Справа № 2-а-808/14
(№760/20382/14-а)
20 жовтня 2014 року м. Київ
Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Оксюта Т.Г., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2013-2014 роки,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідачів та просив визнати дії Департаменту соціальної політики виконавчого органу КМДА та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат по визначенню розміру та виплаті протягом 2013-2014 років йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, які інваліду війни ІІ групи - неправомірними.
Зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу КМДА усунути встановлене судом правопорушення шляхом надання відповідних розпоряджень Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат по нарахуванню та виплаті ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІ групи за різницею належних за законом №3551-ХІІ та отриманих сум пільгових виплат за період 2013-2014 років.
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, вчинити нарахування та виплату ОСОБА_1 заборгованості, створеної за період 2013-2014 років і визначеної за різницею належних і отриманих сум щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІ групи.
Прийняти окрему ухвалу і направити її відповідачам щодо вжиття заходів усунення умов та причин вчиненого правопорушення (зменшення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня з 8 мінімальних пенсій за віком до 2110,00 грн. (2013 р.), 2250,00 грн. (2014 р.).
Свої вимоги обґрунтовує тим, що він є учасником бойових дій та йому встановлено щорічну допомогу до 5 травня відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком. Разом з тим, протягом 2013-2014 років він отримав таку допомогу в значно меншому розмірі, ніж встановлено чинним законодавством.
Зазначає, що відповідачі відмовляються виплачувати йому таку допомогу в повному розмірі.
Вважає такі дії незаконними та такими, що порушують його права, а тому просив позов задовольнити.
Із заперечень представника Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат вбачається, що проти задоволення позову вона заперечує, посилаючись на те, що нарахування та виплата допомоги протягом 2013-2014 років здійснювалась відповідно до вимог чинного законодавства.
Крім того, представник зазначила, що позивач пропустив строк звернення до суду з вимогами про виплату щорічної разової допомоги до 5 травня 2013 року.
На підставі викладеного, просила у задоволенні позову відмовити.
08.10.2014 року відповідач Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі від 22.09.2014 року, що підтверджується розпискою, однак у встановлений ч. 3 ст. 183-2 КАС України строк заперечень до канцелярії суду не подав.
Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 КАС України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження протягом таких строків: не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого ч. 3 цієї статті, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.
Згідно ч. 4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Встановлено, що позивач є інвалідом війни ІІ групи, а тому має право на пільги, встановлені Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в тому числі, на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу виплачена разова грошова допомога до 5 травня в 2013 році в розмірі 2110,00 грн., в 2014 році в розмірі 2250,00 гривень.
Згідно чинної редакції статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (в редакції Закону № 367-ХІV від 25.12.1998 року) щорічно до 5 травня інвалідам війни ІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Положення вказаних статей були змінені згідно з п. 20 Розділу ІІ Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 25.12.2007 року, відповідно до змісту яких щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Зі змісту п. 2 розділу ІІІ вказаного вище Закону від 25.12.2007 року Розділ ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діяв до 31.12.2008 року.
Крім того, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України", в тому числі щодо внесення змін до статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визнано неконституційними.
Таким чином, діючою та чинною є редакція статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до змісту якої щорічна разова грошова допомога до 5 травня повинна виплачуватись інвалідам війни ІІ групи - у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16 березня 2014 року "Деякі питання виплати у 2014 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" передбачена виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам другої групи в розмірі 2250,00 гривень.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року № 3-рп/2012 надано тлумачення, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Разом з тим, Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16.01.2014 року № 719-VІІ (п. 1 Прикінцевих положень Закону) не встановлено обмеження щодо застосування положень Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", Кабінет Міністрів України не наділений повноваженнями визначати розмір соціальних виплат, які підлягають виплаті громадянам.
Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, прихожу до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як нормативно-правового акта, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 102 від 16.03.2014 року, якою істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання грошової допомоги. Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаних статей Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Верховною Радою України не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної грошової допомоги до 05 травня не приймалося.
Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (із наступними змінами та доповненнями) на 2014 рік встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність - 949 грн.
З урахуванням викладеного, позивачу разова щорічна грошова допомога повинна бути виплачена в розмірі 7592,00 грн. (949,00 грн. х 8 мінімальних пенсій за віком).
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами. - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Оскільки виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державної адміністрації, то належними відповідачами по справі є Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Таким чином, дії та бездіяльність відповідачів Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", є неправомірними, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
Що стосується вимог ОСОБА_1 про виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2013 рік, то слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду.
Частиною 2 ст. 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Встановлено, що позивач про порушення свого права повинен був дізнатися при виплаті йому щорічної допомоги до 5 травня - 11.04.2013 року.
Позивач з позовом до адміністративного суду звернувся лише 19.09.2014 року.
Таким чином, позивач пропустив строк звернення до адміністративного суду.
Отже, вимоги позивача, у відповідності до норм чинного законодавства, про виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2013 рік задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч. 1 ст. 166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Також, не підлягають задоволенню вимоги позивача про прийняття окремої ухвали щодо вжиття заходів усунення умов та причин вчиненого, оскільки судом не встановлено істотних порушень закону.
Керуючись ст.ст. 13, 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", ст.ст. 9, 10, 11, 69, 158-162, 183-2 КАС України, суддя, -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії та бездіяльність Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) та Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік у розмірі меншому, ніж визначено Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язати Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) здійснити нарахування, а Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат провести виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2014 рік відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше проведених виплат у 2014 році.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Солом'янський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя