Постанова від 14.10.2014 по справі 818/2557/14

КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2014 р. Справа №818/2557/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Опімах Л.М.

за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, 3-я особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

10 вересня позивач звернувся до суду з позовом, який підтримав та доповнив в ході розгляду справи, мотивуючи свої вимоги тим, що в липні 2014 року звернувся до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України в Сумській області для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши перелік документів, визначених пунктом 10 Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасово затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року №231, а саме: заяву-анкету встановленого зразка, паспорт громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см, квитанцію про сплату державного мита у розмірі 170 грн.

За результатами розгляду поданих документів відповідачем було усно відмовлено в оформленні паспорту через ненадання квитанцій про оплату вартості послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн. на обов»зковості сплати яких наполягав відповідач. Тому 08.07.2014 року за наданими відповідачем реквізитами позивач сплатив вказані кошти та надав квитанції про оплату відповідачеві, після чого документи були прийняті для нетермінового оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Проте, справляння такої плати в обов»язковому порядку чинним законодавством не передбачене, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (в тому числі і бланк паспорта) є власністю України, відповідно до Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон затвердженого постановою Верховної Ради України №719-У від 23.02.2007 року, а тому паспорт (в тому числі і бланк паспорта) ніколи не перебував у власності громадянина та не реалізовується громадянам, а лише видається громадянам в тимчасове користування.

Правовий аналіз постанови Кабінету Міністрів України №1098 від 26.10.2011 р. свідчить про те, що платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не про обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Позивач вважає, що єдиним законодавчо обґрунтованим збором, який зобов'язаний сплатити громадянин є державне мито у розмірі 170 грн., тому просить визнати протиправними дії відповідача, що полягали у зобов»язанні сплатити вартість послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн та зобов»язати відповідача повернути безпідставно сплачені позивачем кошти.

Представник відповідача проти позову заперечив, пояснивши, що 7 жовтня 2012 року набрав чинності Закон України «Про адміністративні послуги» , за змістом статті 1 якого оформлення та видача паспорта громадянина України для виїзду за кордон є адміністративною послугою, спрямованою на набуття громадянами України права виїзду за кордон, а підрозділи ДМС України - суб'єкти, які надають цю адміністративну послугу.

Цей Закон є загальним законодавчим актом у сфері надання адміністративних послуг, який має на меті створення доступних та зручних умов для реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб щодо отримання адміністративних послуг, визначення основних засад діяльності суб'єктів надання адміністративних послуг.

Закон України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» є спеціальними законодавчим актом, який регулює найважливіші аспекти надання адміністративної послуги з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон (зокрема, визначає суб'єктів та окремі процедурні питання надання цієї адміністративної послуги).

При визначенні правил застосування положень вказаних законодавчих актів слід керуватися частиною другою статті 3 Закону Закон України «Про адміністративні послуги», за змістом якої положення цього Закону мають пріоритетність та підлягають застосуванню із урахуванням спеціальних норм, визначених Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України».

Отже, оскільки адміністративна послуга з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон передбачає видачу бланка, її замовник сплачує 377,15 грн., а за дострокове оформлення паспортного документа (до 10 днів) - 634,30 грн., з яких:

1) 87,15 грн. - плата за надання адміністративної послуги (пункт 27 розділу І «Адміністративні послуги» Переліку). У разі термінового надання адміністративної послуги (у строк до 10 днів) розмір плати становить 174,30 грн. (пункт 5 Порядку).

2) 120 грн. - оплата витрат, пов'язаних з придбанням бланкової продукції, у тому числі вартість персоналізації (пункт 4 Порядку). При цьому, відповідно до договору на закупівлю бланків документів суворої звітності (паспорт громадянина України для виїзду за кордон), укладеного між ДМС України та державним підприємством «Поліграфічний комбінат «Україна» по виготовленню цінних паперів» ціна за одиницю бланкової продукції з податком на додану вартість складає 82,80 грн. Персоналізація (нанесення персональних даних громадянина України на полікарбонатну сторінку паспорта) здійснюється державним підприємством «Державний центр персоналізації документів». Її вартість відповідно до договору на закупівлю послуг з персоналізації бланків паспорта громадянина України для виїзду за кордон з податком на додану вартість складає 37,20 грн.

3) 170 грн. - державне мито (стаття 7 Закону № 3857, абзац сьомий пункту 10 Постанови № 231, підпункт «б» пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»), крім випадків звільнення від його сплати. За дострокове (до 10 робочих днів) оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон державне мито становить 340 грн. (підпункт «л» пункту 6 статті 3 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито»).

Звернув увагу на ту обставину, що кошти позивачем сплачені добровільно, відповідач протиправних дій не вчиняв, тому в задоволенні позову просив відмовити.

Представник третьої особи Головного управління державної казначейської служби в Сумській області в судовому засіданні пояснила, що платежі в сумі 87, 15 грн ( плата за послуги міграційної служби з оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон) та 120 грн. ( вартість бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон) зараховуються на рахунок з обліку доходів спеціального фонду державного бюджету. Відповідно до Порядку зарахування до державного бюджету плати за надання адміністративних послуг, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України від 21.08.2014 року №846/825, норми якого застосовуються також і ДМС України та її територіальними органами, суб»єкт надання адміністративних послуг здійснює повернення помилково або надміру сплачених коштів відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787. На даний час до Головного управління ДКС України у Сумській області не надходили документи щодо повернення коштів позивачеві.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в липні 2014 року позивач звернувся до Ковпаківського районного відділу міста Суми Управління державної міграційної служби України в Сумській області для оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, надавши перелік документів, визначених пунктом 10 Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасово затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року №231, а саме: заяву-анкету встановленого зразка, паспорт громадянина України, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см, квитанцію про сплату державного мита у розмірі 170 грн.

За результатами розгляду поданих документів відповідачем було усно відмовлено в оформленні паспорту через ненадання квитанцій про оплату вартості послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартості бланка паспорта в розмірі 120 грн. на обов»зковості сплати яких наполягав відповідач. Тому 08.07.2014 року за наданими відповідачем реквізитами позивач сплатив вказані кошти та надав квитанції про оплату відповідачеві, після чого документи були прийняті для нетермінового оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. (а.с.6).

Необхідність сплатити вартість послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн. в судовому засіданні підтвердив і представник відповідача, зазначивши, що без надання відповідних квитанцій паспорт громадянина України для виїзду за кордон позивачеві не був би виданий.

Суд вважає, що дії відповідача, які полягали у зобов»язанні сплатити зазначені кошти є протиправними, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

Постановою Кабінету Міністрів України №231 від 31 березня 1995 року затверджено «Правила оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення» (далі - Правила).

Відповідно до пункту 10 Правил для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Згідно з пунктом 6 статті 2 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» №7-93 від 21 січня 1993 року державне мито справляється за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон. Відповідно до підпункту «б» пункту 6 статті 3 Декрету ставки державного мита встановлюються в таких розмірах: за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон - 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тобто 170 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26 жовтня 2011 року затверджено Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, пункт 4 якої передбачає, що у разі надання послуги, що передбачає видачу бланка або номерного знака, розмір плати за її надання визначається з урахуванням витрат, пов'язаних з придбанням відповідної продукції. Обсяг витрат визначається МВС.

Разом з тим, нормативний документ МВС України, який би визначив вартість бланку паспорта відсутній, а посилання представника відповідача на накладні, є безпідставним, оскільки накладна не є документом, який визначає вартість такого бланку.

Таким чином вимога відповідача про необхідність сплати вартості бланку паспорта саме в розмірі 120 грн є необгрунтованою.

Постановою Кабінету Міністрів України №795 від 4 червня 2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» визначено перелік платних послуг, серед яких послуга за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, вартість якої складає 87 грн 15 коп.

Відповідно до пункту 2 Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26 жовтня 2011 року послуги надаються за письмовою заявою фізичних та юридичних осіб. Таким чином платні послуги можуть бути надані за заявою особи, тобто за наявності у неї бажання отримати таку послугу, а не про обов'язковість замовлення такої послуги з метою, зокрема, оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Доказів звернення позивача з такою заявою відповідач не надав.

При цьому суд вважає надуманою позицію відповідача стосовно добровільної поведінки позивача по внесенню плати за послуги з оформлення та видачі паспорта та вартості бланку паспорту, оскільки створення умов, що спонукають особу лише до одного варіанту поведінки, яким у даному випадку є внесення зазначених платежів, є своєрідною формою примусу до вчинення таких дій.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач вчинив дії, які полягали у зобов»язанні сплатити вартість послуг з оформлення та видачі паспорта в розмірі 87,15 грн. і вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн. та вважає ці дії протиправними.

Оскільки, позивач безпідставно сплатив кошти внаслідок протиправних дій відповідача, останній повинен вчинити дії по поверненню таких коштів. Відповідно до Порядку зарахування до державного бюджету плати за надання адміністративних послуг, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства фінансів України від 21.08.2014 року №846/825, норми якого застосовуються також і ДМС України та її територіальними органами, суб»єкт надання адміністративних послуг здійснює повернення помилково або надміру сплачених коштів відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 року №787.

Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України на користь відповідача необхідно стягнути з Державного бюджету України судові витрати у розмірі 73,08 грн. ( а.с.2).

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Державної міграційної служби України в Сумській області, 3-я особа: Головне управління Державної казначейської служби України в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Державної міграційної служби України в Сумській області, що полягали у зобов"язанні ОСОБА_1 сплатити кошти за послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вартість бланку паспорту громадянина України для виїзду за кордон.

Зобов"язати Управління Державної міграційної служби України в Сумській області повернути ОСОБА_1 кошти у розмірі 87,15 грн. сплачені як за послуги по оформленню та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон та 120,00 грн. як вартість бланку паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 грн.08 коп. в рахунок повернення судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) Л.М. Опімах

Повний текст постанови виготовлений 20 жовтня 2014 року.

З оригіналом згідно

Суддя Л.М.Опімах