023, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд є вони на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ЯК №196089, виданого 28 жовтня 2010 року, тобто раніше ніж отримала свій державний акт відповідачка ОСОБА_3 який був їй виданий Таращанською міською радою 27.12.2012 року.
В судовому засіданні позивачі, а також представники позивача ОСОБА_2 підтримали вищезазначені позовні вимоги з підстав, які наведені у позовній заяві, а також не визнали з тих же підстав, заявлений до початку розгляду справи по суті зустрічний позов, не зважаючи навіть на висновки судової земельно-технічної експертизи, яка була призначена за клопотанням позивача ОСОБА_2.
Відповідачка ОСОБА_3 та її представник позов не визнали і до початку розгляду справи по суті подали зустрічний позов в якому просили суд визнати частково недійсним та скасувати рішення Таращанської міської ради від 19.02.2009 року №278-22-V в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо безоплатної передачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у спільну сумісну власність земельної ділянки, площею 0,072 га, рішення Таращанської міської Ради Київської області за № 481-33-V від 03 серпня 2010 року, а саме : п. 5.1. та п.5.2. списку за №1 додатку №3 до рішення сесії Таращанської міської Ради Київської області за №481-33-V від 03 серпня 2010 року, в частині затвердження технічної документації із землеустрою по виготовленню державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам міста Тараща та передачі у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вказаної земельної ділянки, визнати недійсним та скасувати державний акт на право приватної власності на земельну ділянку, серія ЯК №196089, площею 0,0719 га, кадастровий номер - 3224410100:01:039:0023, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, виданий 28 жовтня 2010 року на ім'я - ОСОБА_1 та зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011095604085, а також визнати недійсним та скасувати Додаток до державного акту на право приватної власності на земельну ділянку (Список співвласників земельної ділянки), серія ЯК №196089, виданий 27 вересня 2010 року на ім'я - ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та скасувати державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку з підстав порушення під час приватизації позивачами за первісним позовом вищевказаної земельної ділянки вимог ст. 89 ЗК України відповідно з якою земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам і у спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки, зокрема співвласників жилого будинку, а вони є такими співвласниками житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 А після ознайомлення із висновком судової земельно-технічної експертизи, яка була призначена за клопотанням позивача ОСОБА_2, заявлені позовні вимоги за первісним позовом визнали в частині визнання недійсними рішень суб'єкта владних повноважень та визнання недійсним Державного акта про право власності на земельну ділянку і то тільки із однієї підстави, яка була викладена в змісті позовної заяв, а саме - «накладання» земельних ділянок одна на одну, тобто земельної ділянки ОСОБА_3 на земельну ділянку позивачів за первісним позовом, що знайшло підтвердження у висновку вказаної експертизи.
Представник Таращанської міської ради визнав як вимоги первісного позову так і вимоги за зустрічним позовом, вважаючи, що обидва державні акти необхідно визнати недійсними, оскільки під час приватизації земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1, на якій збудований житловий будинок, який належить сторонам по справі - ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з однієї сторони, ОСОБА_3 з другої сторони на праві спільної часткової власності (з визначенням частки 53/100 та 47/100 відповідно в даному нерухомому майні) міською радою не було дотримано вимог то ст.ст. 86, 89 Земельного кодексу України згідно з якими вказані сторони, як співвласники житлового будинку, можуть одержати безоплатно (шляхом приватизації) земельну ділянку, що розташована біля належного їм на праві спільної часткової власності житлового будинку лише у спільну сумісну власність, яку в подальшому відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 89 ч. 4 ст. 120 ЗК України могли б поділити (або виділити) в добровільному порядку між собою відповідно до пропорції їхніх часток у праві спільної часткової власності на житловий будинок під АДРЕСА_1 як співвласниками зазначеного нерухомого майна або в разі недосягнення згоди між ними за рішенням суду. Тобто Таращанська міська Рада на своїй черговій сесії повинна була прийняти рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо безоплатної передачі їм трьом - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, у спільну сумісну власність земельну ділянку, загальною площею - 0,1000 га цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 а іншу залишкову частину зазначеної земельної ділянки, площею - 0,0308 га, вони могли б одержати також безкоштовно (шляхом приватизації) але вже за іншим цільовим призначенням, зокрема для ведення садівництва чи для ведення особистого селянського господарства.
Представник відділу Держземагенства у Таращанському районі Київської області вважає, що по даній справі відділ в силу виконання своїх повноважень взагалі не може бути відповідачем і при ухваленні рішення покладається на розсуд суду.
Представник реєстраційної служби Таращанського районного управління юстиції в Київській області в судове засідання не з'явився, надав суду листа з проханням провести розгляд справи без участі представника служби та ухвалити рішення суду відповідно до чинного законодавства.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що співвласниками житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 на праві спільної часткової власності є позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у власності яких перебуває 53/100 вказаного будинку, та відповідач ОСОБА_3 у власності якої перебуває 47/100 вказаного будинку.
На підставі звернення позивачів ОСОБА_2 та ОСОБА_6 19.02.2009 року Таращанською міською радою в порушення вимог ст.ст. 86, 89 ЗК України згідно з якими вказані позивачі та відповідач ОСОБА_3, як співвласники житлового будинку, могли б одержати безоплатно (шляхом приватизації) земельну ділянку, що розташована біля належного їм на праві спільної часткової власності житлового будинку лише у спільну сумісну власність, яку в подальшому відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 89 ч. 4 ст. 120 ЗК України могли б поділити (або виділити) в добровільному порядку між собою відповідно до пропорції їхніх часток у праві спільної часткової власності на житловий будинок під АДРЕСА_1 як співвласниками зазначеного нерухомого майна або в разі недосягнення згоди між ними за рішенням суду, було прийнято рішення №278-22-V про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо безоплатної передачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у спільну сумісну власність земельної ділянки, площею 0,072 га, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1. А згідно рішення сесії Таращанської міської ради від 03.08.2010 року №481-33-V було затверджено технічну документацію із землеустрою по виготовленню державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам міста Тараща, в тому числі і позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 та передано у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 земельну ділянку, загальною площею 0,0719 га цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1
28 жовтня 2010 року на підставі рішення сесії Таращанської міської ради від 03.08.2010 року №481-33-V позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку, серія ЯК №196089, площею 0,0719 га, кадастровий номер - 3224410100:01:039:0023, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, який був зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011095604085. У вказаному державному акті власником земельної ділянки зазначена ОСОБА_1, а в додатку до нього вона та позивач ОСОБА_2 вони зазначені, як співвласники вказаної земельної ділянки - по 1/2 частки кожен.
22.07.2009 року на підставі звернення відповідачки ОСОБА_3 Таращанською міською радою також в порушення вимог ст.ст. 86, 89 ЗК України було прийнято рішення №354-27-V щодо передачі ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,08 га за адресою АДРЕСА_1 де невірно зазначено адресу земельної ділянки, оскільки адреса її розташування АДРЕСА_1 та призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1. А згідно рішення сесії Таращанської міської ради від 25.09.2012 року №330-23-VІ було затверджено технічну документацію із землеустрою по виготовленню державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам міста Тараща, в тому числі і відповідачці ОСОБА_3, яка проживає за адресою м. Тараща АДРЕСА_1 та передано їй у приватну власність земельну ділянку загальною площею 0,0582 га, яка розташована за адресою м. Тараща АДРЕСА_1, цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
27 грудня 2012 року на підставі рішення сесії Таращанської міської ради від 25.09.2012 року №330-23-VІ відповідачці ОСОБА_3 було видано державний акт на право власності на земельну ділянку, серія ЯЙ № 902903, площею 0,0582 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3224410100:01:039:0031, яка розташована за адресою АДРЕСА_1 який був зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №3224410100010390031.
