21 жовтня 2014 р. Справа № 8913/14/876
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області на постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 05 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача: Департамент соціального захисту населення Закарпатської обласної державної адміністрації про зобов'язання здійснити виплату пільгової пенсії,-
21.07.2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення по припиненню виплати пільгової пенсії від 29.01.2014 року та зобов'язати здійснити виплату пільгової пенсії з лютого 2014 року.
Постановою Іршавського районного суду Закарпатської області від 05 вересня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення №3 Комісії по призначенню пенсій управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі від 29.01.2014 року про припинення виплати позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" та повернення позивачу виплаченої пенсії за період з 25.02.2013 року по 31.01.2014 року у сумі 10 071,71 грн. та витрат на виплату та доставку пенсії у сумі 157,11 грн. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі нарахувати та виплатити позивачу невиплачену пенсію за період з 01 лютого 2014 року по 05 вересня 2014 року.
Не погодившись з вищенаведеною постановою, управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області подало апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову якою в задоволенні позову відмовити повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, оскільки суд першої інстанції порушив норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи.
Сторони в судове засідання не прибули, хоч про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році його віднесено до 3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням копія наявна у матеріалах справи.
З 25.02.2013 року ОСОБА_1 призначено пенсію із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, рішенням №3 комісії по призначенню пенсій УПФ України в Іршавському районі від 29.01.2014 року позивачу припинено виплату пенсії у зв'язку з тим, що згідно архівної довідки №21958 від 27.12.2013 року, позивач працював у 1988 році у зоні відчуження менше 30 днів.
Колегія судів погоджується з висновком суду першої інстанції про неправомірність припинення виплати пенсії відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» оскільки, як вбачається з матеріалів справи, а саме з архівної довідки управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/20002 від 22.12.1993 року, - ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження в складі військової частини № 43187 у період з 07.04.1988 року по 11.07.1988 року.
Згідно військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого ОСОБА_1 12.05.1976 року, останній виконував обов'язок по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 17.04.1988 року по 11.07.1988 року, отримав дозу опромінення 2,302 БЄР. Вказаний період згідно постанови РМ СРСР №1497/378 від 29.12.1987 року зараховується у трудовий стаж та стаж, що дає право на пільгову пенсію.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: ґ) документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильскій АЕС за формою, затвердженою постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988р. №122, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про Статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи»). Відповідно до статті 65 Закону № 796-ХІІ учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Вказаним Порядком визначено правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи та коло осіб, яким вони видаються.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні пенсії за віком надаються документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, форма якої затверджена постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року №122.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами встановленими Законом № 796-ХІІ є: посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до ст.15 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Аналізуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, зокрема призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Управлінням Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області не доведено правомірність припинення виплати пенсії зі зменшенням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до статті 55 Закону № 796-ХІІ, а тому суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ОСОБА_1 ..
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Іршавському районі Закарпатської області - залишити без задоволення, а постанову Іршавського районного суду Закарпатської області від 05 вересня 2014 року у справі № 301/1868/14-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: C.М. Кузьмич
В.З. Улицький