Постанова від 27.01.2014 по справі 530/2646/13-а

ПОСТАНОВА

Справа № 530/2646/13-а

Номер провадження 2-а/530/1/14

27.01.2014 року Зіньківський районний суд Полтавської області в складі головуючого судді Водолага А.В. при секретарі Стрілець Л.Г. розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Зіньків Полтавської області, справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області, третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, про зобов»язання відповідача призначити їй пенсію у відповідності до ст.ст. 50, ч.4ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», зобов»язання в подальшому проводити перерахунок пенсії відповідно до вищезазначеного Закону, стягнення недоотриманих сум пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

В судове засідання з»явилась позивач ОСОБА_1, представник відповідача і третьої особи Сень О.Ф.

Позивач ОСОБА_1, звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області, в якому просить зобов'язати відповідача призначити їй пенсію у відповідності до ст.50,ч.4 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "зобов'язати в подальшому проводити перерахунок пенсії відповідно до вищезазначеного Закону, стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області суму недоотриманої пенсії за період з 01 червня 2006 року по 01 липня 2009 року загальним обсягом 80673,07 грн.

Суд, вислухавши обґрунтування позивача, яка підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі, заперечення представника відповідача і третьої особи, яка не визнала заявлені позовні вимоги в повному обсязі, вивчивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, що позивачка є інвалідом З групи, постраждалою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням /т.1 а.с.11-15/.

Позивачка звернулась до Управлінням Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області про перерахунок пенсії, на що отримала відмову /т.1а.с.16-17/, з посиланням на ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік.

Вирішуючи питання про часткове задоволення заявлених позовних вимог, суд виходить з слідуючого.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 06.06.96 р. пенсії особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорії встановлюют вигляді :

-державної пенсії;

-додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 06.06.96 р. у всіх випадках розмір пенсії для інвалідів III групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до ч.І ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тій же редакції, особам віднесеним до категорії 1, які є інвалідами III групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. З ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали знаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції від 05.10.2006 р. встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії дійснюється з дня встановлення нового прожиткового мінімуму.

Частиною 3 ст.4 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»'від 05.10.2000 року передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, .то відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" прожитковий інімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність встановлено в розмірі: з січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень. Для визначення мінімального гозміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України "Про ігальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї ,гатті, збільшений на 1 відсоток.

Законом України від 28.12.2007 року "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України," статтю 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською зтастрофою, не можуть бути нижчими: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 році: по 1 групі інвалідності - 220 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили оацездатність; по 2 групі інвалідності - 200 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності - 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили рацездатність; для учасників ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках та осіб, евакуйованих у 1986 році із зони відчуження: по 1 групі інвалідності - 160 процентів прожиткового мінімуму.

Для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності - 150 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: по 3 групі інвалідності - 140 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; для інших інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою: по 1 групі інвалідності - 130 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 2 групі інвалідності - 120 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; по 3 групі інвалідності - 110 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність .... Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік"та внесення змін до деяких законодавчих актів"затверджено прожитковий мінімум на одну особу, що втратила працездатність у розрахунку на 1 місяць з 1 жовтня 2008 року - 498 грн. ( 498 грн. х 6 )

Даним Законом статтю 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" змінено та встановлено, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам З групи - 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами.

Також цим Законом, статтю 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"змінено та встановлено, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцяти мінімальних розмірів пенсій за віком, встановленої абз.1 ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 зміни, внесені Законом України від 28.12.2007 року "Про державний бюджет України на 2008 рік"та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"до статей 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визнано неконституційними.

Оскільки, відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тому відповідач з 22 травня 2008 року під ча(^обчислення пенсії та додаткової пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, повинен був керуватися статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали наслідок Чорнобильської катастрофи"в редакції закону від 06.06.1996 року №230/96 ВР а статтею 67 даного Закону в зедакції від 05.10.2006 року №231 - V.