Згідно із висновком судової земельно-технічної експертизи від 25.09.2014 року № 5291/14-41/12552 - 12554/14-41, з яким погодилися всі сторони, оскільки його ніхто із сторін не оскаржував та не надав щодо нього будь яких заперечень, встановлено, що місце розташування земельних ділянок згідно кадастрової карти та державних актів з кадастровими номерами 3224410100:01:039:0023 та 3224410100:01:039:0031 є суміжним, оскільки на земельній ділянці АДРЕСА_2 розташований житловий будинок, який обладнаний двома окремими виходами. На земельній ділянці АДРЕСА_1 яка перебуває у приватній власності співвласників: ОСОБА_2 та ОСОБА_1 знаходяться 53/200 частини житлового будинку та господарські споруди. На земельній ділянці АДРЕСА_1 яка перебуває у приватній власності ОСОБА_3 знаходяться 47/100 частини житлового будинку та господарська споруда. Фактична площа земельної ділянки АДРЕСА_1 якою користуються
співвласники: ОСОБА_2 та ОСОБА_1, становить - 0,0723 га. Фактична площа земельної ділянки АДРЕСА_1, якою користується ОСОБА_3, становить - 0,0585 га. Загальна площа земельної ділянки № АДРЕСА_1 становить - 0,1308 га (0,0585га + 0,0723га).
Фактична площа та розміри земельної ділянки АДРЕСА_1 якою користується ОСОБА_3 частково не відповідають площі та розмірам, зазначеним в державному акті на право приватної власності на землю (серія ЯЙ № 902903). Згідно державного акта на право приватної власності (серія ЯЙ № 902903) ОСОБА_3, належить земельна ділянка площею 0,0582 га, яка (згідно опису меж) має наступні розміри:
А-Б - 22,45+37,30; -Б-В-10,71;
- В-Г - 41,37+1,76+3,41+1,81+4,50+10,32+4,28+0,53+6,53;
-Г-А-4,20. Фактична площа земельної ділянки (станом на час дослідження 23.07.2014), якою користується ОСОБА_3, становить 0,0585 га, та має наступні розміри :
- (А-Б) - (точки - «1-2-3-4») - 16,89+22,13+20,81; (Б-В) - (точки - «4-5-6») - 4,54+6,13;
- (В-Г) - (точки - «6 - 7 - 8 - 9 - 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 - 19) -9,04+18,94+12,51+0,65+1,79+3,45+1,89+4,04+10,33+4,33+0,53+2,75+3,94;
- (Г-А) - (точки - «19-1») - 4,20. Різниця між фактичною площею земельної ділянки та площею зазначеною в державному акті, становить 0,0003 га (3 кв.м.), тобто збільшена - на 0,0003 га.
Фактична площа земельної ділянки (станом на час дослідження 23.07.2014), якою користуються співвласники: ОСОБА_2 і ОСОБА_1, становить 0,0723 га, та має наступні розміри :
- (А-Б) - (точки - «19 - 32 - 31 - ЗО - 29 - 28 - 27 - 26 - 25 - 24 - 23») -3,94+2,75+0,53+4,33+10,33+4,04+1,89+3,45+1,79+0,65+12,51+18,94+9,04;
- (Б-В) - (точки - «6-5-4») - 4,79+7,19;
- (В-Г) - (точки - «4-3-2-1-22-21-20) - 29,40+12,61+9,19+0,74+1,10+6,68;
- (Г-А) - (точки - «20-19») - 17,66. Різниця між фактичною площею земельної ділянки та площею зазначеною в державному акті (серія ЯК №196089), становить 0,0004 га (4 кв.м.), тобто збільшена - на 0,0004 га.
Земельна ділянка площею S1=0,0027 га, яка зображена в додатку № 5 до висновку жовтим кольором та позначена точками: 14-1-13-12-11-10-2-18-17-16-14, залишилася вільною та не була включена при приватизації до загальної площі державних актів на право власності на земельні ділянки ОСОБА_3 та співвласників ОСОБА_2, ОСОБА_1, які розташовані по АДРЕСА_1
Також земельна ділянка під житловим будинком, який згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно (а.с. 15, 16, мал. № 8, № 9) належить ОСОБА_2 і ОСОБА_1 не включена в площу 0,0719 га, яка зазначена в державному акті (серія ЯК № 196089), та зображена в додатку № 3 до висновку і позначена точками: 17-16-15-14-30-31-17.
Існує накладання земельної ділянки площею 0,0582 га кадастровий номер 3224410100:01:039:0031, яка належить ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 902903 на земельну ділянку площею 0,0719 га кадастровий номер 3224410100:01:039:0023, яка належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 196089. Площа накладання, становить: S2=0,0004га, яка знаходиться під частиною житлового будинку, яка згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно належить ОСОБА_3 (а.с.77) та зображена в додатку № 4 до висновку блакитним кольором та позначена точками: 18-19-8-9, а також в додатку № 5 до висновку блакитним кольором та позначена точками: 2-19-8-9; S3=0,0006 га - знаходиться також під частиною належного ОСОБА_3 житлового будинку, яка зображена в додатку № 4 до висновку блакитним кольором та позначена точками: 6-7-20-21-Б-С, а також в додатку № 5 до висновку блакитним кольором та позначена точками: 6-7-20-21-5-3-4-6; S4=0,0005 га - земельна ділянка зображена в додатку № 4 до висновку та позначена точками: С-Б-А-С. Тобто площа накладання, становить - 0,0015 га, яка зображена в додатку № 4, № 5 до висновку.
Указані обставини встановлено з пояснень сторін, матеріалів справи вивчених в судовому засіданні.
Враховуючи дані обставини, суд вважає, за можливе позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Таращанської міської ради Київської області та відділу Держземагенства у Таращанському районі Київської області задовольнити частково, в частині визнання недійсними рішень суб'єкта владних повноважень, визнання недійсним Державного акта про право власності на земельну ділянку, оскільки питання щодо визнання недійсною реєстрацію вказаного державного акта та припинення права власності на земельну ділянку, яке було визнано на підставі вказаного державного акта є похідним від тих вимог, які підлягають до задоволення, а зустрічний позов ОСОБА_3 до Таращанської міської ради Київської області, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, треті особи: відділ Держземагенства у Таращанському районі Київської області та Реєстраційна служба Таращанського районного управління юстиції в Київській області про визнання державного акту на право власності на земельну ділянку та рішення органу місцевого самоврядування недійсними та їх скасування, а також скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку задовольнити в повному обсязі, виходячи із наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 ЗК України земельна ділянка може знаходитись у спільній власності з визначенням частки кожного з учасників спільної власності (спільна часткова власність) або без визначення часток учасників спільної власності (спільна сумісна власність).
Згідно ж зі ст.89 Земельного кодексу України земельна ділянка може належати на праві спільної сумісної власності лише громадянам. У спільній сумісній власності перебувають земельні ділянки: а) подружжя; б) членів фермерського господарства, якщо інше не передбачено угодою між ними; в) співвласників жилого будинку.
Частинами першою та другою статті 116 ЗК України визначено, що громадяни і юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України, п. 34 ст. 26 та ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування», вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин відноситься до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад та здійснюється на сесіях цих рад шляхом прийняття рішень. Згідно ст. 59 вказаного Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 118 ЗК України визначено порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами. Так, відповідно до частин першої, другої, шостої, сьомої, восьмої, дев'ятої, десятої цієї статті (у редакції, яка була чинною на час виникнення правовідносин) громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.
Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються в порядку, встановленому статтею 151 ЗК України.
Проект відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян організаціями, які мають відповідні дозволи (ліцензії) на виконання цих видів робіт, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури і охорони культурної спадщини та подається на розгляд відповідних місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування.
Районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у місячний строк розглядає проект відведення та приймає рішення про передачу земельної ділянки у власність.
Право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом (частина перша статті 126 ЗК України в редакції, яка була чинною на момент виникнення правовідносин).
Згідно із частиною третьою статті 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.
Таким чином, державні акти на право власності на земельні ділянки є документами, що посвідчують право власності й видаються на підставі відповідних рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень. У спорах, пов'язаних із правом власності на земельні ділянки, недійсними можуть визнаватися як зазначені рішення, на підставі яких видано відповідні державні акти, так і самі акти на право власності на земельні ділянки.
В судовому засіданні знайшла підтвердження та обставина, що рішення Таращанської міської ради на підставі яких були видані державні акти, як позивачам по справі за первинним позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2, так і відповідачці за первинним позовом та позивачці за зустрічним позовом ОСОБА_3, які є співвласниками житлового будинку, розташованого в АДРЕСА_1 у фактичному користуванні яких перебуває земельна площею 0,1308 га, яка також розташована за вказаною адресою, були прийняті з порушенням вимог ст.ст. 86, 89 ЗК України, згідно з якими вказані сторони, як співвласники житлового будинку, можуть одержати безоплатно (шляхом приватизації) земельну ділянку, що розташована біля належного їм на праві спільної часткової власності житлового будинку лише у спільну сумісну власність, яку в подальшому відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 89 ч. 4 ст. 120 ЗК України могли б поділити (або виділити) в добровільному порядку між собою відповідно до пропорції їхніх часток у праві спільної часткової власності на житловий будинок під АДРЕСА_1 як співвласниками зазначеного нерухомого майна або в разі недосягнення згоди між ними за рішенням суду. Тобто Таращанська міська Рада на своїй черговій сесії повинна була прийняти рішення про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо безоплатної передачі їм трьом - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, у спільну сумісну власність земельну ділянку, загальною площею - 0,1000 га цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд по АДРЕСА_1 а іншу залишкову частину зазначеної земельної ділянки, площею - 0,0308 га, вони могли б одержати також безкоштовно (шляхом приватизації) але вже за іншим цільовим призначенням, зокрема для ведення садівництва чи для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до чинного законодавства підставами для визнання акта недійсним є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів громадян, в даному випадку позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2 та відповідачки ОСОБА_3 у даній справі, яке полягає в тому, що існує накладання земельної ділянки площею 0,0582 га кадастровий номер 3224410100:01:039:0031, яка належить ОСОБА_3 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯИ № 902903 на земельну ділянку площею 0,0719 га кадастровий номер 3224410100:01:039:0023, яка належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯК № 196089 загальною площею 0,0015 га, з якої дві земельні ділянки: S2=0,0004га та S3=0,0006 га знаходяться під частиною житлового будинку, яка згідно Витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно належить ОСОБА_3 (а.с.77) та зображені в додатках № 4 та № 5 до висновку судової земельно-технічної експертизи, в зв'язку з чим обидва державні акти необхідно визнати недійсними.
Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав, а тому вимоги за зустрічним позовом про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку також підлягають задоволенню.
Понесені сторонами судові витрати підлягають задоволенню згідно ст. 88 ЦПК України, позивачам пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачам - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачам відмовлено, тобто на підставі часткового задоволення первісного позову щодо якого задоволено три вимоги з п'яти, то на користь позивача ОСОБА_2, який поніс витрати, пов'язані з проведення судової земельно-технічної експертизи в сумі 5920 грн. підлягає стягненню сума 3552 грн. в таких розмірах - 2386 грн. з Таращанської міської ради та 1184 грн. із ОСОБА_3 (згідно частини задоволених вимог до кожного з них), а також на користь позивачка за зустрічним позовом ОСОБА_3 на підставі задоволення в повному обсязі її вимог підлягають стягненню з відповідачів за зустрічним позовом, понесені нею судові витрати, які підтверджені належними та допустимими доказами в розмірі 5143,60 грн. (витрати по сплаті судового збору в розмірі 243,60 грн. та витрати на правову допомогу в розмір 4900 грн.), по 1714,53 грн. (5143,60 грн.: 3) з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 8, 10, 15, 57-61, 88, 209, 213-215 ЦПК України, ст.ст. 12, 86, 89, 120, 126, 152, 155 ЗК України, ст.ст. 15, 16, 316-319, 328, 393 ЦК України, п. 34 ст. 26, ст. 46, ст. 59, ч. 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» суд ,-
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Таращанської міської ради Київської області, відділу Держземагенства у Таращанському районі Київської області про визнання недійсними рішень суб'єкта владних повноважень, визнання недійсним Державного акта про право власності на земельну ділянку, визнання недійсною його державну реєстрацію і про визнання припиненим права власності задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Таращанської міської ради Київської області за № 354- 27- V від 22 жовтня 2009 року в частині передачі ОСОБА_3 у приватну власність земельної ділянки площею 0,08 га за адресою АДРЕСА_1.
Визнати недійсними пункти 4.1 та 4.2 рішення Тарашанської міської ради Київської області за № 330- 23- УІ від 25 вересня 2012 року «Про затвердження технічної документації по виготовленню Державних Актів на право власності на земельні ділянки громадянам» у частині, що стосується затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, які посвідчують право власності на земельну ділянку, яка у Додатку № 2 до цього рішення значиться під порядковим № 4, стосується ОСОБА_3 і розташована на АДРЕСА_1, загальною площею 0,0582 га з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та у частині передачі цієї земельної ділянки у власність ОСОБА_3, ідентифікаційний номер якої НОМЕР_1 яка мешкає на АДРЕСА_1
Визнати недійсним Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЙ № 902903, який був виданий Таращанською міською радою Київської області 27 грудня 2012 року ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,0582 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий №3224410100:01:039:0031, яка розташована за адресою АДРЕСА_1
Зустрічний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_1, ОСОБА_2, треті особи: відділ Держземагенства у Таращанському районі Київської області та Реєстраційна служба Таращанського районного управління юстиції в Київській області про визнання державного акту на право власності на земельну ділянку та рішення органу місцевого самоврядування недійсними та їх скасування, а також скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку задовольнити в повному обсязі.
Визнати частково недійсним та скасувати рішення сесії Таращанської міської ради за №278-22-V від 19.02.2009 року, а саме рішення в частині надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою щодо безоплатної передачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у спільну сумісну власність земельної ділянки, площею 0,072 га цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1.
Визнати частково недійсним та скасувати рішення сесії Таращанської міської ради за №481-33-V від 03 серпня 2010 року, а саме : п. 5.1. та п.5.2. списку за №1 додатку №3 до рішення сесії Таращанської міської Ради Київської області за №481-33-У від 03 серпня 2010 року, в частині затвердження технічної документації із землеустрою по виготовленню державних актів на право власності на земельні ділянки громадянам міста Тараща та передачі у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 земельної ділянки, загальною площею 0,0719 га цільове призначення якої для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1
Визнати недійсним та скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку, серія ЯК №196089, площею 0,0719 га, кадастровий номер - 3224410100:01:039:0023, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, виданий 28 жовтня 2010 року на ім'я - ОСОБА_1 та зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011095604085.
Визнати недійсним та скасувати Додаток до державного акту на право приватної власності на земельну ділянку (Список співвласників земельної ділянки), серія ЯК №196089, виданий 27 вересня 2010 року на ім'я - ОСОБА_1 та ОСОБА_2.
Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована по АДРЕСА_1 кадастровий номер 3224410100:01:039:0023, цільове призначення якої - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, що належить ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯК №196089, виданий 28 жовтня 2010 року на ім'я - ОСОБА_1 та зареєстрований в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №011095604085.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 1184 грн. судових витрат (витрат, пов'язаних з проведенням судової земельно-технічної експертизи).
Стягнути з Таращанської міської ради Київської області на користь ОСОБА_2 2368 грн. судових витрат (витрат, пов'язаних з проведенням судової земельно-технічної експертизи).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_3 1714,53 грн. судових витрат (витрат по сплаті судового збору та витрат на правову допомогу).
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 1714,53 грн. судових витрат (витрат по сплаті судового збору та витрат на правову допомогу).
Стягнути з Таращанської міської ради Київської області користь ОСОБА_3 1714,53 грн. судових витрат (витрат по сплаті судового збору та витрат на правову допомогу).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Київської області через Таращанський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення, а особою, що не була присутня у судовому засіданні з дня отримання копії цього рішення, апеляційної скарги до Апеляційного суду Київської області.
Головуючий: М.Г. Бойко