вул. Фрунзе, 35, смт. Макарів, Київська обл., 08000, т. (04578) 5-12-39
15.04.2014 року Справа № 370/432/14-ц
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Оберемко В.О. при секретарі Гребінській Н.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Макарів Київської області цивільну справу за позовом Прокурора Макарівського району Київської області в інтересах держави в особі Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_1, третя особа: Управління Держземагенства в Макарівському районі Київської області про розірвання договору оренди земельної ділянки та повернення земельної ділянки, -
встановив:
Прокурор Макарівського району звернувся до суду в інтересах держави в особі Макарівської РДА Київської області (далі -позивач) з вказаним позовом в обгрунтування якого зазначив, що за результатами проведеної прокуратурою перевірки встановлено, що ОСОБА_1В (далі -відповідач), який знаходиться на обліку в ДПІ як платник орендної плати та заборгованість в якого по сплаті за договором оренди, укладеного між сторонами, станом на 10.01.2014 року, а саме: земельної ділянки для обслуговування промислово- складського комплексу, яка знаходиться в межах Фасівської сільської ради Макарівського району Київської області плщею 2,543 га становить 4386, 36 грн., тому для захисту інтересів держави вимушений звернутись до суду.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги підтримав та просив задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечив.
В судове засідання належним чином повідомлений позивач не прибув, поважності причин неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не подавав.
В судове засідання належним чином повідомлений відповідач не прибув, поважності причин неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не подавав, тому суд ухвалив заочно розглянути справу на підставі наявних в ній доказів.
В судове засідання третя особа належним чином повідомлена про день та час розгляду справи представника не направила, поважності причин неявки суду не повідомила, заяв та клопотань не подавала.
Заслухавши прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Проведеною прокуратурою Макарівського району Київської області перевіркою встановлено порушення вимог законодавства при виконанні умов договору оренди земельної ділянки з фізичною особою ОСОБА_1, а саме: 27 вересня 2004 року між Макарівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки (а.с.7-11) для обслуговування промислово-складського комплексу, яка знаходиться в межах Фасівської сільської ради Макарівського району Київської області прощею 2,543 га, яка не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
Вказаний договір оренди земельної ділянки 29.09.2004 року зареєстровано в Макарівському районному відділі Київської регіональної Філії центру державного земельного кадастру за № 002 (а.с.11 зворот).
Відповідно до п.п. 6-8 договору, орендна плата вноситься орендарем в безготівковій формі в розмірі 15 ставок земельного податку в рік, що на момент укладення договору оренди становить 1460 грн. 10 коп. без врахування ПДВ в рік. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з врахуванням індексів інфляції. Орендна плата носиться орендарем поквартально до 01 жовтня, до 01 січня, до 01 квітня, до 01 липня, що на момент укладення договору оренди становить 365 грн. З коп.
Згідно інформації Макарівського відділення Ірпінської ОДПІ ОСОБА_1 знаходиться на обліку в ДПІ як платник орендної плати, станом на 10.01.14 року заборгованість по платі за договором становить - 4386,36 грн. та виникла в 2009 році (підтверджується листом Макарівського відділення Ірпінської ОДПІ, а.с.13, 13 зворот), що свідчить про те, що відповідачем не сплачується орендна плата за землю, як наслідок, порушується право територіальної громади на надходження орендної плати, а також інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною земель.
Пунктом 15 договору оренди земельної ділянки від 27.09.2004 року передбачено, що в разі припинення договору орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому у порівнянні з тим, у якому він одержав її в оренду.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
Частиною 3 ст. 31 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
На вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України (ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі»).
Таким чином, правова конструкція статей 31 та 32 Закону України «Про оренду землі» передбачає можливість дострокового розірвання договору оренди землі за рішенням суду на підставах, в тому числі, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно положень п. «д» ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Частиною 2 ст. 651 Цивільного кодексу України встановлено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно ч. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.
Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Зазначене відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом пред'явлення цього позову.
Виходячи із змісту рішення Конституційного Суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.99, прокурор або його заступник самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві, в чому полягає порушення інтересів держави та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Одночасно, згідно із вказаним Рішенням Конституційного Суду України, поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким органом, відповідно до ст.ст. 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Пункт 4 рішення Конституційного Суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.99 передбачає, що інтереси держави можуть збігатись повністю, частково або не збігатись зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в її діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Згідно ст.ст. 28, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження, зокрема, щодо здійснення відповідно до закону контролю за дотриманням зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету на підприємствах і в організаціях незалежно від форм власності, справляння плати за землю, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Цивільного процесуального кодексу України в редакції Закону України від 18.09.2012 № 5288-УІ, прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній заяві (заяві) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь держави в розмірі 243 грн. 60 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 14,121 Конституції України, ст.ст. 45, 525, 629, 651 ЦК України, ЗУ «Про прокуратуру», ст.141 ЗК України, ст.ст. 24 - 25, 31-32, 34 ЗУ «Про оренду землі», ст. 28, 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Конституційного Суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.1999 року, ст.ст. 10, 11, 45, 60, 88, 212, 215, 223, 224-226 ЦПК України, суд ,-
Позовні вимоги задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 27.09.2004 року, укладений між Макарівською районною державною адміністрацією Київської області та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки площею 2,543 га, що розташована в адміністративних межах Фасівської сільської ради Макарівського району Київської області, зареєстрований у ДП "Київський регіональний центр державного земельного кадастру" за № 002.
Зобов'язати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) повернути до земель запасу Фасівської сільської ради Макарівського району Київської області земельну ділянку загальною площею 2,543 га.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), 02002, АДРЕСА_1, на користь держави судові витрати в розмірі 243 грн. 60 коп.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Макарівський районний суд Київської області, шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його проголошення, а особами, що беруть участь у справі, але не були присутніми під час проголошення рішення суду - в десятиденний строк з дня отримання його копії.
Заочне рішення суду може бути переглянете судом, що його ухвалив за заявою відповідача протягом 10 днів з дня отримання ним копії цього рішення.
Заочне рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 223 ЦПК України.
Суддя В.О. Оберемко