Відповідно до ч.І ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне .трахування"мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Ст.65 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" передбачено,що на одну собу, яка втратила працездатність,прожитковий мінімум в розрахунку на місяць складає:з 01.01.2006 року- 50 грн.,з 01.04.2006 року-359 грн.,з 01.10.2006 року-366 грн.Згідно вказаної статті мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у такому ж розмірі,тобто з 01.01.2006 року-350 грн.,з 01.04.2006 року-359 грн., з 01.10.2006 року-366 грн.

Ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зі змінами від 15.03.2007 р. був встановлений прожитковий мінімум на одну особу,яка втратила працездатність з розрахунку на місяць:з 01. 01. 2007 року-380 грн.,з 01.04.2007 року-406 грн.,з 01.10.2007 року-411 грн. При цьому дана стаття була доповнена абзацом, яким було встановленого для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне .страхування " з 01 квітня та з 01 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом 5 ч.І цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно статті 58 Закону України від 28.12.2007 року №107 - V "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України"затверджено на 2008 рік прожитковий німум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривні, з 1 жовтня - 488 гривень.

Статтею 54 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" встановлено у 2009 році прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, а саме з 1 жовтня 2008 року в сумі 488 гривень.

На підставі наведеного, з 1 січня 2008 року по 22 травня 2008 року відповідач діючи на підставі п. 28 Розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України'та Постанов Кабінету Міністрів України № 530, 654, діяв правомірно, у межах та підставі чинного законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач просить захистити його порушене право з 01.06.2006 року по 01.07.2009 року.

На протязі 2006-2007 року, з 22 травня по 31 грудня 2008 року, а також у 2009 році статті 49, 50, 54 Закону України № 796 діяли в редакції від 06.06.1996 року.

Суд приходить до висновку, що з 01.06.2006 року по 31.12.2007 року та з 22 травня 2008 року по 01 липня 2009 року підстави для невиплати позивачеві державної та додаткової пенсій у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були відсутні, зміни у зазначені статті не вносились, а тому суд приходить до висновку, щодо необгрунтованої відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії за зазначений період.Як вже було встановлено, позивачка є інвалідом 3 групи, постраждалою від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії. має право на отримання державної пенсії відповідно до ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 06.06.96 р. в розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію відповідно до ч.І ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в тій же редакції у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком .

Враховуючи, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" єдиний Закон, який дає визначення мінімальної пенсії за віком при розрахунку пенсії, необхідно застосовувати саме положення ч. 1 ст. 28 даного Закону.

Законодавча невизначеність порядку обчислення розміру мінімальної пенсії за віком з метою реалізації ч. 4 ст. 54 та ч.І ст.50 Закону України № 796 не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог, адже відповідно до ч. 4 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Згідно ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Враховуючи, що Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є єдиним Законом, який дає визначення мінімальної пенсії за віком при розрахунку пенсії необхідно застосовувати саме положення ч. 1 ст. 28 даного Закону.

Враховуючи вищевикладене. суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком, та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства України є :

захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи відповідача, щодо правомірності дій , щодо нарахуванню та виплаті пенсій передбачених ч.4 ст. 54 та ч.І ст. 50 Закону України №796-ХІІ на підставі постанов Кабінету Міністрів України, є безпідставними з вищезазначених підстав, не впливають на правомірність заявлених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 158-163, Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заявлені позовні вимоги задовільнити частково.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду в Україні в Зіньківському районі Полтавської області провести перерахунок та виплату пенсії з ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, жительці АДРЕСА_1, відповідно до ч.4ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з 1 червня 2006 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня2008 року по 01.липня 2009 року, з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.»

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в Зіньківському районі Полтавської області призначити з виплатою недоплачених коштів, ОСОБА_1 починаючи з 1 липня 2009 року пенсію в відповідності з положеннями ст.ст. ч.1 ст.50, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», з врахуванням ч.1 ст.28 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», статей Закону України « Про державний бюджет України» на відповідні роки і Постанов КМ України,які регулюють дані правовідносини.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Судові витрати покласти на державу.

На рішення може бути подано апеляцію до Харківського Апеляційного Адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови, подачею апеляції через Зіньківський районний суд.

Суддя: